במעבדות החדשנות של חטיבת הטכנולוגיה של צה"ל עובדים כל הזמן, כמעט מסביב לשעון כדי להפוך את החלומות של הלוחמים למציאות. תותחים, רחפנים, רכבים משוריינים ומפני מוקשים – כולם אוטונומיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעזה מתמודדים הלוחמים עם מטענים שמניחים אנשי חמאס על הגדר, בהפגנות שמתקיימות שם כמעט כל יום שישי. לשם כך פיתחו בצה"ל רחפן עם זרועות רובוטיות שיכולות לפנות מטענים ומחליפות את החבלן. "הוא מחליף את החבל במשימות של הרמת מטעני צד והרמת מוקשים", אומר סא"ל ראין ממנהלת אמצעי פיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון. "ככה אנחנו מצמצמים את הפגיעה בכוחות מעבר ולצד הגדר".

בחולות ראשון לציון בודקים אנשי החטיבה הטכנולוגית של צה"ל את ה'פנתר', הרכב הממוגן החדש שייכנס בקרוב לשימוש בצבא. "אנחנו בוחנים בעיקר את ההתמודדות שלו עם האתגרים שמציב השטח", מסביר תא"ל זיו אבטליון, ראש החטיבה הטכנולוגית בצה"ל. "אין שום כלי שיכול להיכנס ליבשה בלי שקיבל האישור הבטיחותי של היחידה הטכנולוגית".

בתעשיית הביטחון מפתחים בשנים האחרונות שלל אמצעים אוטונומיים שיפעלו מרחוק על מנת לצמצם את הפגיעה בחיילים.  רכב קטן, שנראה כמו מכונית צעצוע שמטרתה היא לפנות מוקשים או מטענים מתוך מבנים ופתחים צרים, די-9 אוטונומי שפועל לבדו ולאחרונה פותח באלביט תותח אוטונומי שעובר סדרות אינסופיות של ירי – וכנראה שזאת רק ההתחלה.