הבוקר התבצע ברטר פוליטי, סחר חליפין, בין גנץ לנתניהו. סחר חליפין הוא הליך מוכר ושגור בפוליטיקה. אבל ברטר כזה חד-צדדי, הפסדי, מגוחך, טרם נראה במחוזותינו: חשב כללי באוצר תמורת מנכ"ל משרד ראש-ממשלה חליפי.

הממשלה התחייבה בתום מאה ימים להקמתה לבצע מינויי מפתח. אחד מהם הוא מנכ"ל משרד המשפטים. הליכוד, כלומר נתניהו, חשש שמנכ"ל משרד המשפטים ישתתף בבחירת פרקליט המדינה. בינתיים הוקמה ועדה לבחירת פרקליט המדינה וממלאת מקום המנכ"ל אושרה כחברה בוועדה. החשש של נתניהו פחות רלוונטי. בתגובה לעתירה לבג"ץ ובמכתב ששלח מנדלבליט לנתניהו ולגנץ, הוא קבע שיש למנות מיד מנכ"ל קבוע למשרד המשפטים(!).

הדרישה של גנץ (צילום: תומר ניוברג, פלאש 90)
הדרישה של גנץ | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

בעסקה שהתבצעה הבוקר סובב גנץ את גבו לשר המשפטים ניסנקורן, למנדלבליט, למערכת המשפט, ל"חבילת הדמוקרטיה" בה התגאו ראשי כחול-לבן כאשר זחלו לתוך הממשלה. הזוכה המאושר הוא הוד בצר, ראש מטה ראש הממשלה החליפי. ליצני הדור אומרים שלסיסמה, "ישראל לפני הכל", יש חריג אחד: הוד בצר לפני ישראל.

גנץ הוא מטובי בניה של האומה הזאת, הגון, נקי דעת, היה ונותר נכון להקריב את עצמו עבור המולדת. מישהו שפגש אותו השבוע סיפר, שהוא ממש נוגע ללב, בנעימותו וברכותו. הוא התרשם, שלאחר שנתיים בפוליטיקה הקדחתנית והנכלולית מול נתניהו, גנץ גמר אומר לשים סוף לעידן התמימות שלו.

שני כדורים אחרונים נותרו לגנץ באקדח: הוועדה לפרשת הצוללות וכלי השיט והתקציב. עיכוב התקציב, בתקופה שכזו, הוגדר על-ידי אנשי משק וכלכלה במונחים קשים הלקוחים ממילון חוק העונשין. ראשי כחול-לבן התחייבו לשים סוף להפקרות הזו, שמניעיה ידועים. משבר הקורונה, שהוא תלת-שכבתי - כלכלי, חברתי, בריאותי- מטופל מנקודת מבט תלת-שכבתית, אישית-משפטית-פוליטית. גם לאחר, במהרה בימינו, שיחוסנו כל אזרחי ישראל - מחדל הטיפול הכלכלי-חברתי ימשיך להעיב עלינו כעננה שחורה, כבדה, שמתחתיה יחיה כאן דור שלם, שמוגדר על-ידי כלכלנים וסוציולוגים, "דור אבוד".

מסתמן כי תוקם ועדת חקירה בתיק הצוללות (עיבוד: החדשות 12)
מסתמן כי תוקם ועדת חקירה בתיק הצוללות | עיבוד: החדשות 12

פרשת הצוללות וכלי השיט מחייבת בדיקה או חקירה, בלי קשר לחקירה (שלא התקיימה) על ידי מנדלבליט. חובה זו חלה על שר הביטחון. על כל שר ביטחון. בטח על גנץ, שהתחייב בפני בוחריו לבצעה, אם יביעו בו אמון ויצביעו עבורו, וכאשר יהיה בעמדה – ראש ממשלה או שר ביטחון- בה יוכל לבצעה.

ישנם שני פורמטים אפשריים למהלך כזה, ועדת בדיקה ממשלתית וועדת חקירה צבאית. כדי להקנות לה סמכויות יעילות, בשביל השתלת שיניים, נדרשת ועדת בדיקה לאישור הממשלה. אין ספק שהממשלה הנוכחית לא תשתיל אלא תעקור לה שיניים. לעומת זאת, ועדת חקירה צבאית מצוידת בסמכויות חדות ונשכניות אלא שהיא תחומה לעניינים צבאיים בלבד. חיל-הים, אמצעי הלחימה שלו ותקציב הביטחון מסווגים כעניינים צבאיים. ועדת בדיקה או חקירה, כזו או אחרת - מחרידה את נתניהו. מפחידה אותו. טורפת את דעתו. אני לא יודע מדוע. אתם לא יודעים מדוע. הוא יודע מדוע.

לעת עתה גנץ טרם הניף את דגל התקציב. את ההודעה על ועדת הצוללות הוא דוחה. לאחר הפיאסקו של עסקת החליפין הבוקר שאלתי מישהו בכחול-לבן, אם גנץ החליט להתאבד פוליטית. העיקר שהוא החליט, השיב האיש בשנינות, אתה כל הזמן משדר, שהוא לא מחליט.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות