בפרק זמן של שעות אחדות קיבלנו את כל המורכבות בהקשר המצב בעזה: חבר הכנסת איווט ליברמן חשף אתמול (שבת) בריאיון ל"פגוש את העיתונות" את דבר נסיעתם של ראש המוסד ומפקד פיקוד הדרום לקטאר, כדי לבקש ולחזק שם את הסיוע הקטארי לרצועת עזה - אחרי שבקטאר הודיעו על הפסקת כל קשר לעזה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חולפות כמה שעות והיום לפנות בוקר מזהות תצפיתניות של צה"ל ניסיון הנחת מטען על גדר המערכת  - כנראה על ידי סוררים של הג'יהאד האיסלאמי. החוליה נפגעה מאש חיילי צה"ל. ניסיון להביא את גופות המחבלים לשטח ישראל הצליח באופן חלקי בלבד (אגב, לא ברור לי ההיגיון בלאסוף גופות. מוטב להשאיר אותן שם).

וכך אנחנו מקבלים את התמונה המורכבת: יש לישראל אינטרס ביטחוני אמיתי להקל על איכות החיים בעזה - ומנגד, להמשיך לשמור על הגבול ולפגוע בכל מי שמנסה לחצות, לחדור או להניח אפילו מטען. מורכב? בהחלט מורכב, וכבר הזכרנו זאת.

ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו (צילום: החדשות12)
ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו | צילום: החדשות12

הנחת היסוד בישראל היא שסיוע אזרחי כלכלי יכול להוריד את מפלס החשק לניסיונות לפגע בישראל בדרך של בלונים או שיגור רקטות. האם ההיגיון הזה אכן יתקיים בעזה? מוקדם כמובן לקבוע. אבל נכון בכל מקרה לנסות ללכת גם בנתיב הזה ולא רק בנתיב ההפצצות של מתקני חמאס או ג'יהאד אחרי כל שיגור בלון או ירי רקטה.

מדובר בתקרית שולית לכאורה, אבל ברקע חושף שר הביטחון לשעבר איווט ליברמן חלק מהמאמצים הישראלים לשמר את היקפי הסיוע של מדינות ערב, קטאר בעיקר, כאמור מתוך ההיגיון שהקלות אזרחיות יכולות להביא לרגיעה ביטחונית. אין ביטחון שכך אכן יהיה, אבל נכון לנסות ללכת גם בנתיב הזה.

צעדות השיבה בעזה (ארכיון) (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

בעזה היום בקרב הצעירים יש כ-60 אחוזי אבטלה. זה קרוב לוודאי אחד המניעים המרכזיים בניסיונות הפיגוע. טוב תעשה ישראל אם בנוסף למאמצים הצבאיים המוצלחים תוביל גם מהלכים כלכליים לרווחת תושבי הרצועה. צריך יהיה אורך רוח והרבה עצבים חזקים כדי לא לשבור את הנוסחה הזו ולאפשר איזושהי הסדרה ראויה מול רצועת עזה - שתכלול גם את החזרת חיילי צה"ל שקבורים ברצועה.

נכון להיום ישנם הרבה מאד סימני שאלה - אבל אין מנוס, צריך לבחור גם אותם ברצינות. כי כדאי לזכור באופן ברור: הרתעה לא עובדת על ציבור נואש, ובעזה הציבור הוא נואש. צריך להמשיך להילחם באמצעים המוכרים - חיל אוויר וצבא היבשה - אבל בה בעת לפתוח גם פתח אמיתי להקלה אזרחית: מים, חשמל, תרופות. כל אלה חסרים מאד ברצועת עזה, והם יכולים להוות תמריץ להרגעה. בטוח? ממש לא. לנסות? חובה.