ב-17.7.83 הופיע מאמר קטן ולכאורה לא משמעותי בעיתון פרו-סובייטי בהודו בשם פטריוט. המאמר התבסס על מכתב שהגיע למערכת מידי "מדען אמריקני מוכר" שביקש להישאר בעילום שם. הכותרת: ‏"איידס עלול לפלוש להודו: מחלה מסתורית נגרמה מניסויים בארה"ב". במאמר הכותב מצטט כמה פרטים ידועים על איידס, ועל התוכנית האמריקנית ללוחמה ביולוגית אבל המסר היה כזה שלא נשמע עוד. "המדען" טען שאיידס הוא תולדה של ניסויים שביצע הפנטגון בסוגי וירוסים שונים בבסיס פורט דיטריך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המאמר לא עורר תגובות רבות. ב-83' האיידס לא הטריד את ההודים, ולמרות שבחוכמה הושחלה האויבת פקיסטן למאמר, הוא זכה בעיקר להתעלמות.

המאמר שהתחיל את גלגל הפייק:

שנתיים חלפו, איידס המשיך להתפשט בעולם ובברית המועצות מונה מנהיג חדש ודינאמי, מיכאיל גורבצ'וב. היחסים בין ארצות הברית לברית המועצות היו, עדיין, מתוחים מאוד. ה-KGB החליט לחדש את המבצע שיזכה לשם הפופולרי Infektion, אבל למעשה ייקרא באופן רשמי מבצע דנבר.

בספטמבר 1985 שלח ה-KGB מכתב לשירות הביטחון הבולגרי ובו ביקש את שיתוף הפעולה של הבולגרים בהפצת התאוריה שהאמריקנים הם שהמציאו את האיידס. הסובייטים מפרטים במכתב "עובדות" שברובן נשענות על הפרסום של העיתון ההודי, ומסבירים לבולגרים באופן מפורט איך מומלץ להפיץ את התאוריה.

המכתב ששלחו הסובייטים ושמור במרכז ווילסון:

חודש לאחר מכן, מפרסם העיתונאי הרוסי וולנטין זפוואלוב מאמר בעיתון הסובייטי Literaturnaya Gazeta תחת הכותרת: "פניקה במערב: מה מסתתר מאחורי האיידס?". במאמר הזה מתבסס זפוואלוב על המאמר ההודי, ומוסיף כמה פרטים חדשים שלכאורה מוכיחים שהאיידס נוצר בארה"ב במהלך ניסויים שערכה הממשלה על מכורים לסמים, הומוסקסואלים וחסרי בית. גם הפעם המידע השקרי היה עטוף במידע אחר שכבר היה ידוע לציבור.

הסובייטים לא הסתפקו במאמרים בעיתונות. בעזרת השטאזי המזרח גרמני הם מצאו את הביולוג פרופ' ג'ייקוב סגל. סגל, יהודי קומוניסט שהתגורר במזרח גרמניה כתב אז יחד עם אשתו ועמית נוסף דוח של 47 עמודים תחת הכותרת: "איידס: האופי והמקור של המחלה". השלושה יצאו נגד התפיסה שמקורה של המחלה באפריקה. הם טענו שזו גישה שלא מבוססת על מדע אלא על גזענות, וטענו שהאיידס נוצר במעבדה במהלך ניסויים של הממשל האמריקני על אסירים.

לא ידוע מה המעורבות של ה-KGB או השטאזי בתוכן עבודתו של סגל, אבל כן ברור שהם סייעו בהפצת של הדוח שכתב. הסובייטים הציגו את סגל כחוקר צרפתי, למרות שבילה בצרפת רק מספר שנים לאחר שברח מגרמניה הנאצית, בשל היותו יהודי וקומוניסט. בוועידה גדולה של מדינות עולם שלישי בזימבאבווה חילקו פעילי KGB את הדוח של סגל בתוך עלון עם הכותרת: "איידס: רוע שנוצר בארה"ב ולא באפריקה". נציגים של 100 מדינות, ואיתם עשרות עיתונאים מרחבי העולם, קיבלו את הדוח ועסקו בו בהרחבה. הוא צוטט בעשרות מדינות ותורגם לשפות רבות. 

האמריקנים למדו על בשרם: לשקר יש חיים משלו

התיאוריה הפכה לוויראלית והתרחבה ללא שליטה. היו שטענו שהאיידס נוצר כחלק מייצור נשק אתני לחיסול האוכלוסייה השחורה, נשמעו טענות שהאמריקנים שלחו קונדומים נגועים באיידס לאפריקה, היו שאמרו שאמריקנים עשירים בחנו חיסוני פוליו נגועים על אפריקנים עניים. עשרות תאוריות שונות צצו. היחסים של ארה"ב עם מדינות אפריקה ספגו פגיעה קשה. התאוריה שאיידס הוא תוצר מעבדה אמריקנית הפכה לנרחבת כל כך שאפילו כלי תקשורת מערביים לא יכלו להתעלם ממנה, בהם גם הטלוויזיה האמריקנית.

התגובה האמריקנית הייתה צנועה. מחלקת המדינה ערכה מסיבת עיתונאים וכוח של מתנדבים מהממשל, שעבדו במשרה חלקית במה שנקרא "קבוצות אמת", הכינו דוח שמפרט את השקרים הסובייטים. זה לא היה מספיק כמובן, השקר כבר רץ והתפשט בכל העולם.

מסיבת העיתונאים של מחלקת המדינה:

השינוי הגיע ב87'. האיידס הכה והתפשט בברית המועצות, מדענים סובייטים ביקשו מעמיתיהם בארה"ב לשתף פעולה ומידע כדי להילחם בנגיף. האמריקנים סרבו. שר החוץ האמריקני נפגש עם גורבצ'וב והתעמת איתו בנוגע למבצע הדיסאינפורמציה. הלחץ הפנימי גבר, גורבצ'וב התנצל בפני רייגן. האקדמיה הסובייטית ‏למדעים הוציאה הודעה שדוחה את התיאוריה שאיידס הוא תוצר של מעבדה. נשיא האקדמיה התראיין ואמר שאין מדען סובייטי אחד שמאמין בתיאוריה הזו שאין לה הצדקה מדעית.

לכאורה, הסיפור נגמר. אלא שלשקר חיים משלו. מכון ראנד ביצע סקר ב-2005. 27% האמינו שאיידס נוצר במעבדה. רוסיה וארה"ב מנהלות, עדיין, מלחמת אינפורמציה ודיסאינפורמציה שהפכה למורכבת ומתוחה אפילו יותר עם הופעת הרשתות החברתיות. זה קורה באשר לקורונה, וכמובן בעיקר בנושא הפוליטי.

‏המון השתנה, אבל בעצם המון נשאר אותו דבר.