שגריר ישראל במצרים (צילום: פייסבוק שגרירות ישראל במצרים)
השגריר דוד גוברין | צילום: פייסבוק שגרירות ישראל במצרים

נכון, זה לא כל כך נעים לראות שגרירות סגורה, אבל קציני הביטחון של משרד החוץ הגיעו למסקנה שהסיכון גדול מדי. השגריר דוד גוברין וצוותו הקטן עובדים זה שבועות מירושלים, אך ממילא מרחב הפעולה שלהם היה מוגבל למדי ואת העניינים הרציניים עם מצרים, מנהלים אנשי משרד הביטחון וצה"ל וכן עוה"ד יצחק מולכו, איש סודו של ראש הממשלה נתניהו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הקשרים הטובים עם הנשיא סיסי ואנשיו יימשכו, איפוא , וצריך לקוות שבשלב כלשהו תוסר ההתראה וגוברין יוכל להתחיל לבקר מדי פעם בקהיר - כפי שנהגו לא אחת שגרירים שקדמו לו, מאז התנפלות ההמון על משרדי השגרירות במעונם הקודם ב-2011.

הרקע להחזרת השגריר הוא התחזקות פעולות הטרור במצרים והקושי של שירותי הביטחון המקומיים לעצור את הפיגועים. שלוחה של דאע"ש ביצעה, כזכור, אשתקד פיגוע בקתדרלה של הקופטים ומאז יולי האחרון הוצאו לפועל סדרת פיגועים של ארגון חדש - "חסם", זרוע הטרור שהקימו צעירי "האחים המוסלמים" שמרדו בהנהגתם הוותיקה. עוד ארבע קבוצות טרור נוספות צצו במחוזות שונים של המדינה.

היעדים העיקריים לפיגועים הם קציני משטרה ומשרד הפנים, אלא שנראה כי התעורר חשש פן יכוונו גם אל אנשי השגרירות הישראלית. המצוקה הכלכלית במצרים, עקב ביטול סובסידיות בתמורה להלוואה של 12 מיליארד דולר מקרן המטבע הבין-לאומית, לא הוסיפה ליציבות שם.

אהוד יערי (צילום: חדשות 2)
אהוד יערי | צילום: חדשות 2היחסים עם מצרים דווקא במגמת שיפור: הם מבקשים לעודד תיירות מישראל ועליה לרגל של קופטים לירושלים, מדברים ברצינות על שותפות בהעברת גז ומעל לכל - יש תיאום הדוק בלחימה נגד "מחוז סיני" של דאע"ש. א-סיסי לא היסס לשבח את השלום עם ישראל, ואף להכניס פרק בעניין זה לתכנית הלימודים.

אך האווירה הציבורית עודנה עויינת והשגריר הישראלי אינו מלקק דבש. הוא חייב לעבוד ולהתגורר תחת אבטחה מוגברת ולנוע במיני שיירה, לא רבים הדיפלומטים שחושקים בשנים האחרונות במשרה זו. גוברין ראוי להערכה שהתנדב למשימה ונאחל לו שיזכה להשלימה.