כל היודע דבר על מקום הימצאם של ראשי "גוש השינוי", מתבקש להודיע בהקדם לכלי התקשורת הקרוב.

מרגע פרסום תוצאות הבחירות, נראה שמנהיגי הגוש, אותם אלו שמציעים את מנהיגותם סבב אחרי סבב, נעלמו ונאלמו. כמי שכל עניינם בחיים הוא לשמר את מקום עבודתם הזמני כראשי מפלגה כזו או אחרת, החליטו ראשי הגוש להשאיר את הזירה לאדם אחד, מנהיג אחד, שבין אם מסכימים לדרכו ובין אם לאו, אי אפשר שלא להעריך את רצונו ותאבונו הבלתי נגמר להשפעה ושליטה.

כבר במערכת הבחירות המוזרה שבה, לראשונה, הוצג מועמד אחד בלבד לראשות הממשלה, נדלק אור אדום בוהק. מציאות שבה מועמד אחד מתמודד לראשות הממשלה היא מסוכנת למשטר דמוקרטי ומנציחה את התחושה ההולכת ומתרחבת שאין למדינת ישראל מנהיגות אלטרנטיבית לשלטונו של נתניהו.

בנימין נתניהו (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
נשאר לבדו במגרש, נתניהו | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

מערכת הבחירות המוזרה הזאת הפגישה אותנו עם מועמד אחד המוכן לעשות כל דבר כדי לנצח ולשמר את שלטונו, ומולו קבוצת ראשי מפלגות החוששת להתעמת על דעותיה, פוחדת להעמיד את עצמה כשווה בין שווים מולו, מסתתרת ומתבצרת, כמעט שאינה מדברת עם כלי התקשורת ועם הציבור.

במעמד צד אחד

תוצאות הבחירות הסתיימו שוב באותו תיקו שברירי, אך בניגוד לסבבי הבחירות הקודמים, הפעם ישנה הכרעה ברורה. זו לא הכרעה בין ימין ושמאל, בין אידאולוגיה שמרנית לאידאולוגיה ליברלית. זו הכרעה בשאלת מנהיגותו של נתניהו, וההכרעה הזו היא ברורה ומוחלטת. הציבור הישראלי העניק רוב ברור ומובהק במונחים ישראליים למי שהציגו את עצמם כמחויבים לכינונה של ממשלה חדשה, שנתניהו אינו עומד בראשה. חלוקת המנדטים אינה מקלה על המלאכה, אך דווקא נתניהו, אבי תורת הגושים הפוליטיים, יודע שעל פי תורה זו אין מניעה לבחירת מנהיג מקרב מפלגות הגוש להיות ראש הממשלה.

והנה, הסתיימו הבחירות, התקבלו התוצאות, הכרעת הרוב הייתה ברורה - והמנדט ניתן שוב לידיו של נתניהו, הפעם דווקא מידיהם של אותם מנהיגי "גוש שינוי" שהתחייבו לעשות הכול כדי למנוע זאת.

בניימין נתניהו,בצלאל סמורטיץ',מנסור עבאס (עיבוד: flash90, פלאש 90)
למה הם לא בשלטי החוצות? נתניהו, עבאס וסמורטיץ' | עיבוד: flash90, פלאש 90

לו באמת רצו להחליפו, היו מתכנסים כבר בליל הבחירות או בבוקר שלמוחרת ומגבשים אסטרטגיה משותפת. לו באמת רצו להחליפו היו מסכימים על מועמד אחד מקרב ראשי הגוש, עליו יבקשו מהנשיא להטיל את מלאכת ההרכבה. לו באמת רצו להחליפו היו מניחים את הרצונות האישיים בצד ושמים את טובת המדינה לפני טובתם האישית. לו באמת רצו להחליפו היו מבלים בחדרים סגורים ולא במצדה. הם היו נוסעים לכל עיר ולכל בית כדי להגיע להסכמות ולא עולים על מטוס לחופשה.

בזמן שבו נתניהו מנסה להקים ממשלה מוזרה של ליכוד-תנועה איסלאמית, בתמיכת גוש "כהנא חי", ראשי "גוש השינוי" אינם מצייצים ואינם מכבידים עליו במשימה. כאילו הם ממתינים שיקים כבר את ממשלתו, כי למי יש כוח לכל הברדק הזה?

בזמן שנתניהו מוכר את כל ערכיו ועקרונותיו לאלו שרק לפני כמה חודשים כונו בימין בוגדים הפועלים להעמדתם לדין של חיילי וקציני צה"ל, ראשי "גוש השינוי" שוב מתבצרים בשתיקתם האסטרטגית, הפחדנית והתמהונית, במקום להציף את מדינת ישראל בשלטי חוצות המצמידים את פרצופם של עבאס וטיבי לנתניהו וסמוטריץ', כפי שעשה נתניהו לגנץ ולפיד.

 

רונן צור (צילום: רמי זרנגר)
רונן צור | צילום: רמי זרנגר

בסבב הבחירות החמישי שיגיע אלינו בשנה הקרובה, ראוי ל"גוש השינוי" שבראשו יעמדו דמויות אחרות, רעבות להשפעה וחותרות למגע. דמויות נועזות ומתוחכמות, שבדומה לנתניהו הן בעלות רצון עז להשפיע על פניה ודמותה של מדינת ישראל. מול נתניהו, עם הסכין התמידית בין השיניים, אסור שיעמדו שוב מועמדים עם קיסם בין השיניים.