ממשיכה להסתבך: חודשיים לאחר שענקית הגלידות הבינלאומית בן אנד ג'ריס הודיעה כי בכוונתה לסיים את ההתקשרות עם הזכיין הישראלי, זאת בשל התנגדותה למכירת מוצריה בשטחי יהודה ושומרון, עוד מדינות בארצות הברית מתגייסות לצד ישראל ומכריזות על סנקציות נגד החברה. היום (שישי) הצטרפה גם טקסס שהודיעה שלא תשקיע יותר בחברת האם יוניליוור.

טקסס מצטרפת למדינת פלורידה שהודיעה ביום רביעי כי בכוונתה להפסיק את כל ההשקעות בחברת 'יוניליוור', חברת האם המחזיקה במותג הגלידות, בצעד שייצא אל הפועל ב-26 באוקטובר הקרוב, אלא אם כן החברה תשנה את גישתה.

בכך, שתי המדינות מצטרפות למדינת אריזונה וניו ג'רזי שהיו הראשונות להודיע על צעדים דומים בשבועות האחרונים. קרנות ההשקעה אשר בבעלות המדינות הללו החליטו על מכירה או הקפאה השקעותיהן ביונילוור – זאת לאחר שהאשימו את החברה כי היא מפרה את חוקי המדינה האוסרים חרם על ישראל וכי לא יאפשרו השקעת כספים ציבוריים בחברה המפלה את ישראל.

בתגובה להחלטת פלורידה, ב-'בן & ג'ריס ישראל' מיהרו לברך את ההחלטה: ״מדינת פלורידה נכנסה גם היא לרשימת המדינות הפועלות בצורה ברורה ונחושה כנגד החרמת מדינת ישראל ואזרחיה", מבהיר אבי זינגר, מנכ"ל ובעלי החברה. "גלידה אינה חלק מהפוליטיקה ובן & ג'ריס ישראל תמשיך למכור בכל שטחי המדינה ולהעסיק מאות עובדים תושבי הדרום".

הצעד של המדינות הללו צפוי להסב מכה כלכלית בגובה מאות מיליוני דולרים לתאגיד המזון הבינלאומי. בעוד למדינת פלורידה יש מניות, אגרות חוב והחזקות בשווי של 139 מיליון דולר בתאגיד הבינלאומי, קרן ההשקעות של ניו ג'רזי מכרה אתמול עוד מהשקעותיה בחברה בסך 50 מיליון דולר, זאת בנוסף לאחזקות בשווי 93 מיליון דולר שכבר נמכרו מאז התקבלה ההחלטה.

כמו כן, מאז פורסמה בעולם ההחלטה התקדימית של 'יונילוור', חלה ירידה משמעותית במניות התאגיד העולמי, כאשר בחודשיים האחרונים היא איבדה כמעט 10 אחוזים מערך מניותיה ו-11 מיליארד ליש"ט משוויה.
עם זאת, נראה כי המדינות שיצאו בפומבי כנגד ההחלטה הן רק הראשונות, כאשר על פי דיווחים בתקשורת האמריקנית, מדינות נוספות צפויות לנקוט בצעדים נגד החברה, בהן מדינת ניו יורק, אילינוי וטקסס.

בנוסף, בחודש שעבר פורסם בעיתון ה-'ניו יורק פוסט' כי יוזמת החרם, יו"ר דירקטוריון בן אנד ג'ריס העולמית, אנורדהה מיטל, חשודה במימון פעילות קרן פרו-פלסטינית אשר היא העומדת בראשה בשווי עשרות אלפי דולרים, כל זאת מכספי קרן הצדקה של החברה.