ישראל נגד פייסבוק: במשרד המשפטים טוענים שקשה מאוד להשיג את שיתוף הפעולה של הרשת החברתית בנוגע להסרה של תכנים אלימים ומסיתים, אפילו במקרים שעלולים להיגמר במוות – כך דיווחנו אמש (חמישי) ב"מהדורה המרכזית".

כך לדוגמה במקרה ספציפי, שהתרחש לפני כמה שבועות, גורמי ביטחון ישראליים זיהו אתר בערבית שהכיל תכנים מסיתים מאוד נגד יהודים והחזיק גם בעמוד פייסבוק שהעלה תכנים כמעט זהים. את שם האתר לא ניתן לומר מטעמי צנזורה, אך משרד המשפטים פנה לבית המשפט בבקשה לחסום את הגישה לאתר.

בית המשפט קיבל את הטענות והגישה לאתר מהארץ אכן נחסמה, אבל אותו אתר מחזיק כאמור גם בעמוד פייסבוק. כדי להסיר אותו נדרשה המדינה לפנות לחברה ולבקש ממנה לבצע שתיישר קו עם פסיקת בית המשפט ותחסום את העמוד. אלא שפייסבוק סרבה לכך, גם לאחר שיחות שהתקיימו בדרגים גבוהים בין שני הצדדים.

חברת פייסבוק מיתגה את עצמה מחדש בשם META (צילום: רויטרס)
ביקורת קשה בישראל על הרשת החברתית | צילום: רויטרס

"אני חושב שהמקרה שבו בית המשפט קבע שיש תוכן מסית שעשוי לעודד טרור, וחברה בין-לאומית מסרבת להסיר את החומר, זה מקרה חמור ביותר", אמר מנכ"ל משרד המשפטים ערן דוידי. "בסופו של דבר משרד המשפטים זה המשרד שאמון על אכיפת החוק במדינת ישראל. כרגע אנחנו נמצאים במצב שהאחריות היא עלינו, אבל אין לנו את הסמכות – ולכן המצב הזה הוא מצב מאוד בעייתי וכאמור אנחנו תלויים ברצונן הטוב של החברות".

בחברת מטא (פייסבוק) סרבו להגיב על הידיעה.