"מבחינתי ש"ס סיימה את דרכה". צפו (צילום: פלאש 90 קובי גידעון)
ביטלה את הפמיניזם לרגע. בר שלום | צילום: פלאש 90 קובי גידעון

"עכשיו זה רשמי", זעקו הכותרות, "גברים הם אידיוטים יותר מאשר נשים". מתברר שבכל שנה מחולק פרס צ'ארלס דרווין לחתני הברירה הטבעית, הזוכים הם אנשים שמתו כתוצאה ממעשה ידיהם באופן טיפשי עד כדי כך שמותם הבטיח שבעולם נמצא עכשיו אידיוט אחד פחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין הזוכים המאושרים נמצא למשל טרוריסט אחד ששלח מכתב ממולכד בפצצה, אך שכח להדביק את הבול המתאים, וכשהמכתב חזר אליו הוא פתח אותו ועלה השמיימה. במשך 20 השנים האחרונות בחנו חוקרים את המועמדים והזוכים בפרס והגיעו למסקנה חד משמעית: כמעט 90% (!) מהאידיוטים הם גברים (כאילו למישהו בכלל היה ספק).

אחרי שהבהרנו את הנקודה הזו, אשמח אם כנציגות המין החכם תוכלו להסביר לי, נציג המין האידיוט, את האירועים הבאים שהתרחשו השבוע: בין שלל המיילים המרתקים שנחשפו השבוע בפריצת ההאקרים הגדולה לחברת "סוני" נחשף גם כי בסרט "חלום אמריקאי", מרוויחות שתי הכוכבות הראשיות ג'ניפר לורנס ואיימי אדאמס פחות מאשר שלושת הכוכבים והבמאי, הגברים כמובן.

לורנס היא זוכת אוסקר ופעמיים גלובוס הזהב, איימי אדאמס הייתה מועמדת חמש פעמים לאוסקר, אבל כל זה כנראה לא מספיק. מי שחתומה על המיילים וגם על תלושי המשכורת היא אמי פסקל, בכירה בחטיבת הבידור של סוני, חברה שבה יש רק אישה אחת שמרוויחה יותר ממיליון דולר בשנה אל מול 16 גברים.

אלעד שמחיוף (צילום: חדשות 2)
אלעד שמחיוף | צילום: חדשות 2

"ביטלתי את הפמיניזם שלי לרגע", אמרה השבוע הרבנית עדינה בר שלום, כלת פרס ישראל, בהתייחסותה להחלטה שלא לרוץ לכנסת באחת מהמפלגות הרבות שחיזרו אחריה, אלא לעמוד בראש מועצת נשים מייעצת לש"ס. כשדמותו של אביה מביטה מאחור, תלויה ברשלנות על סולם, היא אמרה שיש לשים את האגו בצד ולזכור את אחדות עם ישראל. אמרה, ותמכה במפלגה שמדירה משורותיה 50% מהאוכולוסיה.

אין לי דבר נגד בר שלום, היא אישה רבת זכויות שמתאימה לכהן בכנסת יותר מנשים וגברים רבים היושבים במשכן. הדיון הציבורי על מקומה בכנסת שכך מהר מאוד, לאחר שנחשפו הקלטות שבהן מתחה ביקורת על אריה דרעי ומיד נאלצה לתפוס את עמדת המתנצלת.

דווקא באנגליה, שבה לנשים עדיין אסור להיכנס לעשרות מועדוני גברים, אפשר למצוא מעט נחמה. בפעם הראשונה בהיסטוריה מינתה הכנסייה אישה לתפקיד הבכיר של בישופ. בשנת 1992 החליטה הכנסייה שניתן להסמיך נשים לכמורה אך הציבה תקרת זכוכית לקידומן. שנתיים לאחר מכן הוסמכה ליבי ליין, שהיום מינויה לבישופ עשה היסטוריה. "האל החליט שזה הזמן המתאים לכך", אמרה עם המינוי. גם היא, כנראה, שמה את הפמיניזם בצד.

כמו נשים מוכשרות רבות ברחבי העולם, עדינה בר שלום, ג'ניפר לורנס וליבי ליין מקבלות את המצב הקיים. נשים אחרות שמצליחות להגיע לתפקידים בכירים, בהן למשל אמי פסקל מסוני, לא מסייעות למציאות הזו להשתנות. עם ההתקדמות במעמד האישה בעשורים האחרונים הדרישה הבסיסית נותרה כשהייתה, מקום שווה בשולחן. בין אם השולחן הזה מלא מיקרופונים ומכוסה חלקו במפה חד פעמית (ראו מסע"ת דרעי-בר שלום), או שמא הוא שולחן מעוצב ומלא בכל טוב בטקס האוסקר, זה עדיין לא קרה. למה? מה אני יודע, אני בסך הכל עוד גבר אידיוט.