"נהיה מפלגה שתמשול בשביל כל אזרחי הארץ הזו, נמשול כמו שהתחייבנו בקמפיין - באופן חיובי, עם אופטימיות... עכשיו יותר מתמיד זה הזמן להמשיך, להמשיך בעבודה" - כך הכריזה ג'סינדה ארדרן, ראש ממשלת ניו זילנד, בנאום הניצחון שנשאה אמש במטה מפלגת העבודה של ניו זילנד בוולינגטון הבירה. ארדרן בת ה-40 חגגה ניצחון כפול. את הז'יטונים היא פרעה בקלפיות במערכת הבחירות. אבל היא הרוויחה אותם ביושר בזה אחר זה בחודשי המגיפה באופן שבה ניהלה את המאבק בקורונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ניו זילנד, מדינת איים מרוחקת, שאוכלוסייתה מונה חמישה מיליון תושבים איתרה עד כתיבת השורות האלה 1,883 חיוביים לנגיף הקורונה החודש. 25 מתו, 40 עדיין נחשבים חולים פעילים. ארדרן, שזכתה לתשואות על האופן שבו הובילה את ארצה אחרי מתקפת הטרור הרצחנית שבה טבח גזען נוצרי לבן 51 מתפללים מוסלמים בעיר כרייסטצ'רץ', הבינה את האתגר שניצב בפניה כמנהיגה נוכח המגיפה ופעלה בנחישות, ברגישות ובשקיפות.

ג'סינדה ארדרן (צילום: Mark Tantrum, gettyimages)
ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן | צילום: Mark Tantrum, gettyimages

בנחישות - היא בחרה באסטרטגיית הסגר. במקביל הקימה מערך בדיקות מהיר ואיתור יעיל של מגעים. ברגישות - העניקה סיוע למעסיקים כדי שלא יפטרו עובדים בימי הסגר. גם מי שנדרש לבידוד המדינה משלמת את משכורתו. ובנוסף הכריזה על קיצוץ של 20% בשכרה ובשכר השרים בממשלתה למשך 6 חודשים. בשקיפות משום שמהרגע הראשון הציגה תוכנית סדורה עם מדדים ברורים.

מדי יום התייצבה יחד עם מנהל שרותי הבריאות של ניו זילנד למסיבת עיתונאים שבה עדכנו את הציבור בהתפתחויות ובתוכניות וענו על כל שאלה. מסיבת העיתונאים נקבעה לשעה 13:00 בצהריים. לא היו הדלפות מוקדמות על מה שיאמר בה ולא התקיים משא ומתן פוליטי על ההנחיות אחרי שפורסמו. למרות זאת לא הכל הלך על מי מנוחות. שר הבריאות בממשלתה ד"ר דיוויד קלארק נתפש חורג מההנחיות כשהפר את הסגר פעמיים. היא נזפה בו. הוא התנצל. היא הבליגה. רק כשהבינה שהוא נטל אלקטורלי פיטרה אותו וזכתה בעוד נקודות. ארדרן לא הפחידה ולא הציגה תרחישי אימה. היא תיארה את המצב, הציבה דרישות והובילה. הציגה דוגמה אישית. יום הבחירות נדחה בחודש אחרי שהתגלה צבר תחלואה באוקלנד - העיר הגדולה. הוטל סגר מקומי, אותרו מגעים והתחלואה נעצרה.

מדינה עם 40 חולים (צילום: AP)
ניו זילנד: 25 מתו בלבד, 40 חולים פעילים | צילום: AP

מפלגת העבודה של ניו זילנד דשדשה בסקרים בתחילת השנה. ארדרן השכילה להבין את גודל השעה והובילה את ארצה למה שנחשב הצלחה מסחררת בכל קנה מידה. "חזקים ונדיבים" היתה סיסמת הקמפיין ובבחירות שהתקיימו שם אתמול גמל לה הציבור על נחישותה ועל הרגישות שהפגינה. והיא ניצחה ניצחון סוחף, היסטורי, כזה שמאפשר לה למשול בלי צורך להרכיב קואליציה. 64 מנדטים מתוך 120 מושבים בפרלמנט. בלי טריקים ובלי שטיקים.