עמותה ללא מטרות רווח המעניקה שירות תמיכה נפשית בשם Crisis Text Line, פרסמה נתונים מרתקים לאחר שחקרה במשך 7 שנים את ההודעות שהגיעו אליה מפונים לעזרה, כדי לדעת איך לסייע מהר יותר ונכון יותר לבני אדם הסובלים מדיכאון או נטיות אובדניות.

שלא כמו שירותים אחרים דומים שנותנים עזרה לפי סדר המחייגים לקו החם שלהם, הארגון הזה משתמש באלגוריתם שעוזר לו להבין למי הכי דחוף לסייע ולייעץ קודם, והוא נוצר לאחר שהארגון התמקד בלהבין באיזה אימוג'ים ומלים משתמשים אלה הפונים אליהם לעזרה כשהם מרגישים בסיכון גבוה לפגוע בעצמם.

לפי ניתוח הנתונים שלהם שמתבסס על 129 מיליון הודעות בין השנים 2013 עד סוף 2019, העמותה מצאה שמי שהשתמש באימוג'י של כדור תרופה, היה בעל סיכון גבוה פי 4.4 להיות במצב של איום ממשי על חייו, מאלו שהשתמשו במלה "התאבדות".

אימוג'י
האימוג'י שמשמש נורת אזהרה | צילום: אינסטגרם\selfcaremoonligh

גם האימוג'י הבוכה בעוצמה הצביע על סיכון גבוה יותר לפגיעה עצמית פי 3 משל פונים אחרים. למעשה, חוץ מהאימוג'ים האלה, העמותה גם מצאה 100 מלים ומונחים שיותר מצביעים על מצוקה נפשית גבוהה של הפונים אליה, מאשר השימוש המלה "התאבדות". אחד המונחים הלא צפויים בהם השתמשו הפונים לעזרה בטקסטים ששלחו, הוא המלה ערפד, כאשר הכוונה הייתה לתאר את עצמם כמי שנראים נורמליים מבחוץ אך חולים מבפנים.

View this post on Instagram

A post shared by @ii.alkaabi on

זו לא הפעם הראשונה שהעמותה מנסה להבין איך אנשים מתקשרים בטקסטים כשהם מרגישים אובדניים. ב-2017, העמותה השתמשה בבינה מלאכותית כדי לנתח 22 מיליון הודעות, ומצאה שהמלה "איבופרופן" הצביעה על סיכוי גבוה פי 16 שהאדם הפונה לעזרה יהיה זקוק לשירותי חירום. משום שמאז העמותה הצליחה לנתח הרבה יותר הודעות טקסט, היא גילתה שהמלה הזו עדיין מעידה על סיכון גבוה, אך עדיין לא יעילה לחיזוי גודל המצוקה הנפשית כמו אימוג'י כדור התרופה.

בוב פילבן, מנתח נתונים בעמותה, בטוח שהבינה המלאכותית מחדדת את יכולת העמותה לגלות סיכון להתאבדות במהירות ובדיוק. כשהאלגוריתם מזהה הודעה של פונה כבעלת סיכון גבוה יותר לפגיעה עצמית, השיחה מסומנת כדחופה יותר והמייעצים יודעים להתייחס לכך אחרת.

לינדסי סי מקרנן, עוזרת פרופסור במחלקה לפסיכיאטריה ומדעי ההתנהגות במרכז הרפואי של אוניברסיטת ונדרבליט, שכתבה בעבר על שימוש בבינה מלאכותית כדי למנוע התאבדויות, התייחסה לממצאים ואמרה כי מדובר במידע שימושי מאוד.

"בחינת דפוסי טקסטים עשויה לספק לנו מידע נוסף כדי ליידע על סכנה להתאבדות ולייצר אסטרטגיית מניעה להחמרת המצב, במיוחד עבור צעירים הנמצאים בסיכון התאבדותי גבוה יותר", כתבה מקרנן.

 

אובדנות היא תופעה הניתנת למניעה. במקרה שאדם בסביבתכם נמצא במשבר ועלול להיות אובדני, אל תהססו - דברו איתו, עודדו אותו לפנות לעזרה מקצועית והדגישו את חשיבות פנייה זו.
נסו לסייע לו לפנות לאנשי מקצוע בקהילה או לגורמי תמיכה ארציים: