את הסיפור של ד"ר עז א-דין אבו אל עייש רבים מאיתנו זוכרים מימי מבצע עופרת יצוקה. הגניקולוג מביה"ח "תל השומר" איבד את שלוש בנותיו, לאחר שפגז של טנק ישראלי פגע בביתו במהלך הלחימה. את הסיפור הזה בוחר כעת התיאטרון הלאומי, "הבימה", להפוך להצגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני רופא מומחה לאי פריון, עבדתי הרבה שנים בישראל", מספר השחקן המגלם את דמותו של הרופא על הבימה. "היו אנשים שאמרו לי 'אתה מיילד דור חדש של כובשים. 18 שנה מהיום הילדים החמודים האלה יבואו וישרפו את הבית שלך עם טנקים ומטוסים. מה תגיד אז?".

"לא אשנא" קוראים להצגה, כשם הספר שכתב הד"ר לאחר האסון שפקד אותו. הבמאי שנבחר להעלות את הסיפור על הבמה, הוא שי פיטובסקי, שלקח חלק ב"עופרת יצוקה", מהצד השני; כחייל מילואים. "זה עושה לי משהו מאוד חזק ורגשי כיוצר", מספר פיטובסקי. "אתה נוגע בכאב ומשתחרר ממשהו שהיה אצלך דחוס, פחדים ורגשי אשם. ההצגה זה עוד שלב בריפוי, רגע להבין מה זה אומר להיות במלחמה, מהצד השני".

הרבה ביקורת כבר הופנו נגד ההצגה. על כך שדווקא התיאטרון הלאומי מעלה הצגה בה הצד הפלסטיני מוצג כקורבן, "הצגה חד צדדית ולא מאוזנת", טוענים המתנגדים. "נקודת המבט שלו כל כך מאוזנת, הוא נמצא כל החיים נמצא בתפר, רגל אחת בעזה ורגל אחת בישראל", אומר פיטובסקי הבמאי ומספר כי לא היה צריך לשנות את הסיפור, והעלה אותו כפי שנכתב.

חודשים ספורים אחרי מות בנותיו עזב ד"ר אבו אל עייש את עזה ועבר לקנדה, שם גר עם חמשת ילדיו. "לשנאה אין מקום", הוא אומר גם בימים אלה ממקום מושבו בניכר. "אסור לתת לשנאה להתקרב, צריך לעשות מחסום נגד השנאה, ולא נגד בני אדם".