האם ברפא"ל מעלים שכר לאנשי הוועד כדי לשמור על שקט תעשייתי? בחברה הממשלתית רפא"ל אוהבים לדבר על הצלחות, אבל על השקט התעשייתי שמנסים להשיג מאנשי הוועד, מדברים הרבה פחות. שביתה גדולה של עובדי החברה לא זכורה גם לוותיקי העובדים, והמשא ומתן על השכר מתנהל לרוב על מי מנוחות. דוח השכר המלא של עובדי הועד ברפא"ל בשש השנים האחרונות, משנת 2012 עד 2018, יכול להסביר למה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בדוח, שכל עובד ישמח להופיע בו, ניתן לראות שנציגי הוועד זוכים לתוספות שכר חריגות. נציג הועד א' הרוויח בשנת 2012 לא פחות מ-11 אלף שקלים, ובתוך שש שנים זכה להעלאה של 33%. שכרו של נציג הועד כ' היה 12.5 אלף שקלים, עד שקפץ ב-38%. ומעל כולם, נציג ועד ב' שהרוויח 8,900 שקלים, וזכה להעלאה של 95% בתוך שש שנים.

"ועדים שמשתכרים גבוה מידי, רחוק מאוד ממה שמשתכרים העובדים עצמם. הקביעה לגביהם צריכה להיות חדדה וחלקה הוועדים יקבלו את ממוצע מה שמקבל העובד", אמר חנוך ליבנה, יו"ר האופוזיציה בהסתדרות, לשעבר יו"ר ועד הבנק בינלאומי.

קריאה לתמוך בשר הממונה ודחיית הבחירות לוועד

לאור העלאות השכר, בוועד רפא"ל הבינו מהר שהכוח משתלם. לפני שנתיים סגן יו"ר הוועד, מאיר ברנס, קרא בגלוי לעובדי החברה הממשלתית להתפקד למפלגה של השר הממונה. "הגיע השעה להתפקד לאחת מפלגות שתרמו תרומה גדולה לציבור העובדים בישראל, למפלגת ישראל ביתנו בראשות שר הביטחון אביגדור ליברמן", כתב לעובדים.

נציגי הוועד יושבים כבר שנים בתפקידם מבלי אפשרות להחליפם, וכמעט עשור שלא נערכו בחירות. "כשוועדים רוצים להימנע מבחירות, כי הם חושבים שיחליפו אותם, הם לומדים מהנהגת ההסתדרות, שגם המרחק בינה לבין דמוקרטיה הולך ומתרחק עם הזמן", אמר ליבנה.

יו"ר הועד ברפא"ל, יאיר שלמה, כבר חצה את גיל 67, אך במקום לצאת לפנסיה בהנהלה דאגו להשאיר אותו בעבודה במשרה חלקית, אך לא כעובד - כנציג עובדים. בשיחה עם דוד זוקמן, לשעבר יו"ר ועד העובדים ברפאל, ניסה כתב החדשות להבין מדוע הוא נשאר בתפקיד. זוקמן אמר שמבחינתו, הוא יוכל להמשיך לעבוד עד גיל מאה: "בוא אני אשאל אותך שאלה פשוטה - למי זה מפריע?". התשובה הברורה היא שזה כנראה מפריע לציבור, שמשלם הרבה מאוד כסף רק כדי להשיג שקט תעשייתי בעולם הביטחוני.

מהנהלת רפאל נמסר בתגובה: "מערכת יחסי העבודה ברפאל מהווה דוגמא לאחריות משותפת של ההנהלה והעובדים. בתהליך הערכת ותגמול העובדים מובאים בחשבון גם תרומתם ועשייתם של חברי הוועד למען העובדים. במהלך השנים שהוזכרו, נחתמו שני הסכמים קיבוציים משמעותיים, שכללו גם תוספות שכר וקיבלו את האישורים הנדרשים. רפאל מעסיקה עובדים גם לאחר גיל הפרישה, בהתאם לנחיצות וכפוף לחוק".