רמת הציפיות נמוכה ובכירים במשטרה בכוננות ספיגה. זה הזמן, אמיר אוחנה, להתעלות ולשנות את הדימוי שלך - ואולי אפילו להצליח במשרד, שבדרך כלל מוציא ממנו את השרים שמקבלים אותו בעיקר חבולים. צחוק הגורל: המשימות העיקריות שמונחות על שולחנך, השר אוחנה, הן כמעט אותן משימות שעמן התמודד קודמך – השגריר המיועד גלעד ארדן: מינוי מפכ"ל קבוע, הפשיעה והאלימות במגזר הערבי, האלימות במשפחה ותאונות הדרכים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אבל יש עוד שתי משימות שאם תצליח בהן תיזכר כמי שהותיר את חותמו על משטרת ישראל. הראשונה – להרחיק ולהוציא את אגף החקירות מתחום העיסוק שלכם, הפוליטיקאים. אני לא תמים. לבקש דווקא ממך דבר כזה, זה בערך כמו לבקש משר המשפטים החדש ניסנקורן להמשיך את הטלטלה בפרקליטות ובמשרד היועמ"ש שאתה התמקדת בה - ולשיטתך, כנראה הצלחת. שכן, לכאורה, זו אחת הציפיות העיקריות של המשפחה בבלפור, בעיקר לנוכח האפשרות שהיועמ"ש מנדלבליט יורה על פתיחה של חקירה נוספת נגד ראש הממשלה נתניהו.

אמיר אוחנה (צילום: Olivier FitoussiFlash90)
צילום: Olivier FitoussiFlash90

אבל, אחרי שתיכנס למשרדך החדש, תגלה מהר מאוד שהאפשרות שלך להשפיע באמת על חקירה כלשהי – ולא חשוב במה היא עוסקת – היא אפסית. לפיכך, נותרו עדיין בידיך שני מנועי הפעלה חשובים שקשורים לאגף החקירות, ובעיקר ליחידת להב 433: המעורבות שלך בהחלטה על קיצוצים וצמצומים מתבקשים באגף, והמעורבות שלך באישור קידומם של קציני חקירות ומפקדי יחידות בלהב 433. אם תדע להתעלות ולקבל החלטות ענייניות בלבד – תזקוף לזכותך הצלחה והישג מרשים.

המשימה השנייה קשה אפילו יותר: לנסות ולהזיז את ספינת הענק הזאת שנקראת משטרת ישראל לנתיב שעיקרו – השירות לאזרח. בהגדרתה, המשטרה היא אחד הגופים העיקריים במערכת אכיפת החוק. אבל, עם חלוף הזמן, במציאות המטורפת שלנו ובצל הנסיבות הקיימות כמובן, הארגון הזה הפך לתעשיית ענק של מאות אלפי תיקים פליליים שגוזלים את עיקר תשומת הלב והמשאבים של יותר מ-30 אלף שוטרות ושוטרים.

אכיפת ההגבלות החדשות (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
אכיפת ההגבלות החדשות | צילום: פיטוסי , פלאש 90

ברבות השנים, השירותים הקלאסיים שאותם אמורה המשטרה להעניק ירדו יותר ויותר בסדר העדיפויות וזה, למרבה הצער, הוביל לשני תהליכים עגומים: אובדן האמון של הציבור במשטרה וכתוצאה מכך – הימנעות מהגשת תלונות על עבירות שונות. אני לא מתיימר לחשוף כאן תובנה חדשה. אני לא המצאתי אותה. אני כן קורא לך, השר החדש אמיר אוחנה, לנסות ולהרים את הכפפה הזאת. שכן, גם במקרה הזה אם תצליח - תזקוף לזכותך הישג מרשים במיוחד.

שתי המשימות הנכבדות האלה ממתינות לך כמובן לאחר שתבחר מפכ"ל קבוע. ההיסטוריה מלמדת שכל הצנחה מבחוץ נכשלת (הגם שאני אישית סבור, בניגוד לראש הממשלה שמינה אותך, שרוני אלשיך היה מפכ"ל מצוין). המשטרה נדרשת ליציבות – זהו סוג של דלק במנוע ההפעלה שלה. מוטב לך אם תתמקד בסגל הפיקוד הנוכחי, לא תמצא בחוץ כוכבים גדולים – ובטח לא כאלה שיסכימו בנקל להיכנס אל גוב האריות הזה.

מפכ"ל המשטרה לשעבר, רוני אלשיך (צילום: פלאש 90, חדשות)
צילום: פלאש 90, חדשות

מפכ"ל הוא לא רק מנהל: הוא חייב להיות שוטר בנשמתו שמכיר את כל צורכי הארגון ולא פחות - את הנפשות הפועלות בו. ראוי שתזכור: הגדרת התפקידים של מפכ"ל המשטרה ושל השר לביטחון פנים נעשית באופן כזה שהחיכוכים והעימותים בין השניים בלתי נמנעים - והם רק שאלה של זמן. ראוי, לפיכך, שתבחר לך בר פלוגתא שאפשר אפילו להתווכח איתו, ואז להתעמת איתו בדרך ראויה ובונה.

ולסיום – מאחר ואני מסקר את משרדך, ברור שאם אומר כאן "הצלחתך – הצלחתנו" זו תהא משום צביעות. לפיכך, אסתפק בכך שאומר שבכוונתי לעקוב אחר התנהלותך בסקרנות מרובה ואני מאמין שאתה יכול להצליח. ברורה לי עובדה אחת: תמיד אמצא משהו במשרדך שאוכל להתפרנס ממנו...

בכבוד רב,

משה נוסבאום