ב-7 מילים

אסף גולדרינג התאבד בתחילת השבוע. מי זוכר?

אסף גולדרינג שרצח את בתו נועה
נשכח בין שאר הפרשיות, גולדרינג | צילום: חדשות 2

הקלטת של השבוע

היה מרגש ומצמרר לראות ביום שישי את גלעד שליט. 1195 ימים לאחר שנחטף, צפינו לראשונה בחייל השבוי שכולנו כל כך רוצים כבר לראות בבית. אל תתנו לאות החיים מגלעד להטעות אתכם - איש לא באמת יודע מתי הוא יחזור או מה עבר עליו בשבועיים מאז צולמה הקלטת.

בסוף השבוע, כמו רבים מתושבי ישראל צפיתי בקלטת וראיתי לראשונה בשליט. חיוור, שפוף, מפוחד, אבל קורא, מדבר, קצת מחייך - חי. ב-25 ביוני 2006, זמן קצר לאחר קבלת הידיעה על חטיפת חייל נסעתי למצפה הילה, שם מתגוררת משפחת שליט. כעבור מספר שעות קיבלנו את תמונתו של החייל הממושקף במדים, וראינו את גלעד. אתמול, יותר משלוש שנים לאחר היום ההוא - התמונות הללו קיבלו חיים. אבל רק כשגלעד יחזור הביתה בריא ושלם המעגל באמת ייסגר.

"אני מקווה שהממשלה הישראלית בראשות בנימין נתניהו לא תבזבז כעת את ההזדמנות להגיע לסיכום העסקה. וכתוצאה מזה אני אוכל סוף סוף להגשים את חלומי ולהשתחרר". אמר שליט בקלטת בטקסט שהכתיבו לו שוביו, אבל עם המסר הוא ודאי מזדהה.

ראש הממשלה אומר שאין כל וודאות כי "עסקת הקלטת" תוביל לעסקה לשחרורו של גלעד. לעומת זאת, גורמים בחמאס אומרים כי יש התקדמות בעסקה. בכירים בארגון אפילו מעריכים שהעסקה תושלם בתוך שבועות חודשים בודדים.

לפני חצי שנה כבר היינו בסרט הזה. אז זה היה סרט רע. בשלהי כהונתו של ראש הממשלה הקודם אהוד אולמרט היתה תחושה שהנה זה בקרוב מסתיים וגלעד חוזר הביתה. מאז ה"בקרוב" הזה חלפו עוד כ-180 ימים ארוכים ובודדים בהם נמצא שליט בשבי. בסופו של דבר המו"מ התפוצץ לכולם בפרצוף.

משפחת שליט לא משדרת אופטימיות בעקבות קבלת אות החיים - ובצדק. הם כבר היו שם פעם. נכון, ישנה נחמה קטנה בעובדה שבני משפחתו זכו לדעת שהוא בחיים, אבל קיים גם הפחד שהעובדה שגלעד נראה במצב פיזי טוב יחסית, מגולח, מסופר ולבוש בבגדים נקיים, עלולה להשלות ולגרום לאנשים לחשוב: הוא נראה בסדר, אין מה למהר. אבל שליט לא בסדר, כל יום שעובר עבורו הוא גיהינום.

"אני פועל בצורה הטובה ביותר שאני יודע, עושה כמיטב יכולתי, ואני מתכוון להמשיך כך עד סוף ימי. אם הסוף יוכיח שהייתי בסדר, לא משנה מה יגידו נגדי. אם הסוף יוכיח ששגיתי, עשרה מלאכים שיישבעו למען צדקתי, לא יועילו" - את הדברים הללו אמר נשיא ארה"ב לשעבר אברהם לינקולן. אדוני ראש הממשלה, תזכור את זה.

גולדסטון, גרם לכתבי אישום נגד מנהיגים
דוח חד צדדי, השופט גולדסטון | צילום: AP
הדוח של השבוע

השופט ריצ'ארד גולדסטון הגיש השבוע לוועדת האו"ם לזכויות אדם את הדוח שלו שעוסק בפעילות צה"ל במהלך מבצע עופרת יצוקה בעזה. כן, עופרת יצוקה, אותו מבצע שערך צה"ל בעיצומו של חג החנוכה, חג שבו לא ראה גלעד שליט שמוחזק בשבי חמאס, את האור.

השופט בעל המזג הבריטי שהגיש את הדוח הקר שלו, לא הזכיר בו את שליט. נכון, גולדסטון התבקש אמנם לעסוק בפעילות צה"ל במהלך עופרת יצוקה, אך כשופט מנוסה, הוא אמור לדעת שלכל "פשע" לטענתו, שכמובן טעון הוכחה, יש גם רקע, מניעים ונסיבות משלו. את העובדה ששליט כל הנראה שבוי ברצועה - הוא וודאי יודע.

