טורקיה הסכימה להפסקת אש בסוריה, כך הודיע הערב (חמישי) סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. בתום פגישתו עם ארדואן באנקרה, אמר פנס כי טורקיה תפסיק את כל פעילותה במדינה למשך 120 שעות במטרה לאפשר את נסיגת כוחות YPG הכורדים, ובתומה תופסק הפעילות הצבאית כליל. הכורדים הודיעו כי הם יכבדו את הפסקת האש, אבל דחו את ההסכם המתגבש: "טורקיה רוצה לפלוש, נגיב לכל מתקפה נגדנו". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פנס הוסיף כי ארה"ב כבר החלה בתיווך הנסיגה, וכי טורקיה וארה"ב מסכימות כי מטרת העל היא הבסת דאעש. בעקבות הפסקת האש, לא יוטלו על טורקיה סנקציות נוספות. פנס הבהיר כי לא הוצע לטורקיה דבר מלבד הסרת הסנקציות. הנשיא טראפמ בירך על המהלך: "חדשות נהדרות מטורקיה. תודה לך ארדואן - מיליונים יינצלו!". עוד צייץ בפוסט נפרד: "היה צריך קצת 'אהבה קשוחה' כדי להגיע לעסקה".

עם זאת, בצד הטורקי נשמעים מעט אחרת: לדברי שר החוץ, מדובר בהשהייה בלבד של הפעילות הצבאית, במטרה "לאפשר לארגוני הטרור לצאת מהמרחב הבטוח", בעומק 32 קילומטרים. לדבריו, הוסכם כי טורקיה היא שתשלוט במרחב הבטוח בסוריה, וכי ייאספו אמצעי לחימה של YPG ויושמדו בסיסיהם במדינה.

הלילה  נחשף כי נשיא ארה"ב טראמפ שלח בשבוע שעבר למקבילו הטורקי מכתב ובו הזהיר אותו מפני פלישה לסוריה. זמן קצר לאחר החשיפה, באנקרה דיווחו כי "ארדואן קרא את המכתב – דחה את תוכנו וזרק אותו לפח" מבלי להגיב במכתב תגובה משלו לבית הלבן. באותו יום כבר הכריז על פתיחת מבצע "מעיין השלום" נגד הכוחות הכורדים.

המכתב ששלח טראמפ לארדואן לפני המבצע בסוריה
המכתב ששלח טראמפ לארדואן | צילום: רויטרס

בארה"ב דווח כי מכתבו של טראמפ נשלח מוושינגטון לאנקרה בתשעה בחודש: במכתב הזה ניסה טראמפ לשכנע את ארדואן לשנות את החלטתו לפלוש לסוריה. "בוא נעבוד על עסקה טובה", פתח הנשיא האמריקני את מכתבו. "אתה לא רוצה להיות אחראי לשחיטה של אלפי בני אדם, ואני לא רוצה להיות אחראי להשמדת הכלכלה הטורקית – אך אעשה זאת".

מחר מתוכננת פגישה בין שר החוץ האמריקני לראש הממשלה נתניהו בירושלים, והם צפויים לדון בשינויים האזוריים.