העיתון "פייננשל טיימס" דיווח אתמול (רביעי) שאפל מתכננת מנוע חיפוש חדש. זאת, בהמשך לתביעת הענק שמשרד המשפטים האמריקני הגיש בשבוע שעבר נגד ענקית החיפוש גוגל, שעלולה גם לפגוע בשיתוף הפעולה הקיים בין החברות.

הדיווח מתבסס על תכונה חדשה במערכת ההפעלה האחרונה למכשירי אייפון, iOS14. אפל החלה להציג למשתמשים תוצאות חיפוש שלא מתבססות על גוגל, ואף קישרה אותם לאתרים באופן ישיר. גורמים בתעשייה אישרו לעיתון הבריטי שאותה יכולת היא אינדיקטור לכך שאפל אכן מפתחת מנוע חיפוש.

לפי הדיווחים, הפרויקט אינו חדש, אך מאמצי הפיתוח התגברו ביתר שאת לאור תביעת ההגבלים העסקיים נגד גוגל, כשהעסקה בין גוגל ואפל מוזכרת בסעיפי האישום: גוגל משלמת לאפל בין 8 ו-12 מיליארד דולר בשנה כדי לקבוע את מנוע החיפוש שלה כברירת מחדל במכשירי אייפון, אייפד ומק.

עוד צוין בדיווח כי ג'ון ג'נאנדריאה (John Giannandrea), לשעבר ראש מחלקת החיפוש בגוגל, עזב את ענקית החיפוש לפני כשנתיים וחצי והחל לעבוד עבור אפל. הוא גויס לקופרטינו כדי לקדם את יכולות הבינה המלאכותית של העוזרת האישית סירי, לכאורה.

מומחים בענף החיפוש אף הצביעו על פעילות מוגברת מצד Applebot, "רובוט החיפוש" (Web crawler) של אפל, שמסייע לבנות מאגר נתונים רחב ומהווה בסיס לכל מנוע חיפוש. סוגנתאן מוהנדסאן, יועץ לשיווק ברשת, העיד שהרובוט של אפל "ביקר בתדירות מגוחכת" באתרים של לקוחותיו בשבועות האחרונים. "כשקצב הפעילות עולה, המסקנה היא שהם מנסים לאסוף מידע".

זו לא תהיה הפעם הראשונה שאפל קוראת תגר על גוגל: בשנת 2012 השיקה קופרטינו את אפליקציית הניווט שלה, Apple Maps. עם ההשקה התגלה כי היא רצופת טעויות ואי דיוקים, וסקוט פורסטל, בין האחראים לפיתוח ומקורב למייסד המנוח סטיב ג'ובס, נאלץ לעזוב את תפקידו.

כך או כך, פיתוח מנוע חיפוש עצמאי והפסקת שיתוף הפעולה עם גוגל לא יסייעו לאפל במאמציה לחמוק מידו הארוכה של הרגולטור האמריקני. מנכ"ל אפל הנוכחי, טים קוק, נאלץ להעיד אף הוא בשימוע שנערך בקונגרס האמריקני ב-29 ביולי, לאור המדיניות שמיישמת אפל בחנות האפליקציות שלה; מאז עלה לכותרות גם המאבק שמובילה יצרנית המשחק פורטנייט נגד אפל, שהגיע אף הוא לערכאות משפטיות.