לראות את מסי מקרוב (צילום: רויטרס, חדשות)
מסי מחרים | צילום: רויטרס, חדשות

למרות שלאו מסי ואני נולדנו באותה ארץ, ארגנטינה, איננו חולקים לצערי הרב את אותו הכישרון בכידרור ובבעיטה לשער. אך כששמעתי לראשונה את חשיפתו הבלעדית של איש חדשות ערוץ 2 הנריקה צימרמן על ביטול ההתקשרות בין ברצלונה, קבוצתו של "הפשפש", לבין נסיכות הטרור קטאר, שמחתי שמנהליו של מסי רואים נכוחה את תמונת המצב העולמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לראשי הקבוצה הקטלונית מגיע מלוא השבח על שוויתרו על הכנסה מובטחת של עשרות מיליוני אירו מדי שנה כדי לא לכרוך את שם קבוצתם בזה של המדינה המממנת את הגרועים שבקבוצות המחבלים במזרח התיכון. כמה חבל שהתובנה הברורה הזו, שהייתה צריכה להיות מובנת מאליה, לא קנתה לה עדיין אחיזה דווקא ב... ליגה הישראלית, בה העניקה קבוצה בכירה מגן הוקרה לבן-חסותה של קטאר, עזמי בשארה, באצטדיון הנושא את שם בירתה של הנסיכות מממנת הטרור.

ראשי ברצלונה יכלו לנצל את מצוקתה של קטאר נוכח הקריאות לשלול ממנה את אירוח אליפות העולם בכדורגל של 2022 כדי להעלות את מחיר החסות לקבוצתם עטורת התהילה. במקום זאת הם העדיפו לאמץ עמדה עקרונית, לוותר על הכסף המוכתם ולתור אחר נותן חסות אחר.

עויינות קשה

אירופה של 2014 איננה קטאר. בוודאי שלא. אך התנהגותה כלפי מדינת ישראל בשנים האחרונות בלתי-מוסרית, מקרינה עויינות קשה ומאיימת להפוך דורסנית וחד-צדדית עוד יותר. לנוכח זאת עולה במלוא החריפות השאלה האם אותם גופים פוליטיים ישראלים המתקיימים מתרומות ממשלתיות וכמו-ממשלתיות אירופיות אינם צריכים לאמץ את הדוגמא הברצלונית ולוותר מרצונם על מימון זה.

רק בשבוע האחרון חזינו ברצף החלטות שפלות של האיחוד האירופי וגופיו השונים. לא רק הצבעה בפרלמנט האירופי על הכרה במדינה שאינה קיימת לגבולה של ישראל אלא אף בהוצאתו של חמאס מרשימת ארגוני הטרור. לא אופתע אם בקרוב – מנימוקים "טכניים" כמובן – יכריז האיחוד האירופי שהתפוז הישראלי הוצא מרשימת פירות ההדר.

בו בזמן שהמדיניות האירופית הנלוזה הזו צוברת תאוצה, עמותות פוליטיות ישראליות ממשיכות להעשיר את חשבונות הבנק שלהן מכספים ציבוריים אירופאים. "שלום עכשיו", "שוברים שתיקה", "בצלם" ודומיהם לא יכלו להתקיים ללא דמי החסות מבריסל וסביבתה. כאן אין מדובר רק בעניין יח"צני אלא בשיעבוד רעיוני למממן.

א"ב של יחב"ל

מניעת התערבות של ממשלה אחת בתהליך הפוליטי הדמוקרטי של מדינה אחרת הוא אלף-בית הן של יחסים בינלאומיים הוגנים והן של דמוקרטיה עצמאית. לצערי, מדינות אירופה חוצות כל קו אדום בנושא זה כשנוגע לישראל, בשיתוף פעולה עם גופי שמאל הנהנים מכך למרות חוסר ההגינות שבדבר.

דני דיין (צילום: חדשות 2)
דני דיין | צילום: חדשות 2

לאחרונה פורסם שיושב ראש מפלגת העבודה של ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג שכר את שירותיה של עמותת השמאל "מולד" (שמייסדה הוא אברהם בורג) לצורך מערכת הבחירות. "מולד" מחקה מאתרה את רשימת תורמיה ואיננו יודעים אם עליהם נמנות ממשלות עוינות לישראל. אם כן, זו כבר התערבות כמעט ישירה לא רק בדיון הציבורי אלא במערכת הבחירות גופא.

על בוז'י הרצוג ליטול דוגמא מראשי ברצלונה, לנתק מיידית את עצמו ואת מפלגתו ממימון זר עויין, ולא לחכות אפילו יום נוסף.

דני דיין שימש בעבר כיו"ר מועצת יש"ע ומתמודד כעת בפריימריז בבית היהודי.