אחרי מאבקים, קונספירציות ושאלה מרכזית בנושא הקרינה, שר התקשורת הנדל העניק הבוקר (שלישי) רשיונות להפעלת תדרים בטכנולוגיית דור 5 בישראל לחברת פלאפון, פרטנר והוט מובייל. בתוך כך, תהפוך ישראל לאחת המדינות הראשונות בעולם להפעלת הטכנולוגיה שתאיץ באופן משמעותי את מהירות העברת הנתונים באמצעים הטכנולוגיים שלה, זאת אחרי דרום קוריאה, סין וחלקים בארצות הברית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חודשיים וחצי בלבד לאחר שהמכרז להפעלת התדרים יצא לדרך, הטכנולוגיה המתקדמת תתחיל לפעול כבר מהיום בחלק מהמקומות בישראל, זאת בהתאם לתשתית האנטנות שנפרשה. החברות טוענות כי הגלישה המהירה תתאפשר באתרים מסויימים בלבד ובמכשירים תומכים, אבל הן סירבו לציין היכן בדיוק האנטנות כבר נכנסו לפעולה, כך שאין לצרכן דרך לדעת אם באזור מגוריו הרשת כבר פועלת.

רשת ה-5G פועלת בשיטה התאית, כלומר אזור השירות מחולק לאזורים גיאוגרפיים קטנים המכונים תאים, כאשר בכל אחד מהם ישנה אנטנה אליה מחוברות רשתות האינטרנט והטלפון. כלומר יותר אנטנות ייפרסו ברחבי הארץ, לעיתים בתוך מבנים, ויאפשרו למידע רב יותר לעבור במהירות גדולה הרבה יותר מהדור הרביעי הנוכחי. ה-5G צפוי לאפשר שימוש נרחב יותר בטכנולוגיות מתחום "האינטרנט של הדברים" (IOT), כגון ערים חכמות, בתים חכמים, רכבים אוטונומיים ועוד.

שר התקשורת, חבר הכנסת יועז הנדל, התייחס למהלך המשמעותי ואמר: "אנחנו בעיצומו של אחד המשברים הקשים שפקדו את מדינת ישראל, מרבית התהליכים החברתיים בזמן הקורונה מתבססים על תשתיות תקשורת ויכולים להיות ברי קיימא רק עם תשתיות תקשורת מתקדמות, משבר במאפיינים אלו מחייב מעבר לתשתיות תקשורת מתקדמות ואינטרנט אולטרה מהיר שמגיע לכולם".

הנדל המשיך ואמר כי "מהרגע הראשון שנכנסתי למשרד ידעתי שזו תהיה המשימה. להצעיד את המדינה קדימה באמצעות האצת פרישת תשתיות התקשורת המתקדמות בנייח ובנייד. אני גאה בתהליכים המואצים שנעשו במשרד, גם במהפכת הסיבים שכבר יצאה לדרך וגם בדור 5. כדי למצות את מגוון הפוטנציאל של הדור החמישי אנו פועלים במקביל לדחיפת הפרישה גם ליצירת אקו- סיסטם לתעשיית הזנק מתקדמת לטכנולוגיית הדור החמישי בשיתוף עם רשות החדשנות".

מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן-חורין, אמרה: "פרישת דור 5 במדינת ישראל תאפשר לייצר מנועי צמיחה ותוביל לקידום התעשייה, ההייטק ערים חכמות וטכנולוגיית IOT. ההישג חשוב מתמיד בימים אלו ועל רקע הפוטנציאל הכלכלי האדיר למשק הישראלי, אני קוראת לחברות ולתעשיית ההזנק הישראלית לממש את הפוטנציאל בפיתוחים בסביבת דור 5". רן גוראון, מנכ"ל פלאפון,  התייחס גם הוא: "זהו יום היסטורי בשוק התקשורת; פלאפון גאה להפעיל עוד היום ובשעה הקרובה 250 אתרים סלולריים בכל רחבי הארץ תומכי דור 5 באזורים שונים מדן ועד אילת".

איציק בנבנישתי, מנכ"ל קבוצת פרטנר: "תודה לשר התקשורת יועז הנדל ולמנכ"לית המשרד לירן אבישר בן-חורין. זאת דרך מרגשת לפתוח את השנה החדשה, עם בשורה כל כך משמעותית ללקוחות פרטנר, שמהיום מצטרפים למהפכה העולמית של הדור ה-5 באמצעות Partner 5G. ההשקעה בתשתיות המתקדמות ביותר בסיבים האופטיים ובדור 5 היא חלק מהאסטרטגיה שלנו לספק ללקוחותינו גלישה במהירות של עד ג'יגה עם Partner 5G גם בבית וגם בנייד".