אולי בכל זאת? קלינטון (צילום: רויטרס)
אולי בכל זאת? קלינטון | צילום: רויטרס

זוכרים את הטענות של דונלד טראמפ, כשהיה מועמד לנשיאות, ש"המערכת מסואבת ומושחתת", ש"כולם רמאים" ושיקבל את התוצאות רק אם הוא עצמו ינצח? אז עכשיו, כשהוא הנשיא הנבחר, התהפכו היוצרות. הוא מכנה את העלאת האפשרות שהיו אי סדרים שהעניקו לו את הניצחון במניין האלקטורים "הזויה ומגוחכת" - ואילו המפסידים בבחירות שהתקיימו ב-8 בנובמבר יזמו מהלך לספירה חוזרת של הקולות בשלוש מדינות לפחות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

אם יתברר שאכן היו באותן מדינות אי סדרים, יש אפשרות תיאורטית קלושה שהילרי קלינטון - שזכתה ברוב מרשים של כשני מיליון מסך הקולות בבחירות אך הפסידה במדינות אלו במניין האלקטורים, תצליח לגרוף את אותם האלקטורים ובכך תוכל לטעון שבעצם היא נבחרה לנשיאות.

תחילתה של הפרשה הזו, שמונעת ממערכת הבחירות חסרת התקדים בארצות הברית להסתיים, בפנייה של קבוצת מומחים לאבטחת מחשבים ולדיני הצבעה למטה הבחירות של קלינטון לדרוש ספירה חוזרת. הם מבססים את טענתם על כך שבאזורים שבהם התקיימה ספירת קולות ידנית - הילרי קלינטון הובילה. זאת לעומת אזורים שבהם ספירת הקולות נעשתה באמצעים ממוחשבים שם ניתן הניצחון לדונלד טראמפ. לטענתם, קיים חשד סביר שגורם כלשהו חדר למחשבים ושינה את התוצאות לטובתו של טראמפ. כל זאת על רקע פריצות ההאקרים הרוסיים במהלך מערכת הבחירות למחשבי המפלגה הדמוקרטית.

ידיעה על שיחת ועידה בעניין שהתקיימה בין קבוצת המומחים הזו לבין מנהל מטה הבחירות של הילרי קלינטון, ג׳ון פודסטה - שכבר בליל הבחירות רמז לאי סדרים - התפרסמה בשבוע שעבר ב"ניו יורק מגזין". במטה קלינטון נמנעו מלהתייחס לדברים אך מי שהרימה את הכפפה היא המועמדת הנוספת, ד״ר ג׳יל סטיין, שהתמודדה גם היא לנשיאות מטעם מפלגת הירוקים. היא גייסה את מיליוני הדולרים הנדרשים כדי לבקש ולבצע ספירה חוזרת. הבקשה כבר הוגשה לוועדת הבחירות במדינת ויסקונסין והשבוע היא צפויה לעשות זאת, ממש ברגע האחרון האפשרי - גם בפנסילבניה וגם במישיגן.

ערד ניר (צילום: החדשות)
ערד ניר | צילום: החדשות

אחרי שד״ר סטיין החלה במהלך, הודיעו גם במטה קלינטון שהם מצטרפים. התוצאות הסופיות של הבחירות אמורות להתפרסם ב-13 בדצמבר. האלקטורים מתכנסים בוושינגטון לבחור את הנשיא ב-19 בדצמבר. 6 אלקטורים כבר הודיעו שלמרות העובדה שבמדיניותיהם הקולות ניתנו לטראמפ - הם יצביעו עבור קלינטון. בימים האחרונים נשמעו קריאות פומביות לעוד אלקטורים לעשות כן. מהלך כזה, אגב, הוא חוקי לפי החוקה האמריקאית.

האפשרות שכל המהלכים האלה יהפכו את הקערה ויביאו להכתרתה של הילרי קלינטון לנשיאה ב-20 בינואר במקום טראמפ נראית כרגע כקוריוז. אבל בתחילת מערכת הבחירות הזו נזכיר, נראתה מועמדותו של המיליארדר הניו יורקי כוכב הריאליטי דונלד טראמפ גם היא, לא יותר מקוריוז.