צה"ל לא פעל במצע עופרת יצוקה סתם כך. קדמו לפעילות, אלפי קסאמים שנורו מרצועת עזה לעבר ישובי הדרום, הרוגים, פצועים וגם פעולות טרור אחרות כמו חטיפת שליט לא מודגשים בדוח. הפוקוס הא על הפעילות הישראלית בלבד.

אם עשתה ישראלית פעילות לא מוסרית, פגעה בחוק הבינלאומי או בטוהר הנשק, הרי שהדברים צריכם להיבדק אצלנו וביוזמתנו. אבל מכאן ועד דוח שיביא לכך ששר הביטחון של מדינת ישראל כמו גם קצינים בכירים שלה, לא יוכלו לבקר בחופשיות באירופה בגלל אותו דוח אומלל - המרחק עדין רב.


משתחרר מהכלא. דרור אלפרון
אז מה אם קוראים לו אלפרון? | צילום: חדשות2
ההישגים המשטרתיים של השבוע?

במשטרה החליטו השבוע לעצור את דרור אלפון שנסע לטיול בתאילנד עם חברתו, באישור המשטרה. אלפרון נעצר כבר בנתב"ג מיד עם רדתו מהמטוס ונלקח עם המזוודות היישר לחדר החקירות - יומיים בלבד לאחר מכן, הוא כבר חזר הביתה.

במשטרה טענו כי אלפרון נעצר בחשד לפרשה חדשה של סחיטה באיומים. אלא מה? לאחר חקירה, הארכת מעצר ופרסום נרחב בתקשורת מישהו שם החליט שאין די ראיות אותו במעצר "לפחות בשלב זה", והוא שוחרר לחופשי. כמובן שבמשטרה לא שכחו להבטיח כי ימשיכו בחקירה, ולא מן הנמנע שדרור ייעצר שוב.

נכון, אלפרון הוא בן למשפחת פשע. יש לו עבר פלילי, הוא נעצר, נחשד, נאשם, שוחרר וחוזר חלילה. למרות זאת, כדי לעצור חשוד, גם אם קוראים לו אלפרון, צריכה המשטרה לאסוף קודם ראיות ורק אז לעצור. ולא להיפך.

זאב רוזנשטיין בבית משפט
שוב הסתבך, רוזנשטיין | צילום: החדשות 2

בנוסף, השבוע סיכלה המשטרה הברחת ענק של 108 ק"ג קוקאין לישראל, הישג נכבד לכל הדעות, שגם זכה לשבחים. בנוסף היא הכריזה כי הצליחה להפליל שניים מבכירי העבריינים בישראל - זאב רוזנשטיין ועמיר מולנר. רוזנשטיין, כך על פי המשטרה, חשוד בהזמנת רצח משולש שהתרחש בשנת 2001 בטבריה. במולנר חושדים כי הוא מעורב יחד עם חשודים בפרשת הברחת הקוקאין.

במשטרה אומרים כי בידם ראיות רבות בנוגע למעורבות של השניים בעבירות המיוחסות להם.
אבל חוץ מהראיות, העמדתם של השניים לדין תלויה מאוד בעדותו של עבריין אחד - שהפך לעד מדינה.

הסניגורים של החשודים טוענים כי מדובר בעד לא אמין שעדותו לא תעמוד בבית המשפט וכי אין בה כדי להרשיע את השניים. היו גם שטענו, שהכנסת שמם לתיק נועדה כדי "לתבל" אותו. אם עדותו של עד המדינה לא תהיה מספיק חזקה ואמינה רוזנשטיין ומולנר צפויים לצאת מהחשדות נגדם במקרה הזה - בשלום ומה שהחל בכל תרועה רמה יסתיים בלא כלום. איסוף ראיות קודם ומעצר מתוקשר אחר כך, כבר אמרנו?

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטורים הקודמים של מורן כץ:

כמה ארוחות חג אפשר לקנות ב-385 מיליון שקלים?

מצעד האיוולת של ה-1 בספטמבר

מי ימנע את הרצח הבא?

טרגדיות שיכלו להופיע בסרט אימה

במצב הזה - אולי כדאי שנחליף מזוזות?

זעקת ילד קטן לא ברא השטן

אנחנו עם סגולה? כבר לא בטוח

תסמונת מינכהאוזן של העדה החרדית

אבא עושה בושות? לא בטח בכלל

מה חושבים ברשת על העירום של בר רפאלי?

מצעד ה"אין גאווה" נערך השבוע בבתי המשפט

 כמה פעמים אמר נתניהו "שלום"?

העם עם החשוד: "דודו מלך ישראל"

רצח על כבוד המשפחה: אין כבוד ואין משפחה

בקרוב גם להפגין בחופשיות לא נוכל

יש אוצר, רק חבל שאין שר

האזרחים בירקון עברו על החוק - שאיש לא יאכוף

אולי עכשיו יילחמו על תיק הבריאות