בעונה האחרונה של הסדרה "הבית הלבן" נבחר מת'יו סנטוס (בגילומו של ג'ימי סמיתס) לנשיא ארצות הברית. רעייתו הלן מבקשת שהיא והילדים יעברו לוושינגטון רק חצי שנה אחרי כן כדי שיסיימו את שנת הלימודים ביוסטון. ראש צוות האבטחה מבהיר לה שבמקרה כזה יצטרכו לסגור באופן קבוע את כל הרחוב שהם גרים בו. דיירי הרחוב יקבלו תגים מיוחדים ויעברו בדיקות אבטחה קפדניות מדי יום כשיחזרו הביתה מהעבודה. הלן סנטוס המבועתת יורדת מהרעיון. כל המשפחה עוברת מיד לגור בבית הלבן.

נזכרתי בסצינה הזאת כשראיתי את הדיווחים שמשפחת בנט מבקשת להישאר בביתה הפרטי ברעננה ולא מעוניינת לעבור לבלפור. אפשר להבין לליבה של משפחת בנט. מאז נתניהו ב-1996 (שממילא גר בירושלים) לא נבחר ראש ממשלה עם ילדים קטנים. לבנט 4 ילדים, בני 9 עד 16. הם יסבלו מאוד מניתוק מהסביבה החברתית הטבעית שלהם ובוודאי הרבה יותר נוח לגור בבית שבנית והתאמת למידותיך. אבל הנטל לחיי שכניו ברעננה, בעיקר בגלל האבטחה המטורפת סביב ראש ממשלה בישראל מאז רצח רבין, לא מאפשרים להישאר בשכונת מגורים רגילה.

הפגנה נגד נתניהו בכיכר פריז  (צילום: בן כהן)
הבית בבלפור הפך לסמל שלטון, ההפגנות מול בית ראש הממשלה | צילום: בן כהן

עזבו את העלויות ואפילו את ההפגנות. אם בנט יגור בביתו הפרטי באופן קבוע, חיי שכניו יהפכו לגיהינום רק בגלל האבטחה. בלפור הוא המעון הרשמי כבר שנים. הוא בעצם סוג של מבנה ציבור. המתחם שם יחסית מופרד ומבוצר.

נפתלי בנט חייב להבין: אדם שרוצה להיות ראש הממשלה צריך לעבור לגור במעון הרשמי של ראש הממשלה. הניתוק החברתי הוא חלק מהמחיר שצריך לשלם אם רוצים את הג'וב.

 

מעבר לזה יש עוד עניין: בלפור הפך לסמל בשנה וחצי של הפגנות, כולל ההיאחזות של משפחת נתניהו בבית. כשבנט לא עובר למעון הרשמי הוא גם משדר לכולנו ארעיות, משדר שגם הוא לא לגמרי מאמין שהוא בתפקיד ראש הממשלה כדי להישאר לפחות שנתיים מלאות.

מכל הסיבות הללו, אין ברירה. ברגע שנתניהו יפנה סוף סוף את המעון הרשמי - משפחת בנט חייבת לעבור לשם. לפחות שנת הלימודים כבר הסתיימה.