בליץ חיסון הילדים במדינת ישראל החל. זה קרה אתמול (שלישי) לקראת חצות, ברגע שהסתיימה ההצבעה של הוועדה המייעצת למנהל המזון והתרופות בארצות הברית, ה-FDA, שנחשב לאורים והתומים בכל מה שקשור לאישור ובקרה על שימוש במוצרים רפואיים.

הבקבוקונים המיועדים לילדים עדיין לא נמצאים כאן, גם זימונים עדיין לא נשלחו, אבל כמיטב המסורת של אשפי הספין, ההזרקה כבר החלה - הזרקת המסרים. לרשתות החברתיות הועברה תוך דקות מסיום ההצבעה הודעה לפיה "ועדת המומחים של ה-FDA המליצה הערב, ללא כל התנגדות, על מתן חיסונים נגד קורונה בקרב ילדים בני 5-11". עם בוקר הודיעה לשכת ראש הממשלה ש"בעקבות המלצת מנהל המזון והתרופות האמריקני, ראש הממשלה יערוך היום (רביעי) דיון בעניין חיסון ילדים בני 5-11 בישראל". גם לשכת ראש הממשלה וגם מטה ההסברה למאבק בקורונה, שכפוף ללשכת ראש הממשלה ומזדהה ברשתות החברתיות כ"משרד הבריאות", מטעים את הציבור.

אז מה היה לנו?

המומחים שזומנו לוועדה המייעצת ב-FDA קיימו דיון ארוך, ממצה, פתוח לקהל הרחב ושקוף במשך 8 שעות. כל אחד בכל מקום יכול היה לעקוב אחר הדיון הזה, בין השאר בצפייה ביוטיוב. הוצגו בפניהם נתונים בשורה של תחומים שאמורים היו לסייע להם לענות על שאלה אחת שנוסחה על ידי ה-FDA ועליה הם הצביעו.

למעשה, הם קבעו ש"בהתבסס על מכלול הראיות המדעיות הזמינות, היתרונות של החיסון של פייזר וביונטק, כשהוא ניתן בסדרה של שתי מנות (10 מיקרו-גרם כל מנה, בהפרש של 3 שבועות) עולים על הסיכונים לשימוש בקרב יליד בני 5-11". 18 המומחים לא היו תמימי דעים והתחבטו לא מעט לפני ש-17 מהם קבעו שהיתרונות בחיסון עולים על החסרונות שבו (אחד נמנע). במילים אחרות, הם קבעו שתופעות הלוואי הידועות עכשיו מהחיסון מסוכנות פחות מהמחלה עצמה.

בניגוד לניסוח היוצא מלשכת ראש הממשלה ומשרד הבריאות, לא מדובר בשלב זה על אישור או המלצה. הצהרת המומחים מאפשרת ל-FDA להעניק לפייזר את היתר החירום שאותו ביקשה לחיסון ילדים בני 5-11. "היתר חירום" (EUA), לא "אישור" - Approval. מבחינת ה-FDA משמעותו של היתר כזה היא שמקבל החיסון צריך להיות מיודע ביתרונות ובסיכונים של השימוש בחיסון הידועים כיום, עד כמה היתרונות והסיכומים עוד אינם ידועים, שיש אופציה להסכים או לא להסכים להתחסן ועל אלטרנטיבות קיימות למוצר.

שני דברים הטרידו את המומחים האמריקנים: האחד הוא שתופעת הלוואי המטרידה ביותר - דלקת קרום ושריר הלב, לא התגלתה בניסוי הקליני אלא רק אחרי שהחל מבצע החיסון ההמוני ואין לדעת איך יגיבו הילדים. השנייה היא עד כמה חיסון הילדים נחוץ לכלל האוכלוסייה בגיל הזה.

שרון אלרעי פרייס ונחמן אש יושבים (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
המסרים על חיסון ילדים כבר החלו לזרום, משרד הבריאות | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

אחרי שה-FDA יעניק את אישור החירום, ינחה המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית איך לנהל את מבצע החיסונים. הנשיא ביידן כבר הציב תאריך יעד לתחילת חיסון ילדים בארצות הברית: מהלך לוגיסטי נחוץ שמונע מצרכים פוליטיים ולא רפואיים. ועדת החיסונים של משרד הבריאות שלנו תדון באופן שבו תקיים ישראל את מבצע חיסון הילדים. בפעם הראשונה הדיון הזה יהיה פומבי ויש לברך על כך. עם זאת, יש לקוות שההצהרות היוצאות ממשרד ראש הממשלה ישאירו למומחים מרחב תמרון לומר את מה שהם חושבים, לא את מה שמצופה מהם.

פנינו למטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה וזו תגובתם: "כמו פרסום משרד הבריאות, גם כותרות עיתוני העולם, ובהם אתר זה ממש, פרסמו הלילה שוועדת המומחים של ה-FDA ממליצה על חיסון הקורונה לילדים בגילאי 5-11. זאת בעקבות קביעת הוועדה אמש כי יתרונות החיסון עולים על החששות - קביעה שעברה ללא מתנגדים. מחלת הקורונה מזיקה גם לילדים. כל טענה על בליץ חיסונים היא תמוהה, שכן במדינת ישראל לא התקבלה החלטה בנושא, ונאמר מעל לכל במה, כי ההחלטה תתקבל לאחר דיון בוועדה לטיפול במגיפות, שעדיין לא התקיים. כפי שהוסבר לכל אורך הדרך, בעקבות ההמלצה אמש, במשרד הבריאות ילמדו את הנושא לעומק, יתקיימו דיונים מקצועיים ותתקבל החלטה".