ההישג הישראלי נגד ה-BDS (צילום: חדשות)
נזק כלכלי מזערי, נזק מדיני משמעותי | צילום: חדשות

בגדול זה עניין סמלי, אבל בכיר ישראלי אומר כך: סימון המוצרים הוא צעד ראשון בניסיון לכפות מציאות תחת לחץ, כלומר להגיד לישראל: אם אתם לא מבינים לבד שההתנחלויות רעות לכם, אנחנו נסביר לכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הנזק הכלכלי הוא מזערי, אבל הנזק המדיני קשור בעידוד המגמה הזאת, של פעולות כוחניות חד צדדיות נגד ישראל, ולכן כמו שההחלטה הישראלית להשעות את הדיאלוג עם האירופים היא סמלית, גם ההחלטה הזאת היא סמלית.

משרד החוץ הצליח למנוע במשך לפחות שלוש שנים את ההחלטה הזאת שמתבשלת במוסדות האיחוד. עם כל האצבעות המאשימות, ובצדק, כלפי האיחוד האירופי והנציבות האירופית, צריך לומר את האמת: היעדר המשא ומתן בשנה האחרונה עודד והאיץ את המגמה הזאת ולקבל בסוף את ההחלטה.

אודי סגל (צילום: חדשות 2)
הסימון - מגמה מדאיגה | צילום: חדשות 2

ראש הממשלה נתניהו מבין את זה. ולכן הוא נפגש עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, ודן איתו, מתוך הנחה שאין סיכוי למשא ומתן משמעותי, שאין סיכוי להסדר. הוא מסכם איתו שהשליח המיוחד של קרי, פרנק לוונסטין יגיע בשבוע הבא כדי לדון בעניינים צנועים יותר: שיפור תנאי החיים, הורדת ההסלמה ואולי תחילת תהליך הידברות, אם כי הסיכוי לזה קטן.

בקיצור, זהו מהלך סמלי, שמסמן אולי מגמה מדאיגה של ניסיון לכפות על ישראל מציאות, בהיעדר משא ומתן ישיר בינה ובין הפלסטינים.