לא מתגעגעים לגנרלים (צילום: רויטרס)
לא מתגעגעים לגנרלים | צילום: רויטרס

אף אחד מהאנשים שאני מכיר בטורקיה לא קיווה שהניסיון לקיים הפיכה צבאית יצליח. תמונות הטנקים ברחובות ומחסומי-צבא בלב איסטנבול הזכירו לטורקים כולם תמונות שהם מנסים לשכוח.

לעדכונים נוספים והעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

איש לא התגעגע לתמונות מהימים שהגנרלים של הצבא ניהלו את ענייני המדינה. העלו והפילו פוליטיקאים, העלימו אינטלקטואלים מהשמאל ומנהיגים דתיים רוחניים מוסלמים. כפו חילוניות פונדמנטליסטית באלימות ובאכזריות על המדינה המוסלמית האדירה הזו, שמשתרעת מלב אסיה עד קצה הבלקן באירופה, ללא פשרות ולתועלתם האישית. 

הם כפו חילוניות, אך לא דמוקרטיה. כשהתבקשו הטורקים על ידי ה"קושרים" להישאר בבית הם עשו כן (עד שארדואן קרא להם לצאת) לא מפני שהזדהו אלא משום שפחדו. זו הסיבה שאף אחת מהמפלגות הפוליטיות שפועלות בטורקיה לא הביעה בשום שלב תמיכה במה שנראה בשעות הראשונות ניסיון הפיכה. לא המפלגה הרפובליקנית שמשמאל לארדואן ולא המפלגה הלאומית שמימין לו, ואפילו לא המפלגה הכורדית שנציגיה נבחרו לייצג בפרלמנט באנקרה את מי שארדואן נלחם נגדם מלחמת חורמה עקובה מדם.

ארדואן ינצל את ההפיכה

כל מנהיג פוליטי בטורקיה יודע שתמיכה בהפיכה צבאית משמעותה הפיכתו לבובה שמופעלת בידי המפקדים. כולם גינו את ניסיון הקשר והדגישו שבמדינה דמוקרטית צבא לא מחליף מממשלה. גם מנהיג תנועת החיזמט (שירות בטורקית) פתוללה גולן, הגולה מרצון בארצות הברית, שהפך להיות אויבו הראשי של ארדואן וסומן על ידו כמי שהוביל את המהלך שנכשל, מיהר לגנות את המעשה עוד לפני שהתבררה התמונה.

ערד ניר (צילום: החדשות)
ערד ניר | צילום: החדשות

נדמה לי שאף אחד לא האמין שסיוטי העבר יכולים לחזור ולהפוך למציאות בטורקיה, וכולם ידעו למה. ידעו שהמהלך הזה ישמש את ארדואן להדק עוד יותר את אגרוף הברזל שבו הוא אוחז בטורקיה. יאפשר לו להאדיר את מעמדו עוד יותר. לנטרל את כל מעט משמיעי הביקורת ותומכי המינהל התקין שנשארו בטורקיה היום ולהציב להם מחליפים נאמנים לו ולדמותו.

רמז לאמריקנים

אמש אחרי שסוכני ארדואן פשטו על כל מוסדות השלטון מקצה המדינה ועד קצה, כשהם מצויידים ברשימות מפורטות שהוכנו מראש ועצרו את מי שסומנו כמשתפי פעולה עם הקושרים, התייצב הנשיא ארדואן מול קהל של אלפי תומכים בלב איסטנבול. הוא דרש מנשיא ארצות הברית להסגיר את "ראש הקושרים", פתוללה גולן, או לכל הפחות להכניס אותו למאסר.

ארדואן חש חזק מספיק כדי לרמוז שהוא מתנה בכך את השותפות האסטרטגית של טורקיה, חברה בכירה בנאט"ו, עם ארצות הברית של אמריקה. קודם להצהרה הזו אסרה טורקיה על כניסה ויציאה מבסיס חיל האוויר האמריקני באינג'רליק ואפילו הפסיקה לכמה שעות את זרם החשמל אליו, כדי שבוושינגטון יבינו.

הרבה שאלות נותרו עדיין פתוחות אחרי סוף השבוע האחרון בטורקיה. דבר אחד ברור - הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן חש חזק. הרבה הרבה יותר מתמיד.