ביטא פעם קול אחר. כריס כריסטי (צילום: רויטרס)
כריס כריסטי תקוע בפקק | צילום: רויטרס

כריס כריסטי הוא אחד הפוליטיקאים הרפובליקנים האהודים ביותר באמריקה - הוא ידוע כאיש שלא סובל שטויות, איש מעשה שלא חושש מפריצת מסגרות. רבים רואים בו מועמד טבעי ואפילו מנצח לבחירות לנשיאות שיערכו ב2016, אך פרשת הגשר והפקקים עשויה לקטוע את המירוץ שלו לצמרת במהירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמריקה אוהבת מכוניות, אבל עכשיו היא נגררת בפקקים של עיר קטנה, שיכולה לרסק את אחד הפוליטיקאים המבטיחים ביותר בארה"ב. אם ברוס ספרינגסטין מתחיל לשיר על זה, זה כנראה יהיה לפחות מכה בפח או שריטה בצבע. "אין ספק, נעשו כאן טעויות", אמר השבוע כריס כריסטי מושל ניו ג'רזי, "אנחנו נשתף פעולה עם כל החקירות כדי להבטיח שלא נפגע שוב באמון הציבור".

ה"טעות" הזו, עשויה להזיק למועמדות הפוטנציאלית שלו. בחודש ספטמבר האחרון המשרד שלו ככל הנראה שיבש בכוונה את התנועה באזור ניו ג'רזי למשך ארבעה ימים, כדי לנקום בראשת העיר של פורט לי שסירבה לתמוך בבחירה מחדש של המושל הרפובליקני. הפקק היה עצום: העיר פורט לי נמצאת מול ניו יורק, בצידו השני של נהר ההאדסון.

יותר ממאה מיליון רכבים עוברים על הגשר לעיר הגדולה בכל שנה, יותר מכל גשר בעולם. הרשויות סגרו כמה מסלולים על הגשר, מה שגרם לפקקי תנועה עמוק לתוך העיר פורט לי והפכו את המסע לניו יורק למסע של כמה שעות למאות אלפי אנשים.

החקירה גילתה: התנועה שובשה בכוונה

ברוס ספרינגסטין - רוצה להשתין בפקק (צילום: AP)
ברוס ספרינגסטין - רוצה להשתין בפקק | צילום: AP

במשרד של כריסטי אמרו בהצהרה רשמית שהגורמים המחליטים עשו כמה טעויות בתכנון הגשר. במהלך החודשים שעברו, הפקק נפתח ונשכח, אבל החודש, חקירה שנערכה ביוזמה של גורמים במפלגה הדמוקרטית העלתה כמה הודעות שנשלחו במייל שמוכיחות כי מנהלי הגשר שיבשו את התנועה בכוונה לבקשת משרדו של קריסטי.

כריסטי מעצמו מכחיש כל מעורבות בפרשה, והוא אפילו פיטר שנים מעוזריו. גם מנהל הגשר התפטר, אבל ההודעות העלו את חשד הרשויות ואנשי ה-FBI החלו לחקור בעצמם את הפרשה. עבור התקשורת האמריקנית שרגילה למתקפות הדדיות משני צידי הפוליטיקה האמריקנית, הפרשה היא הזדמנות לחפור בתדמיתו של כריסטי. האיש עבה הבשר הופיע השבוע בכותרות האתרים והעיתונים ברחבי המדינה, העיתונאים התעמקו בפרשות הקשורות לשמו בעבר ובהווה.

הרגלים של מאפיונר?

ג'ונתן מן (צילום: AP)
ג'ונתן מן - פרשן פוליטי CNN | צילום: AP

לאירוע יש עוד צדדים רבים: מיליוני אמריקנים מכירים את גשר ג'ורג' וושינגטון, כל נהג בעולם שונא פקקי תנועה ובניו ג'רזי, ביתה של התכנית הנצפית Jersey Shore האירוע הפך לשיחה המרכזית - כריסטי מתואר שם על ידי המשתתפים כפוליטיקאי עם הרגלים של מאפיונר.

אפילו הבן המוכר ביותר של ניו ג'רזי - הזמר ברוס ספרינגסטין, המשורר הלא רשמי של אמריקה - מפעיל את כובד משקלו נגד המושל. יחד עם ג'ימי פאלון מנחה הטוק שואו המוכר, הוא הפך את שירו ‘Born to Run', למחווה קומית שמלאה בתלונות על כך שהוא "תקוע בפקק של המושל כריס כריסטי, חייב להשתין".

הנשיא ריצ'ארד ניקסון הופל מכסאו אחרי מה שנראה כשוד פשוט בבניין בוושינגטון בשם ווטרגייט. כפי שזה נראה, צוות הפורצים ניסה להתקין במקום ציוד מעקב במשרדי המפלגה הדמוקרטית, חלק ממה שנחשף מאוחר יותר כקצה הקרחון בפעולות לא כשרות רשות שנעשו על ידי אנשיו של ניקסון. הנשיא ביל קלינטון ננזף וכמעט הודח על ידי וועדת הסנאט אחרי ששיקר בנוגע ליחסיו עם קטינה בשם מוניקה לווינסקי - לפרשה ההיא קראו - "מוניקה גייט". עכשיו, כריסטי עומד מול מה שמקבל את התואר ‘bridge-gate , זה עשוי להיות פרשת תנועה קטנה שעוד תגדל.