מידי יום נוחתים בנמל התעופה בן גוריון עשרות חולי קורונה, ובמקביל אלפים עוזבים את הארץ לעוד טיול בחו"ל. אחרי הכול, החופש הגדול. לכולם ברור שנתב"ג הפך לנתיב כניסת זן דלתא לישראל, אך איש לא חושב לסגור את נתב"ג, לעצור את האלפים שיוצאים ומסכנים את כולנו. להיפך, שר הבריאות ניצן הורוביץ הצהיר בישיבת סיעת מר"צ כי אין בכלל דיון על סגירת נתב"ג.

גל קורונה רביעי - סיקור N12:

לא צריך להיות מומחה גדול כדי להבין שהממשלה בראשות נפתלי בנט נכשלה בניהול משבר נתב"ג. לא נקטה בצעדים הנכונים גם בשעות אלו. בינתיים הקורונה מתפרצת מחדש בחסות הייבוא מחו"ל.

ערב הבחירות התארח ראש הממשלה, נפתלי בנט, באולפן 'כיכר השבת', ותקף את התנהלות בנימין נתניהו. בנט אמר לי ואני מצטט: "אבל מי הכניס את המוטציה הבריטית? למה הם הכניסו? אצלי זה לא היה נכנס. זו לא חוכמה בדיעבד, כשאני כתבתי את התוכנית עוד לא הייתה המוטציה הבריטית ואמרתי 'תבדקו, תקיימו בדיקות לפני העלייה למטוס ועם הנחיתה, תמנעו את זה".

השרים שפוטרו, בנט ושקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות)
"כמה מסובך לסגור את נתב"ג?", בנט ושקד | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

בנט הוסיף: "הרי כל המהלך המופלא של החיסונים של פייזר נפגע קשות, היינו יכולים להיות כבר אחרי הקורונה. איך ביד אחת אתה מביא חיסונים וביד השניה אתה פותח את נתב"ג. הביאו מדובאי, ומדרום אפריקה ומאנגליה את כל המוטציות שבאמת היום הורגים את ילדינו, זה אסון, אפשר אחרת". לסיכום, בנט נגד בנט.

לקינוח אפשר להוסיף ציטוט של איילת שקד במליאת הכנסת שתקפה את הממשלה בראשות נתניהו ואמרה: "כמה מסובך לסגור את נתב"ג?".

נוסעים בנמל התעופה בן גוריון (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
כשזו ההתנהלות עכשיו, איזו הצדקה תהיה להטיל מגבלות בספטמבר? | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

והנה, חלפו מספר חודשים, בנט הוא רה"מ ושקד היא שרת הפנים. נתב"ג הוא אותו נתב"ג, עם ייבוא סיטונאי של קורונה, אך בממשלה איש לא חושב חס ושלום לקחת אחריות, לעצור את האלפים בנתב"ג גם במחיר של להרוס את חופשת הקיץ. מה כן מעסיק את הממשלה? אלו המאמינים הטסים להתפלל בציון רבי נחמן מברסלב בעיירה אומן שבאוקראינה במהלך חג ראש השנה.

שלמות הקואליציה או בריאות הציבור

בישיבת הממשלה העלה שר האוצר, אביגדור ליברמן, את סוגיית הטיסות לאומן. שר הבריאות הורוביץ הסכים עם איווט שאכן צריך לתת את הדעת על הטיסות לאומן.

אפתח מהסוף: כל החלטה שליברמן יהיה מעורב בה - גם אם תהיה מקצועית - תקבל ריח וטעם של שנאת חרדים. אסור שליברמן יהיה מעורב בדיונים הללו. גם אם לבסוף הוא יקרא לאפשר את הטיסות לאומן, יהיו מי שיטענו שהפוליטיקאי שרוצה לשלוח אותם על מריצות למזבלה רוצה כעת שהם יחלו בנגיף.

