כוונת משרד הכלכלה לאכוף את חוק העסקת יהודים בשבת בשמורות הטבע, מדאיגה באחרונה את עובדי הגנים הלאומיים שאינם יודעים עדיין כיצד יתמודדו עם הגזירה שמסכנת את פרנסתם. במשרד טוענים כי לא מדובר בחוק חדש, אך העובדים כבר מחפשים פתרונות מהירים – עד כדי שינוי סעיף הלאום בתעודות הזהות שלהם.

למרות שלא מדובר בחקיקה חדשה, עד היום לא נאכף בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים החוק האוסר על העסקת יהודים בשבת. באחרונה פנו למשרד הכלכלה בעלי מרכזי השירות והמכירה באתרי הטיולים לצורך אישור העסקה רשמית של עובדים יהודים לאורך סופי השבוע, אך שם סירבו לכך בתוקף.

לנוכח הסירוב, מתחו גורמים ברשות הטבע והגנים ביקורת על המדיניות שמנהיג המשרד בנושא וטוענים כי היא תוביל לפגיעה חמורה בפעילות שמורות הטבע, שעיקרה מתקיימת בסופי השבוע.

מלבד מוצרי מזון ושתייה משמשים מרכזי השירות בגנים ובפארקים להכוונת המטיילים במסלולים הבטוחים להליכה, ועיקר החשש כעת הוא בפני ההשלכות המסוכנות בהיעדר הדרכה הולמת לציבור. למרות שרשות הטבע והגנים מעסיקה עובדים רבים שאינם יהודים, גורמים ברשות מבהירים כי לא ניתן יהיה להסתפק רק בהם או לחילופין להעסיקם רק בסופי השבוע.

במסגרת המשא ומתן שמתנהל בין הצדדים נבחנת גם הצבת מכונות לממכר שתייה ומזון, אך פתרון זה אינו מספק מענה למי שאחראיים על ההכוונה ומיפוי השטח.

מרבית מנהלי השמורות חוששים כעת לפרנסתם, שנתח גדול ממנה נגזר משעות עבודתם במהלך השבת. כחלק ממאמציהם למצוא פתרונות מזדמנים לבעיה, מצהירים עובדים יהודים רבים כי הם אינם שוללים אפשרות של שינוי סעיף הלאום בתעודות הזהות שלהם – ולו לצורך קבלת ההיתר.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "החוק אינו חדש, ועבודת הסדרנים ומוכרי הכרטיסים תימשך בהתאם לחוק".
 
מרשתות הטבע והגנים נמסר בתגובה:
"קיבלנו את דרישות משרד הכלכלה, וכדי שנוכל לעמוד בהן אנו בוחנים כעת חלופות. עם זאת, חשוב לנו להמשיך ולשרת את המטיילים בכל עת, תוך שמירה על חוקי העבודה והמנוחה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק