השבוע פרסם בנק הפועלים סקירה שבה בין היתר צוין כי "העלאות הריבית צמצמו את יכולת משקי הבית לרכוש דירה, וכן הקטינו רכישות של משקיעים. תחום הבינוי והנדל"ן הושפע מתנאי השוק וצפוי להיות מושפע מירידה נוספת בביקוש ומקושי בקידום פרויקטים בעקבותיה". זאת ועוד, רמתה הגבוהה של הריבית במשק והמלחמה גרמו לירידה משמעותית ביותר של מספר העסקאות, מה שמעמיד בסכנה לא מעט קבלנים שלא יצליחו להחזיק מעמד עוד זמן רב (חנן מור הוא סנונית ראשונה של יזמים ממונפים).


הכנסות המדינה ממסי נדלן מהוות מרכיב משמעותי בתקציב המדינה. הקפאון בענף שעלול להביא לקריסתם של קבלנים, יגרמו לשרשרת של קריסות ענפים נוספים, ובעקבות כך להפסדים נוספים משמעותיים לקופת המדינה.
על משרד האוצר ו-וועדת הכספים לאשר במיידי השוואה של מס הרכישה לרוכשים דירה שניה, לרוכשי דירה ראשונה.

לפי הפרסומים שיעור המיסים הישירים והעקיפים ברכישת דירה מסתכמים לכ 45% ממחירה (מע״מ, מס הכנסה, מכס וכו׳) כאשר שיעור מס הרכישה כיום למשקיעים (בעלי דירה) הינו 8%. לכן ברור שהפחתה משמעותית של מס הרכישה הינה זניחה ביחס לרווחים הכוללים שהמדינה תפיק מזה.
הוצאת המשקיעים הקטנים מהשוק מאז 2015 באמצעות העלאת מס הרכישה גרמה לעליה מסחררת של מחירי הדירות מאחר שלוואקום נכנסו יזמים גדולים, שהצטיידו במלאים עצומים של דירות להשכרה כדי להינות מהטבות מס מפליגות כדי להינות מההטבות של חוק עידוד השקעות הון. הדבר פגע בתחרות החופשית ותדלק עליה של מחירי דירות ושכירות כאחד.

הרחקת משקיעי הנדלן הוא מעשה אנטי ציוני שדוחק כסף ישראלי לחו"ל במקום שהמדינה תהנה ממנו. עלית האנטישמיות בעולם עוררה ישראלים ויהודים בחו"ל לשקול עליה או לרכוש דירה בישראל. ישראל חייבת לעודד מגמה זו- להחזיר את משקיעי הנדלן הקטנים הישראליים, את הישראלים לשעבר ואת יהודי התפוצות, בין היתר באמצעות הפחתה של 8% מס רכישה שבעליל אינו מוצדק (אינו מוטל על רווח אלא על מחזור).

משרדי האוצר והשיכון טועים לחשוב שכתוצאה מעתירת העסקאות, קבלנים יורידו מחירים, אלא שמדובר בניתוק מהמציאות. לאור המצב העגום של דוחות האפס, הריבית הגבוהה וקשיי המכירות, ליזמים אין יכולת להוריד מחירים גם אם ירצו שכן רמות המחירים משקפות דוחות אפס ועלויות שמעמידות את הרווח היזמי במינימום הנדרש. הבנקים לא יעניקו ליווי בנקאי ברווח שהוא פחות מ-13-11%, כך שלמעשה לא ניתן להוריד מחירים.
החשש של הממשלה מפני עליית מחירי הדירות, מנותק לעת הזו מהמציאות שכן המצב כל-כך קשה היום, שאף אחד לא חולם להעלות מחירים, ובאם בכל זאת המחירים יעלו, ניתן לבטל את הוראת השעה.

אנו קוראים לממשלה ולוועדת הכספים לחוקק בהקדם הוראת שעה שתפחית את שיעור מס הרכישה למשקיע למשך זמן מוגבל ותשווה את שיעור המס למשקיע ולרוכשי דירה ראשונה.
אם המדינה תפחית את מס הרכישה למשקיעים היא תרוויח בכמה היבטים- מניעת בריחת הון ישראלי לחו"ל, איזון בין הביקושים וההיצע, עידוד עליה, הורדת מחירי השכירות וירידת מחירים. בנוסף, התגברות הביקושים האלה תמריץ את הענף.


הכותב הוא סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי בקבוצת שובל

 

***
כתבה שיווקית בחסות קבוצת שובל. הכתבה נערכה על ידי מערכת Duns 100