אילו אני נתניהו – אני לא לוקח את העסקה הזו. אני לא לוקח עסקה כלשהי. המשפט והערעור לא יסתיימו בשנים הקרובות. עד אז יכולות להתקיים בחירות, אולי יותר מסבב בחירות אחד. הוא יוכל אולי לנצח, בטח נוכח הפרפורמנס הילדותי של נבחרת הנוער הנוכחית. או אז הוא יערוף את רשויות האכיפה, המשטרה, הפרקליטות ומערכת המשפט. כתב האישום נגדו יתנדף. בהזדמנות בלתי חגיגית כזו יעבור המבנה החוקתי של ישראל תמ"א 38, אולי אף פינוי-בינוי.

מדוע, אם כך, שוקל נתניהו לקחת את העסקה? בגלל הפחד. הוא וסנגוריו, בניגוד לנושאי דברו וצייצניו, ידוע יודעים, שהמשפט, במקרה הטוב מבחינתם, יסתיים עם שנה וחצי עד שנתיים בכלא וקנס של כמיליון שקלים. במקרה הרע ארבע עד חמש שנים בכלא וקנס כפול או משולש. הם מכירים את המקרים של מורשעי הפרת האמונים, שלומי לחיאני, דני דנקנר וסטס מיסז'ניקוב. הם קראו את פסק הדין של איתמר שמעוני. הם ראו כיצד הושלכה פאינה קירשנבאום בגיל 67 לבית האסורים ל-10 שנים. איש מאלה לא כיהן כראש-ממשלה בעת שעבר את עבירותיו.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
מנדלבליט. עלול למצוא עצמו בועט ישר לידי השוער | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

גילוי נאות: אני מעריך ומחבב את אביחי מנדלבליט. אני מחבב אנשים עם חוש הומור, כולל הומור עצמי, אנשים שיודעים לצחוק גם על עצמם. זאת ועוד, יש לי שפה משותפת עם אנשים שאוהבים כדורגל. מנדלבליט עונה לשלושת התנאים הללו במלואם.

מנדלבליט יודע שהדברים שעולל נתניהו לממלכתיות, למינהל הציבורי ולמערכות האכיפה כדי להימלט מתיקיו הפליליים - חמורים שבעתיים מתיקיו הפליליים עצמם. מדוע הוא מוכן לעשות איתו עסקה? משום שהוא שוקל שיקולים רוחביים, היקפיים - כמו הפילוג בעם, השסע, ההסתה, "הפצע המדמם". הוא יודע מי אחראי לכל אלה, מי פילג, הסית והמריד. מדוע ייצא חוטא נשכר?

מותר בהחלט, לגיטימי, ליועץ משפטי לממשלה לשקול שיקולים חברתיים, ציבוריים, כלל-ישראלים. המונח "תקנת הציבור" הוא מונח דו-תכליתי, ציבורי ומשפטי. מדוע, אם כך, שאלתי, לא ייכלל בעסקה סעיף הקובע: הנאשם מתנצל התנצלות כנה ועמוקה על דברים שאמר בגנות מערכות האכיפה? על השאלה הזו השיב מנדלבליט: אני פועל על פי החוק ורק על פי החוק. על השאלה הזו השיבו בסביבתו: אין סעד משפטי כמו זה שאתה מציע, אין כלי כזה בארגז הכלים המשפטי.

סליחה, שאל השואל, הרי מנדלבליט וכל העוסקים במלאכה מטעמו מאמינים בתיקים אמונה מלאה. לאחר שמיעת העדויות עד כה, ובעיקר עדותו של ניר חפץ, התחזקתם באמונתכם. אם כך, לשם מה עסקה בכלל וכה אוורירית בפרט. לעסקה כזו קוראים בשוק ההון: עסקה מחוץ לבורסה. מי ביקש זאת מידך?

שימו לב, קוראים יקרים, לסתירה הפנימית: הפרקליטות הולכת לעסקה משיקולים חוץ-משפטיים, אך לא מוכנה להתעקש על סעיף אחד חוץ-משפטי. מה הפלא שבעוד מנדלבליט נצמד לחוק יסוד הכנסת – טוענים בסביבת הנאשם שהוא נצמד לשאיפתו להרחיק מהפוליטיקה את נתניהו.

אם אך יחפוץ, יוכל נתניהו להישאר יו"ר הליכוד. הוא יוכל לבקש ולקבל התחייבות של מפלגתו, ומי שיעמוד מטעמה בראשות הממשלה, לשנות את החוק ולקצר את שבע שנות ההרחקה לשנתיים בלבד. במקביל יופעל לחץ מאסיבי למחיקת הקלון על הנשיא של עם ישראל כולו – של הימנים והשמאלנים ושל הזכאים והמורשעים כאחד – בוז'י הרצוג.

אז נצחק, כלומר נבכה, עם מנדלבליט בשפתנו המשותפת: תראה מה עשית, כמאמן איבדת את חדר ההלבשה. כחלוץ כדררת באמנות, חלפת ביעף על ההגנה וברחבת החמש בעטת ישר לידיים של השוער.