בנובמבר 2014 הוזעקו שוטרים לכפר כנא בעקבות דיווח על השלכת רימון הלם. ח'יר חמדאן, צעיר בן 22, נחשד במעשה וניסה לתקוף אותם בסכין - ונורה. זמן קצר לאחר מכן הוא מת מפצעיו. האירוע תועד ופורסם ועורר סערה גדולה שבעקבותיה פרצו הפגנות סוערות ביישוב. היום (שלישי) החליטה המחלקה לחקירות שוטרים לסגור את תיק החקירה, בעילה של חוסר אשמה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במח"ש מדגישים כי האירוע כולו, מרגע תחילת תקיפת המנוח את הניידת בסכין ועד לנפילתו לאחר הירי כלפיו, ארך כ-13 שניות בלבד, ומאחר ומדובר בשיקול דעת ובהחלטות המתקבלות במהירות, טעות בשיקול הדעת אינה מבססת חשד לעבירה פלילית.

נוסף לכך מעדויות הנוכחים, בהם גם קרוב משפחתו של המנוח, וניתוח רשת הקשר של המשטרה ושל מד"א, העברתו של חמדאן לטיפול רפואי נעשתה במהירות האפשרית.

בסרטון המתעד את האירוע נראה חמדאן מתקרב לעבר ניידת יס"מ גדולה ומתחיל להכות, ככל הנראה באמצעות סכין, בחלון הנוסע של הניידת. חמדאן נראה מכה שוב ושוב בחלון הקדמי. בשלב זה נפתחת הדלת האחורית וחמדאן מכה פעם נוספת בחלון הדלת האחורית ומתרחק.

מהדלת האחורית של כלי הרכב נראה שוטר שיוצא עם אקדח שלוף, מכוון אותו לעבר חמדאן הנסוג ויורה לעברו. לאחר מכן יוצאים מהניידת עוד שלושה שוטרים, כולם בנשקים שלופים. השוטרים גוררים את חמדאן על הקרקע ומכניסים אותו לתוך ניידת. בהמשך הועבר חמדאן לאמבולנס מד"א ומת מפצעיו בבית חולים העמק בעפולה.

ח'יר חמדאן, כפר כנא
צילום:

עם היוודע דבר הירי, החלו עשרות צעירים תושבי הכפר ליידות אבנים ולהבעיר פחי אשפה וצמיגים. כוחות יס"מ שהגיעו למקום הקימו מחסומים בדרכי הגישה אל הכפר והם מונעים כניסה של כל מי שאינו תושב המקום.

במועצה המקומית הוכרז על שביתה כללית והתושבים טוענים כי ידה של המשטרה הייתה קלה על ההדק וכי לא היה צורך לירות בצעיר למוות. סמוך לשעה 10:30 החלו כמאה צעירים ליידות אבנים לעבר כוח משטרה ולנסות לחסום את הכניסה ליישוב, סמוך לצומת בית רימון. צוות יס"מ שהיה במקום פיזר את המפגינים.

״החלטת מח״ש שלא להעמיד לדין את השוטרים שהרגו את ח׳יר חמדאן בכפר כנא היא יריקה בפרצופו של החוק, של הדמוקרטיה הישראלית ושל החברה הערבית", אמר היום ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ). "מסתבר שח׳יר חמדאן המנוח הוצא להורג על ידי שוטרי משטרת ישראל בסמכות וברשות המדינה ומח"ש שכנראה שזהות הקורבן ומוצאו מתוות את החלטותיה. ההשלכות של ההחלטה הן שמעתה ידעו אזרחי ישראל הערבים כי דמם מותר וכי עליהם לחשוש מהמשטרה שאמורה להגן עליהם ובפועל יכולה להרוג אותם״.