"כשמדובר בציבור החילוני והערבי אז הקו הוא לאפשר להתנהל רק על פי המלצות. אבל כשמדובר בציבור החרדי ושומר המסורת אז כבר מדברים על הגבלות ואפילו סגר בימי חגי תשרי"

לעצם הדיונים על האפשרות של עצירת הנוסעים לאומן. צריך לומר את האמת: אם כלל הטיסות היו נעצרות היום, היה אפשר להאמין שהדיונים על אומן אמיתיים. יתרה מזאת, הייתי כותב שצריך להאמין ולסמוך על הממשלה, אבל כשמאפשרים לכל המטיילים להכניס את הקורונה לישראל בשם הצורך לטייל בחופש, אין סיבה אחת שנאמין לממשלה הזו שהיא דואגת לבריאות הציבור.

הטורים של ישי כהן ב-N12:

בכלל, לאן נעלמו העיתונאים שפתחו חפ"ק בנתב"ג כדי לתעד ולדווח כמה חרדים היו על הטיסות. כמה החרדים מסכנים את המדינה כולה בכך שהם נוחתים עם הנגיף. לפתע כולם נעלמו. כשרוב ככל הנוחתים הם לא חרדים, זה כבר לא מעניין. לא חרדים, לא מעניין. אל דאגה, החפ"ק ייפתח שוב לקראת ראש השנה.

בשנה שעברה, ערב ראש השנה, גם אני חשבתי שזו טעות לטוס לאומן, שבימי מגפה אפשר לוותר על החוויה הרוחנית. כתבתי זאת בגלוי למרות ביקורת מצד חסידי ברסלב. השנה אינני מסוגל לשכנע איש שלא יטוס לאומן. מידי יום עוברים בנתב"ג כ-40,000 נוסעים. איש לא חושב לעצור אותם. מה שמפריע לשרי הממשלה אלו המאמינים שיטוסו לאומן. להורוביץ וחבריו לממשלה אין את האומץ אפילו לדבר על הטיסות לטורקיה. למה? כי הטסים ברובם ערבים, וזה בימים שאנו מדווחים על עלייה בתחלואה בחברה הערבית, אבל שלמות הקואליציה חשובה יותר מבריאות הציבור.

אביגדור ליברמן, ניצן הורוביץ (צילום: יונתן זינדל, מרים אלסטר, פלאש 90)
יחזרו לדאוג לנתב"ג כשיגיע ראש השנה, ליברמן והורוביץ | צילום: יונתן זינדל, מרים אלסטר, פלאש 90

ובכלל נראה שהממשלה החדשה עסוקה בהמלצות. לא עוד הנחיות, לא עוד הגבלות. אם בהמלצות לציבור עסקינן ותו לא אז אנא מכם, גם בחגים תמשיכו להמליץ ואם ירצה הציבור לשמוע לכם - מצוין ואם לא, אז לא.

התחושה היא כשמדובר בציבור החילוני והערבי אז הקו הוא לאפשר להתנהל רק על פי המלצות. אבל כשמדובר בציבור החרדי ושומר המסורת אז כבר מדברים על הגבלות ואפילו סגר בימי חגי תשרי. אל תתפלאו שאתם במו ידיכם פותחים מלחמת אחים. תזכרו תמיד שפולחן חופש הדת הינו בעל ערך רב יותר מפולחן חופש ההפגנה או הצורך לטייל בחופש הגדול.

והערה לסיום: בחודשים האחרונים פוקדים אלפים את בתי הכנסת. ציבור המתפללים ברובו ללא ריחוק וללא מסכות. ניחשתם נכון, אפס הדבקה במגזר החרדי. מה שאומר שיותר לא תוכלו לטעון שבתי הכנסת הם מקום מדבק. את העובדות לא ניתן לשנות, גם אם מדובר בצורך לסגור את בתי הכנסת.

ישי כהן (צילום: כיכר השבת)
ישי כהן | צילום: כיכר השבת

>>> הכותב הוא פרשן ומגיש באתר החרדי "כיכר השבת"