מתיחות בדרום: לאחר שלושה ימים רצופים שבהם נשמעו אזעקות צבע אדום ביישובי העוטף בשל שיגור רקטות מעזה ליישובי העוטף ותקיפות של חיל האוויר ברצועה כתגובה - עולה החשש כי המצב הנפיץ בגזרה הדרומית עלול להסלים ולהתפתח לכדי מערכה צבאית נוספת בעזה. מצרים אומנם הבהירה לחמאס כי התגובה הישראלית לאירועים האחרונים תהיה קשה ביותר, אלא שארגוני הטרור ממשיכים להפעיל לחץ על ישראל. האם פנינו להסלמה או יש תקווה לרגיעה?

אחרי תפיסת ארבעת האסירים - הג'יהאד האיסלאמי משגר רקטות

ברקע נמשך המצוד אחר שני האסירים הביטחוניים מונאדל אינפיעאת ואיהם כמאמג'יכי שנשארו חופשיים - מאז שנמלטו מכלא גלבוע יחד עם ארבעת המחבלים שכבר נתפסו. נראה כי הירי שמבצע הג'יהאד האיסלאמי מגיע כחלק מהתגובה שלו על תפיסת חלק מהאסירים ויש בו ניסיון להרתיע את ישראל. לצד זאת, ניכר כי בחמאס בוחרים לעצום עין על התקיפות המשמעותיות של חיל האוויר ברצועה - על אף שתקיפה של אתרים תת-קרקעיים ומתקנים לייצור רקטות מכאיבה לאנשיו.

האסירים שנתפסו בהארכת מעצר בבית המשפט‎ (עיבוד: דויד כהן, פלאש 90)
האסירים שנתפסו בהארכת המעצר | עיבוד: דויד כהן, פלאש 90

בד בבד, בחמאס ממשיכים לשגר בלוני תבערה מעזה לעבר עוטף עזה ובמקביל, ממשיכים ללבות את האש עם עימותים בגבול הרצועה, קריאות ברשתות לקיום מחאות נגד ישראל ופעולות נוספות שחמאס מבצע מתחת לפני השטח. ייתכן שחמאס מורתע במובן מסוים, ולכן בחר לשחק מתחת לרף הלחימה.

בינתיים, בעזה אומנם ערוכים לחלוקת המענק הקטרי למשפחות הנזקקות ברצועה - בהתאם למנגנון החדש ואלו צפויות לקבל את המענק החל מהיום (שני), לראשונה מאז "מבצע שומר החומות". בתי עסק בעזה כבר מזמינים את הזכאים למענק לרכוש בחנויות שלהם באמצעות אפליקציית הארנק האלקטרוני שניתנת להורדה בחנויות האפליקציות. איך זה יעבוד? הזכאים ימסרו את הקוד שיקבלו ובתמורה - יוכלו לרכוש בחנות או לקבל כסף מוזמן ביד.

הכסף הקטרי שמוזרם לרצועת עזה (צילום: רויטרס)
מזוודות הכסף הקטרי יחזרו? | צילום: רויטרס

 האיום החדש מעזה - ירי מקלעים

אחרי הרקטות וטילי הנ"ט, בשבועות האחרונים ירי של מקלעים מעזה לשדרות ובעוטף הפך לסוג של איום חדש שפוגע בבתי התושבים. נראה כי מבחינת ארגוני הטרור - מדובר בניסיון לחפש תשובת ביניים לתגובה. בעקבות כך, בשתי התקיפות האחרונות של חיל האוויר הייתה פגיעה בעמדות מקלעים, כדי למנוע תגובה חדשה שלא רצויה מבחינתנו.

איך עובד המנגנון החדש ומה כולל המענק הקטרי?

על פי ההסכם על חידוש העברת הכסף הקטרי לרצועת עזה שגובש לאחר דיונים בין ישראל, קטר והאו"ם - המענק החודשי בסך 20 מיליון שקלים עובר לאו"ם בהעברה בנקאית ולא במזומן - והוא מנפיק כרטיסים נטענים למשיכת כסף מזומן מהבנקים ברצועת עזה.

נזכיר כי המענק הקטרי כולל כמה חלקים - הראשון בסך 10 מיליון דולר מיועד למשפחות הנזקקות, החלק השני בסך 10 מיליון דולר מיועד לתשלום הדלק לתחנות הכוח ברצועה והחלק השלישי שעדיין תקוע - תשלום המשכורות לפקידי חמאס.

כפי שפרסמנו אתמול לראשונה, למרות שראש הממשלה נפתלי בנט בעצמו אמר לפני כחודשיים, כי "מזוודות הדולרים לעזה צריכות לעבור מהעולם - דברים ישתנו" - נראה כי כעת בסביבתו שוקלים להחזיר את הכסף במזוודות לחמאס. הסיבה: נראה כי כל הניסיונות עד כה למציאת פתרון חלופי להעברת הכסף לא צלחו.

בלשכתו של בנט הבהירו בעקבות הפרסום שלנו כי "בנוגע לחלק השלישי במענק, נבחנות אלטרנטיבות שונות על ידי מערכת הביטחון. לכשיימצא מתווה ראוי שמבטיח שהכסף לא יגיע לפעילות טרור, הוא יוצג על ידי שר הביטחון לראש הממשלה". עוד צוין במפורש כי "המתווה הקודם לא יחזור על עצמו" וכי "ראש הממשלה יגבש עמדה לאחר שיוצגו לו האפשרויות השונות". 

בנט מדבר בישיבת ממשלה (צילום: לע"מ)
ראש הממשלה בנט | צילום: לע"מ

איך פועלים מאחורי הקלעים?

בקרוב צפוי בנט להיוועד עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי לפגישת היכרות, שבה ידונו במצב בעזה - בעקבות ההתפתחויות האחרונות. בין היתר, הם צפויים לבחון מנגנונים נוספים להעברת המשכורות לפקידי חמאס. גם במערכת הביטחון בישראל ממשיכים לפעול כדי לגבש אלטרנטיביות שיאפשרו את העברת הכסף - ולמנוע את ההסלמה במועד שלא רצוי מבחינתנו.

דיווח: מצרים במסר לחמאס - התגובה הישראלית תהיה קשה מאוד

עם התחממות המצב בגזרה הדרומית, דיווח הבוקר העיתון הלבנוני אל-אח'באר מפי מקור פלסטיני, כי המתווך המצרי העביר מסר לפלגים, שלפיו התגובה הישראלית תהיה קשה מאוד ועלולה להתפתח לכדי מבצעי צבאי - במקרה שבו יימשכו שיגורי הרקטות מעזה.