מערכות ההפעלה החדשה של אפל, iOS 15 לאייפון ו-iPadOS 15 לאייפד, ישוחררו היום (ב') לקהל הרחב. העבודה עליהן הייתה במהלך מגפת הקורונה, אך הן תוכננו תוך מחשבה על חזרה לשגרה. אלו הם כמה מהחידושים הבולטים שמחכים לכם ב-iOS 15.

מצב ריכוז

מצב הריכוז (Focus mode) ב-iOS 15 ו- iPadOS 15 הוא אחד השיפורים הגדולים ביותר שאפל מציעה. מדובר בגרסה מעודכנת של "נא לא להפריע". תוכלו להגדיר פעילויות שונות שאתם עושים (עבודה, שינה, זמן אישי פנוי, נהיגה, חדר כושר ועוד), וביחס לכל אחת מהפעילויות תוכלו לקבוע אילו אנשים יוכלו לתקשר אתכם, אילו אפליקציות יוכלו לשלוח לכם התראות, ואפילו הקיצורים וההתראות במסך הבית יתמעטו בהתאם להגדרת מצב הריכוז שלכם. בנוסף, פונקציית הריכוז ב-iOS 15 תלמד את ההרגלים שלכם, ותציע לכם בעצמה להחליף למצב ריכוז בהתאם למצבכם.

מערכת הפעלה iOS 15, מצב ריכוז (צילום: apple)
מערכת הפעלה iOS 15, מצב ריכוז | צילום: apple

מצא את האייפון שלי

משתמשי אייפון 11 ומעלה יוכלו לעקוב אחרי הטלפונים שלהם גם כשהם כבויים, והדבר יסייע במקרה של גניבת המכשיר.

עיצוב חדש לאפליקציית מזג האוויר ולדפדפן ספארי

אפליקציית מזג האוויר תקבל עיצוב חדש וגם רקעים מונפשים. כשהחורף בישראל יגיע גם, תוכלו לקבל התראות על משקעים בשעה הקרובה ולהיערך בהתאם. גם אפליקציית ספארי, הדפדפן של אפל, תשתנה וב- iPadOS 15 תוכלו לקבל "סרגל כרטיסיות קומפקטי". למי שלא יאהב את העיצוב החדש – יש אפשרות לחזור לעיצוב הקלאסי.

חידושים בפייסטיים

אפליקציית שיחות הווידיאו של אפל, FaceTime, תקבל מראה חדש ותאפשר לכם לטשטש את הרקע שלכם בשיחה. יש גם פונקציה חדשה של בידוד קול (למשל, אם אתם שוטפים כלים תוך כדי שיחה – ישמעו רק את הקול שלכם ולא את זרם המים), וכן לראשונה אנשים יוכלו להצטרף לשיחה שלכם דרך המחשב או דרך אנדרואיד באמצעות קישור לפייסטיים.

מערכת הפעלה iOS 15, פייסטיים (צילום: apple)
מערכת הפעלה iOS 15, פייסטיים | צילום: apple

שותף אתך

בחלק מהאפליקציות במערכת ההפעלה החדשה (מוזיקה, פודקאסט, ספארי, טלוויזיה, תמונות וכו') תמצאו אזור חדש בשם ״shared with you״. כאשר מישהו חולק אתכם תוכן בהודעות, תקבלו תזכורת לקרוא, לצפות או להקשיב למה שנשלח, באזור החדש באפליקציה. לחיצה על שם החבר תוביל להודעה שבה נשלח התוכן, גם אם תלחצו עליו הרבה לאחר שההודעה נשלחה.

טקסט חי

עדכון נוסף הוא Live Text – כאשר תפתחו תמונה בגלריה או תוך כדי שימוש במצלמה, כל טקסט שיופיע בתמונה יהפוך ללחיץ, כלומר ניתן להעתיק את הטקסט שבתמונה, להפוך אותו להיפר-קישור או לשלוח מייל לכתובת שמופיעה בתמונה. לדוגמה, אם תראו שלט ברחוב, פשוט פתחו את אפליקציית המצלמה שלכם, ולחצו על הטקסט כדי להעתיק אותו. אם אתם במדינה זרה – תוכלו להעתיק אותו ולתרגם אותו לעברית.

שיפור של סירי

חידוש נוסף הוא שסירי, העוזרת האישית, תוכל לבצע עכשיו משימות רבות ללא חיבור לאינטרנט. לא יהיה עוד מצב שתבקשו ממנה, לדוגמה, שתפתח את אפליקציית המוזיקה, והיא תגיד שהיא לא יכולה לעשות את זה בלי חיבור לאינטרנט.

אז לעדכן או לא לעדכן?

iOS 15 היא לא מערכת הפעלה חדשה לגמרי, אבל היא מביאה איתה כמה תכונות שימושיות שישפרו את איכות החיים שלכם. למשל, היכולת להגדיר מצבי ריכוז שונים או לעקוב אחרי האייפון גם כשהוא כבוי.

יחד עם זאת, אם אתם לא רוצים לשדרג ל-iOS 15, אפל הודיעה כי תמשיך לתמוך ב-iOS 14, כך שהמשתמשים שיישארו איתה ייהנו גם מאבטחת מידע ומתיקוני באגים שוטפים.