השפעות מלחמות חרבות ברזל ניכרות כבר עכשיו על הכלכלה: הפעילות במרבית המשק האטה משמעותית, בעלי עסקים מתמודדים עם ירידה חדה בהכנסות ובחברות רבות הוציאו עובדים לחל"ת. מהלכים אלו, יחד עם חוסר ודאות לגבי משך הלחימה והשפעתה על הכלכלה מקשה על כל אחד ואחת מאתנו להתנהל פיננסית. בעקבות כך, פתחו בקפטן קרדיט מוקד סיוע חינמי שמספק לכלל הציבור הכוונה ראשונית ומאפשר להם להבין כיצד נכון לפעול בימים מורכבים אלו. על סמך השאלות הנפוצות מהמוקד שעלו בחודש האחרון, המומחים הפיננסים של קפטן קרדיט מספקים לנו טיפים שיוכלו לסייע לנו לצלוח את תקופת הלחימה:

צמצמו הוצאות תקופות מלחמה מצריכות צמצום הוצאות לדברים שחיוניים והכרחיים בלבד. כמו כן שירותים רבים כמו משחקי ספורט, תיאטרון ועוד בלאו הכי לא פעילים ולכן אפשר לבטל או להקפיא המנויים אליהם. 

ודאו עמידה בהתחייבויות –  בדקו שבאפשרותכם לעמוד בהתחייבויות הפיננסיות שלכם (משכנתא, הלוואות, כרטיסי אשראי, הוראות קבע) לשלושת החודשים הקרובים. תוכלו לראות את סכום כלל ההתחייבויות באפליקציית קפטן קרדיט או באפליקציות אחרות שמרכזות את המידע הזה. אם התשובה חיובית, זו בהחלט בשורה מעודדת אך חשוב להיות עם אצבע על הדופק כי דברים עשויים להשתנות בכל עת. אם לא, זה הזמן לפעול.

שקלו להקפיא – בנק ישראל הורה לבנקים ולחברות האשראי לאפשר דחייה של שלושה חודשים לפחות בהחזרי הלוואות ומשכנתאות. עבור קבוצת אוכלוסייה שנפגעה מהמלחמה (מפונים מבתיהם, מתגוררים 40 ק"מ משטח הרצועה, חיילות וחיילי מילואים שגויסו בצו 8, קרובי משפחה מדרגה ראשונה של הרוגים, נחטפים או נעדרים) דחייה זו ניתנת ללא ריבית וללא עמלות. שאר תושבי המדינה יוכלו לבצע את המהלך ללא עמלות אך כן בתשלום ריבית על התשלומים שיידחו.

כדאי לשקול את הצעד הזה במידה וכבר מעכשיו אתם צופים שלא תעמדו בהחזרים ורוצים להמנע מפיגורים או שעשויים לפגוע בדירוג האשראי שלכם ובתנאים שתוכלו לקבל במערכת הפיננסית לאורך זמן. את הפרטים והדרכים לפעול להגשת בקשות הדחיה מול הבנקים ניתן למצוא כאן.

היו אקטיביים ומצו את הזכויות שלכם  –  הביטוח הלאומי, רשות המסים, בנק ישראל, משרדי האוצר והכלכלה חברות ובנקים שונים יצאו בהקלות והטבות שונות שיכולות לסייע. מומלץ להתעדכן באתרי האינטרנט שלהם.

בדקו נזילות של חסכונות ופקדונות – בדקו כי כספים שנמצאים בחסכונות או בפקדונות יהיו זמינים עבורכם במידת הצורך. אם לא, שקלו להעביר חלק מהם למסלולים שמאפשרים פדיון מיידי. חלק ניכר מהבנקים מאפשרים, בעקבות המצב, פדיון של המסלולים הללו ללא קנסות או בתנאים משופרים. יחד עם זאת, מומלץ לעשות את צעד זה רק אם הצעדים הקודמים לא היו אפקטיביים מספיק או במקרים של צורך בהול בכסף.

התייעצו – החלטות פיננסיות מומלץ לקבל לאחר התייעצות עם מומחים גם בימי שגרה וביתר שאת בימי חירום. צוות המומחים של קפטן קרדיט זמין עבורכם באפליקציה או באתר בכל זמן.