ריבלין נגד טראמפנשיא המדינה, ראובן ריבלין, יצא היום (רביעי) נגד דבריו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שאמר כי "כל יהודי שמצביע לדמוקרטים הוא בור או לא נאמן". בציוץ בטוויטר אמר ריבלין ששוחח עם יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, ודן עמה בחשיבות היחסים של ישראל עם ארה"ב ושתי המפלגות - הרפובליקנית והדמוקרטית. 

"שוחחתי עם יו״ר בית הנבחרים ננסי פלוסי", צייץ ריבלין, "דנו בחשיבות היחסים האיתנים בין ארה״ב וישראל והודיתי לה על מחויבותה לכך. הקשר בינינו הוא קשר בין עמים, הנשען על קשרים היסטוריים, ידידות עמוקה ואמיצה וערכים משותפים שאינם נובעים מחיבור מפלגתי כזה או אחר". 


עקב הסערה שחולל, הבהיר טראמפ הערב במסיבת עיתונאים את דבריו ואמר כי התכוון כי יהודי שמצביע לדמוקרטים "לא נאמן לעם היהודי ולישראל" - ולא בלתי נאמן לאמריקה. 

האמירה של הנשיא שחוללה סערה 

הסערה הנוכחית החלה לאחר שטראמפ השיב אמש (שלישי) לשאלות עיתונאים בבית הלבן ואמר כי "כל יהודי שמצביע לדמוקרטים – זה מעיד או על חוסר ידע מוחלט, או על חוסר נאמנות".

יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי | צילום: איי פי

בליגה נגד השמצה תקפו את דבריו של טראמפ: "‏לא ברור למי מתכוון הנשיא טראמפ באומרו שהיהודים יהיו 'לא נאמנים', ואולם השימוש בטענות בדבר חוסר נאמנות על מנת לתקוף יהודים אינו חדש. כפי שאמרנו בעבר, אפשר להיות חלק מההליך הדמוקרטי מבלי להשתמש בטענות מסוג זה. הגיע הזמן להפסיק להשתמש ביהודים ככלי פוליטי".

דבריו של הנשיא מגיעים בעקבות הסערה שחוללה אי הכנסת שתי חברות הקונגרס, אילהאן עומאר וראשידה טאליב, לישראל בעקבות תמיכתן ב-BDS. בין היתר, הציעו מספר חברים במפלגה הדמוקרטית לפגוע בתמיכה האמריקנית לישראל. "המחשבה לקצץ בסיוע לישראל בגלל שני אנשים ששונאים את ישראל והיהודים – אני לא מאמין שאנחנו בכלל מנהלים את השיחה הזאת", אמר הנשיא. "לאן הלכה המפלגה הדמוקרטית?"

 

אילהן עומאר וראשידה טאליב‎
טאליה ועומאר. "אנטישמיות" | צילום: רויטרס

הנשיא טראמפ מנסה כבר תקופה ארוכה לצייר את המפלגה הדמוקרטית כאנטישמית ואנטי-ישראלית בשל הביקורת שנשמעת בתוכה כלפי המדיניות הישראלית. הוא אף זה שדרש את אי-הכנסת שתי חברות הקונגרס – שכלפיהן התבטא לאחרונה בגזענות, כמו גם כלפי חברות הקונגרס אלכסנדריה אוקסיו קורטז ואיינה פרסלי, שנחשבות יחד למתנגדות חריפות ביותר שלו. בשבוע שעבר טראמפ טען בציוץ כי טאליב היא אנטישמית: "היא אנטישמית, היא ושלוש חברותיה. זה פרצופה של המפלגה הדמוקרטית. חיו עם זה".

 

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום