בסוף ספטמבר נשבר שיא היסטורי כשמחוץ לקליפורניה עמדו להן 76 אוניות ענק עם חצי מיליון מכולות עליהן שמחכות לפריקה. סחורה בשווי 106 מיליארד דולר (כרבע מהתל"ג של ישראל) חונה בנמלי קליפורניה, ובעקבות אותו פקק נוצר חשש אמיתי שברחבי ארצות הברית יהיה מחסור חמור בסחורה – שאפילו מאיים על הקניות של חג המולד. מעולם בעידן המודרני המלאים לא היו בשפל כזה ומתברר שיש לכך שתי סיבות עיקריות. למה זה קורה והאם האמריקאים יישארו עם חנויות ריקות ממוצרים? האזינו לפודקאסט המלא.

המחסור העולמי בשבבים שנמשך כבר חודשים ארוכים ומעיק על תעשיות רבות בעולם לא עומד להיפתר כנראה עד סוף 2022. העולם לא מסוגל לייצר כל כך הרבה שבבים ורק השנה הזו המשבר גרם נזק של 210 מיליארד דולר. המצב הזה גורם לאפקט דומינו קיצוני, שבגללו נוצר מצב אבסורדי שרכבים משומשים בארצות הברית עולים יותר מרכבים חדשים.

במקביל ביידן הולך בדרכו של טראמפ בשעה שהוא רואה איך סין צוברת עוד ועוד כוח. הנשיא החמיר את הסנקציות על סין ואת השבבים הכי מתוחכמים שארה"ב מייצרת, היא לא מייצאת לסין, מה שפוגע ביכולות הייצור שלה וכך חוזר חלילה. כיצד יסתיים המשבר חסר התקדים הזה? האזינו לפודקאסט המלא.

בעקבות המחסור בסחורות ובשבבים, העיתונאי הכלכלי ומייסד ווקס עזרא קליין קרא במאמר דעה לארצות הברית ליצור מצב בו היא מייצרת את מוצרי היסוד והבסיס בעצמה ולא תהיה תלויה במדינות אחרות. האם זה יכול לעבוד? האזינו לפודקאסט המלא.