הדרך ליציאת משלחת המשא ומתן הישראלית אתמול (שישי) לקידום עסקת חטופים בקטאר - הייתה רצופת טלטלות וקשיים. את רובם העמיד ראש הממשלה בנימין נתניהו ובעיקר חוסר רצונו להעניק למשלחת מנדט רחב, כדי שיוכלו לתפור עסקה שתאפשר את שחרור החטופים שמוחזקים בשבי חמאס 168 ימים. כפי שפרסמנו אתמול בערב ב"אולפן שישי", ראש השב"כ רונן בר איים כי לא ייסע לקטאר - אם נתניהו לא יאפשר מרחב אמיתי לתמרן במהלך השיחות.

הדבר הוביל לדרמה מאחורי הקלעים של יציאת המשלחת בהובלתם של ראש המוסד דדי ברנע, רונן בר ומפקד המערך המודיעיני לאיתור החטופים והנעדרים ניצן אלון. שלושתם היו תמימי דעים על כך שמרווח הפעולה והגמישות למשא ומתן הכרחיים לקראת היציאה לדוחא.

קבינט המלחמה (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
קבינט המלחמה הצליח להפעיל לחץ על נתניהו | צילום: קובי גדעון / לע"מ

שלושת האישים הביעו חוסר נכונות לצאת בלי סיכוי אמיתי להשבת החטופים - ונתניהו לא איפשר להם סיכוי כזה. הדבר הוביל לכך שקבינט המלחמה הפעיל לחץ על ראש הממשלה נתניהו, שבסופו של דבר איפשר לצוות המשא ומתן את מרחב הפעולה הדרוש ליציאה לקטאר, והמשלחת יצאה הבוקר לדוחא. 

רונן בר (צילום: פלאש 90)
סרב לצאת לקטאר ללא מנדט רחב, ראש השב"כ רונן בר | צילום: פלאש 90

יש קשר ישיר בין התגמשות צפויה מבחינתו של ארגון הטרור חמאס לפעולה הצבאית של צה"ל בבית החולים שיפא בעזה. תמרון לוחמי צה"ל בבית החולים העזתי הכניס את חמאס ללחץ - כזה ששורה של פעולות ישראליות קודמות לא הצליחו לייצר. ככל הנראה, מדובר באיכות השבויים שצה"ל איתר במרחב שיפא. ישראל זיהתה את הפגיעה בחמאס ואת ההשפעה שלה על גמישותו - משכך צה"ל מתכוון לבצע פעולות נוספות שיתמקדו באיכות על פני עצימותן וגודלן. 

ראש הממשלה נתניהו בפגישה עם בלינקן
"לקראת הסוף זה הכי קשה", פגישתו של בלינקן עם נתניהו

בצל המחלוקות הפנימיות בקבינט, ראש הממשלה נתניהו נפגש הבוקר עם שר החוץ האמריקני בלינקן ושוחח עימו על המלחמה בעזה. בלינקן שוחח הדגיש בפני נתניהו את הצורך לאפשר מעבר בטוח של עזתים לצפון הרצועה, שמהווה דרישה של חמאס במגעים לעסקה. בתום פגישת התייחס בלינקן למגעים לעסקה: "אין פרטים חדשים על עסקת החטופים. צמצמנו את זה לפערים מסוימים, אבל ככל שמתקרבים לסיום זה נהיה יותר ויותר קשה. אנחנו נחושים לעשות כל מה שאפשר כדי להגיע לשם".