בזמן שמערכת הביטחון ממשיכה להתריע מפני טיסות לטורקיה בשל חשש מפיגוע איראני, התברר למערכת NEXT שקיימת תופעה ברשת טלגרם בה ישראלים רוכשים דרכון טורקי מזויף. רכישת הדרכון בשוק השחור של האינטרנט נעשית במטרה להגיע לאינסטנבול עם אזרחות טורקית מתוך מחשבה שזה מה שיסייע להם בשעת צרה.

בשיחה עם אחד המוכרים בטלגרם, הוא סיפר על הביקוש הגבוה וכיצד זה יכול לסייע, "נכון להיום זה הדבר הכי טוב בשביל ישראלים. הרבה פונים אלינו. המחיר זה 2,000 לדרכון אחד או 4,000 לארבעה. ברגע שיש לך דרכון טורקי או אזרחות טורקית אתה טורקי לכל דבר. אם חס וחלילה נחטפת והראת להם שאתה אזרח, תוך שניה אתה משוחרר, אין משחקים".

צחי צוקר, בכיר לשעבר ביחידה לאבטחת אישים בשב"כ וקצין ביטחון השגרירות באיסטנבול לשעבר, הגיב על הניסיון להיעזר בדרכון טורקי במקרה של אירוע ביטחוני: "דרכון לא רלוונטי ברגע של פיגוע. המפגעים הם אנשי מקצוע בדרך כלל, הם רוצים להצליח ולכן הם אוספים מידע, או בשפה שלנו – מודיעין לפני מבצע. הם יודעים בדיוק היכן נמצאים הישראלים ולאן כדאי להגיע. אף אחד מהם לא ישאל אותך איזה דרכון יש לך. פיגוע זה עניין קצר מאוד ובשביל להצליח הם באים מוכנים".

תגובת משטרת ישראל: "ה'תופעה' אינה מוכרת למשטרת ישראל. אזרח שמחליט לרכוש דרכון מזויף ולהשתמש בו – מסכן את עצמו בעבירות פליליות חמורות של זיוף, התחזות וקבלת דבר במרמה. יתרה מכך, כשהמעשה מבוצע בשטח מדינה זרה, אותו אדם עלול לעמוד לדין באותה מדינה זרה ולשאת בתוצאות".

מרשות האוכלוסין וההגירה, משרד הפנים ומשרד החוץ לא נמסרה תגובה.