המומחים האמריקנים של "תכנית ויסקונסין", העוקבים זה שנים אחרי האירנים, מאמינים כי "אין כרגע שום סימן שהם בהולים" לארוז פצצה. אף שהצהירו בינואר שלא יכבדו עוד שום הגבלה על פעילותם, נמנעים האירנים מהתקנת אלפי צנטריפוגות ששמורות במחסניהם. הם מתמקדים בפיתוח צנטריפוגות משוכללות יותר לעתיד. לצנטריפוגות הפעילות כעת יידרשו בתיאוריה רק כ-100 ימים לייצר אורניום "צבאי" בכמות הדרושה לפצצה ראשונה. ואולם, הם מקפידים להשאיר רמת העשרה נמוכה יותר כך שהזמן הדרוש לקבל מספיק "חומר" לפצצה אחת ארוך פי כמה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ולא זו בלבד: אין לאירנים שום טעם להגיע לפצצה אחת בלבד שצריך להשתמש בה לניסוי - כך אנשי "תכנית ויסקונסין" - הם חותרים ל"ארסנל קטן", חמש פצצות, ולצנטריפוגות הפעילות יידרשו שלוש שנים וחצי לספק את הכמות הדרושה להן. מובן שלוח הזמנים יתקצר מאוד אם יתחילו להריץ את כל הצנטריפוגות החזקות והמהירות יותר. אם כך יקרה, יגדל הסיכוי שהדבר ייחשף מבעוד מועד.

גרעין האירני אורניום כור אירן
האירנים בדרך, אבל יש להם עוד לא מעט עבודה | צילום: רויטרס

המומחה הנודע דיוויד אולברייט, שפורש בזמן הקרוב לגמלאות, מעריך שאם ירצו יוכלו האירנים להשיג את האורניום הדרוש לפצצה ראשונה כבר בסוף החודש הבא. "המכון למדע ובטחון בין-לאומי" שבראשותו עושה את החישובים כבר שנים עם הפיזיקאים באוניברסיטה של וירג'יניה. גם הוא אינו יודע לומר עד כמה חסינות הצנטריפוגות, שנקשרות זו לזו ב"אשכולות", מפני תקלות והאם יש לאירנים מתקנים סודיים שמאפשרים להם להזדרז עוד יותר. ואף זאת: אין שום ודאות שהאירנים כבר למדו להרכיב פצצה על טיל.

לאמור: אירן יכולה ללחוץ על הדוושה במלא הכוח אבל בוחרת לא לעשות זאת. היא אינה רוצה להמית במו ידיה את הסכם הגרעין גם אחרי שטראמפ בעט בו. האירנים משפרים יכולות בלי לצאת לשעטה במלוא הקצב, ומניחים לפקחים להמשיך לבקר ולעקוב במצלמות אחר העבודה בנטנז ובפורדו.

מסר תקיף לישראל וארצות הברית. חמינאי
מעדיף להמתין. חמנאי | צילום: רויטרס

הסיבה העיקרית: הואיל וחמש פצצות אינן בטווח השגה מיידית, מעדיף המנהיג חמנאי להמתין חצי שנה. באוקטובר השנה תוכל אירן, על פי ההסכם שעשה אובמה ב-2015, להתחיל שוב לרכוש מערכות נשק מתקדמות. הם כבר הכינו רשימות ציוד במיליארדים. הרוסים נחושים למכור והסינים מוכנים להעמיד קווי אשראי.

מנוי וגמור עם חמנאי למנוע מטראמפ להעביר במועצת הביטחון החלטה על הארכת האמברגו. הרוסים כבר הודיעו שהעניין "סגור". עם מטוסי קרב חדישים, צי משודרג וסוללות הגנה אווירית מתקדמות, סבור חמנאי, יהיה לאירן קל יותר לרוץ לפצצות. אם לא מחר, הוא אומר לעצמו כמו בשיר, אז מחרתיים.