דרישות נוקשות. ליצמן ודרעי (צילום: פלאש 90, חדשות 2)
טלטלה בפוליטיקה החרדית | צילום: פלאש 90, חדשות 2

אחרי שנתיים קשות באופוזיציה, החרדים שוב בדרך לממשלה. אבל אפילו כשדרעי שוב יישב במשרד הפנים, ליצמן בבריאות וגפני יחזור למשול בוועדת הכספים - מערכת הבחירות האחרונה גרמה לשינוי היסטורי בציבור החרדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הירידה של הגוש החרדי מ-18 מנדטים ל-13 מנדטים היא לא רק עניין טכני, אלא תוצאה של אובדן הסמכות הבלתי מעורערת של "גדולי הדור" החרדיים.

במשך השנים כבר היו כאלה שניסו להוביל קו עצמאי או כיסי התנגדות קטנים, אבל הפעם נס המרד נישא בגלוי: יומיים לפני הבחירות, עמד הרב אוירבך מול יותר מעשרת אלפים בחורי ישיבות ואברכים מהגרעין הליטאי הקשה, כשהם רוקדים באקסטזה ולא מיישרים קו עם המנהיג הליטאי הבכיר. בגלוי הם אמרו שהם מחרימים את יהדות התורה, שבמקום ליהנות מהגידול הטבעי של קהל הבוחרים שלה המפלגה איבדה את המנדט השביעי.

בציבור הספרדי, כבר בחיי הרב עובדיה קמו מפלגות מרד קטנות שזכו לכמה אלפי קולות, אבל מעולם הפילוג לא הגיע ללב האליטה החרדית המזרחית. ארבעה מנדטים הלכו לפח בגלל מפלגתו של אלי ישי והוכח שאין יותר "מרן" אחד שכולם סרים למשמעתו. זה קרה כשהרבנים מזוז ואברג'ל עמדו חזיתית מול מועצת חכמי התורה של ש"ס, ואפילו הראשונים לציון, הרב עמאר והרב בקשי דורון, ישבו על הגדר ונתנו לגיטימציה לישי.

שרקי (צילום: חדשות 2)
יאיר שרקי | צילום: חדשות 2

אין יותר סמכות אחת בציבור החרדי

אם "יחד" הייתה עוברת את אחוז החסימה כל ההיררכיה החרדית הייתה מזדעזעת. המרד אמנם נכשל הפעם, אבל גם העובדה ש-120,000 קולות (חלקם של כהניסטים וחרד"לים אבל גם לא מעט חרדים) השתתפו ב"מרד" היה מספיקה כדי ללמד שאין יותר סמכות אחת בציבור החרדי. הרב עובדיה והרב אלישיב היו האחרונים שזכו למעמד הזה.

המנהיג הליטאי הבכיר, הרב שטיינמן בן ה-102 לא מסמן יורש מובהק, וגם אם היה מסמן - לא בטוח שזה היה עוזר. הרב שלום כהן לא מצליח לסחוף אחריו את הציבור, מאחר ומרבית חייו עמד בראש ישיבה ולא בא במגע עם הקהל הרחב. כוחם של החרדים תמיד היה בהתייצבות, בציות לרבנים, ובמספרים ההולכים וגדלים בזכות הדמוגרפיה, כולם כאיש אחד.

בחירות 2015, תשע"ה אם תרצו, מבשרות את בואו של העידן החדש. עידן שיזעזע את החרדיות הקלאסית אבל גם יכול להביא איתו בשורה. כל אחד עושה לו רב, או במילים אחרות: איש הישר בעיניו יעשה.