אחרי פארסת הסגר הלילי שירד מהפרק בשל קשיים משפטיים, הממשלה צפויה לאשר היום (חמישי) הגבלות התקהלות מחמירות במיוחד – אולם בעלי העסקים ואפילו חלק מהשרים, זועמים על ההחלטה. התאגדות רשתות האופנה והמסחר שלחו מסר חריף לממשלה וכתבו: "ראו הוזהרתם!", השר פרץ צייץ אתמול בטוויטר: "אדרוש בישיבת הממשלה מחר שההגבלות תהיינה דיפרנציאליות". השר יזהר שי: "אתנגד להצעה בממשלה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במכתב חריג, או שיש שיגידו כבר לא חריג בכלל, התאגדות רשתות האופנה והמסחר יצאו בקריאה לממשלה במהלכה הזהירו כי במידה "ותתקבל ההחלטה על סגירת המסחר בשעה 17:30 במהלך ימי חג החנוכה – יחזרו מראות הצפיפות, ההתקהלויות ותורי הענק במרכזי הסחר ברחבי הארץ". לטענת ההתאגדות, ההגבלות החמורות יובילו בסופו של דבר יובילו לעלייה בתחלואה.

בריאיון לגלצ שהעניק הבוקר שר המדע יזהר שי מכחול לבן, הבהיר השר כי הוא מתכוון להתנגד להצעה שתעלה היום בישיבת הממשלה. "חשבנו בתחילה על סגר לילי ביישובים אדומים וכתומים, אך התגלגלנו להצעה הנוכחית", אמר. "אין היגיון לסגור אנשים ביישובים ירוקים, זה תהליך לא נכון וצריך למצוא את ההיגיון". בדבריו בגלצ, השר יזהר שי הוסיף לתקוף את ראש הממשלה נתניהו מתוך הממשלה על אי העלאת הקנסות משיקולים פוליטיים.

הוא הוסיף: "מקווה שכל שרי כחול לבן יעמדו לצדי ויתנגדו, אני יודע שיש גם שרים מהליכוד שיתנגדו. אין במהלך הזה שום היגיון. יש לנו 4 חודשים עד שמאות אלפי אנשים יחוסנו. עד אז צריך להתנהל בהתאם ליכולת מערכת הבריאות לספוג את החולים שמגיעים אליה, ולא לסגור את המשק".

כאמור, מוקדם יותר אתמול נודע כי בכוונת הממשלה לאשר הגבלות חדשות במהלך שמונת ימי חג החנוכה. על פי המתווה שהוצג – כלל מקומות המסחר ייסגרו עד לשעה 17:30 ומשעה זו תוגבל ההתקהלות, בתוך הבתים ומחוצה להם לשני אנשים בלבד, למעט משפחה גרעינית המתגוררת באותו הבית.

בהתאגדות התריעו כי בכוונתם להגיש בג"צ "בגין ההוצאות שיוביל הצעד המדובר", זאת בטענה שהוחזרו 300 אלף עובדים מחל"ת, עובדים שלפחות מחיצתם ייאלצו לחזור לביתם. שחר תורג’מן, יו"ר ההתאגדות התייחס לנושא ואמר: "כדאי שמקבלי ההחלטות ילמדו ממדינות העולם, שם פתחו בימים האחרונים את המסחר בכל שעות היממה מהסיבות הנכונות: מניעת צפיפות וירידה בתחלואה".

עו"ד רועי כהן, נשיא ארגון העצמאים (להב) התייחס גם הוא להגבלות שצפויות לעבור היום והסביר, בדומה להתאגדות רשתות האופנה והמסחר, כי הצעד של הממשלה יוביל "לפגיעה קשה בענפי המסחר והקמעונאות". כהן הביע זעם על כך ש"במקום אכיפה, הסברה ואימוץ תוכנית הרמזור, פעם אחר פעם בוחרת בעונש קולקטיבי, לא יעיל ולא ישים, כשאת הנטל הכלכלי נאלצים לספוג העצמאים ובעלי העסקים".

השר לירושלים ומורשת ויו"ר מפלגת הבית היהודי, ח"כ רפי פרץ, צייץ מוקדם יותר אתמול כי בדומה לבעלי עסקים רבים במדינה, גם הוא חושב שאין היגיון בסגר לילי על הערים בחנוכה. לדבריו, "‏הגבלות על תנועה ומסחר צריכות להיות דיפרנציאליות ולחול רק בערים אדומות. ‏אדרוש בישיבת הממשלה מחר שההגבלות תהיינה דיפרנציאליות בלי לפגוע בערים הירוקות".