שלושה שרים בכירים עומדים, לרוע מזלם או בשל טעות ניווטם, בחזית המאבק בקורונה: שרי האוצר, הבריאות והחינוך. לכל אחד מהם עבר, הווה - ובעיקר שאיפות לעתיד. ישראל כ"ץ היה שר התחבורה במשך עשור, שימש כשר חוץ והוא משתוקק להיות ראש ממשלה. יולי אדלשטיין היה שר לקליטת עלייה, יו"ר הכנסת, וגם הוא מקווה להיות ראש ממשלה או להיבחר לנשיא. יואב גלנט היה אלוף פיקוד דרום, שר בינוי ושיכון - ושואף להיות שר ביטחון ואחר כך גם ראש ממשלה.

מדינת ישראל נחלה כישלון מחפיר במלחמה שכפתה עליה הקורונה, זאת מבין כל בר דעת, כל מי שמושל ברוחו ושכל ישר בקודקודו. כישלון בשלוש החזיתות: הרפואית, הכלכלית והחברתית. נתניהו הוא ג'ודאי פוליטי מספר 1, זריז ונטול עכבות, אמן ההתחמקות מכישלונות. מתקרב הרגע שבו הוא יבצע הטעיה מרהיבה, עוצרת נשימה, וידביק את הכישלון לשריו הבכירים. את כ"ץ הוא יכריע בווזארי, את אדלשטיין וגלנט באיפון.

ישראל כ"ץ (צילום: פלאש 90)
ישראל כ"ץ. נתניהו אמר שהוא רוצה לקושש קולות | צילום: פלאש 90

יועץ אסטרטגי חכם היה מייעץ להם להתפטר, להקדים תרופה למכה. הם שותפים לכישלון אך אינם האחראים לכישלון. המשרדים שלהם אמורים היו להיות הקרונות ולא הקטר. נהג הקטר צריך היה להיות ראש הממשלה, מאחוריו קרון פיקוד העורף, מאחוריו קרון השלטון המקומי ומאחוריו קרונותיהם. למעשה, הטילו עליהם אחריות בלי סמכות - ובלי כלי עבודה. 

כאשר ביקש השר כ"ץ, בצדק, לפתוח עסקים קטנים, חבט בו נתניהו; "אתה מקושש קולות על חשבון בריאות הציבור". לא עמדה לכ"ץ העובדה שהוא שותף צייתן לאי העברת התקציב הדו-שנתי, מעשה שחייב היה להיעשות לפני חודשים. מעשה שלא נעשה מטעם אישי-פוליטי-משפטי של נתניהו. מעשה, כלומר מחדל, שיעמוד בליבת ועדת חקירה, אם תוקם כזו. נניח לעת עתה למחדל בניית מערך להכשרות מקצועיות, לאי התקנת מערכת לקטיעת שרשרת האבטלה, ליצירת דור אבוד, שימיר את הפזמון "אנחנו דור מזויין" לפזמון "אנחנו דור מובטל".

יולי אדלשטיין
אדלשטיין. קיבל מערכת בריאות צמאה ומורעבת

אדלשטיין קיבל מערכת בריאות צמאה ומורעבת. היא נמסרה במשך שנים בציניות מקפיאת דם כאתנן פוליטי למפלגה חרדית. היא מתקיימת אך ורק בזכות המוסר המקצועי והמצפון האנושי של הרופאות והרופאים, האחיות והאחים וכוח העזר. הוא הביא פרויקטור, את פרופ' גמזו, שעבודתו סורסה והוא כונה "אנטישמי". את "הרמזור" שלו ניתקו מרשת החשמל. אדלשטיין נפל קורבן לפוליטיקה כפויה מלמעלה, קורצת עין למפלגות החרדיות. הוא לקה על כך פעמיים - בתחילה אמרו שהוא משת"פ של החרדים, אחר כך שהוא יריב שלהם. 

שר החינוך יואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
גלנט. האם יזכה להיות שר הביטחון? | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

 

גלנט יהיה שר החינוך הראשון בתולדות ישראל שבכהונתו יותר ילדים ילמדו להתפלל מאשר לקרוא ולכתוב. על פי הערכות, צפויה נשירה המונית של תלמידים בחינוך הממלכתי. במקום אנשים משכילים נקבל עצים נשירים. גם הנתונים לפיהם אחוז ההדבקות בבתי הספר, להבדיל מישיבות ותלמודי תורה, זניח ושולי, לא עזר לו לשכנע.

פוליטיקאים נוהגים לצטט את עצתו של אריק שרון: "אסור לרדת מהגלגל". המונח "גלגל" מתייחס לפוליטיקה ולכנסת - לא לממשלה. בנסיבות הקיימות, הראשון מבין שרי הליכוד הבכירים שיתפטר מהממשלה, יהיה הראשון להרוויח. כ"ץ, אדלשטיין, גלנט - למקומות היכון, צא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות