מדונה בהופעה קלוז אפ (צילום: Reuters)
שמעון פרס של הפופ | צילום: Reuters

אז מה היה לנו שמה? כמו ששאלו הגשש החיוור. או יותר נכון - למי שייך העשור האחרון במוזיקה בעולם? לביונסה, קנייה ווסט והבלאק אייד פיז? אולי לקולדפליי, הקילרז, ארקטיק מאנקיז ומיוז? אולי לקסקדה, בוב סינקלר ולאסגו, אולי לאופת'? או ששוב היו אלה הותיקים יותר - כמו דיוויד בואי, U2, מקס מרטין (עדיין מפיק הפופ הכי נחשב), רדיוהד, דרים ת'יאטר, קיילי ובריטני? ואולי שוב לאישה המדהימה והכבר לא כל כך צעירה, שהתמונה שלה נמצאת כאן משמאל, וכמו שמעון פרס נדמה שהיא תמיד היתה ותמיד תהיה שם, וכמו שאומרים - עוד תקבור את כולנו.

כיוון שאנחנו אוהבים גיוון ומנעד דעות רחב, בחרנו לסכם עשור במוזיקה הלועזית בעזרתם האדיבה של מיטב מבקרי mako מוזיקה, כל אחד בתחום התמחותו ואהבתו הגדולה, בסיכום אישי. הרי בשביל האהבה הזו אנחנו כאן בכלל, לא? אז קבלו את שלל סיכומי העשור שלנו, ושתהיה שנה חדשה ומצוינת, ועשור מוזיקלי מעולה.

רגע לפני שנתחיל נזכיר שקליפ העשור שאתם בחרתם הוא "Single Ladies" של ביונסה, ואל הבחירה מצטרף סיכום עשור בתחום הקליפים, מושקע ומקיף, שהכינה ליזט דנן.

רדיוהד (צילום: Jim Dyson, GettyImages IL)
ידעתי שאוהבים אותי אצלכם | צילום: Jim Dyson, GettyImages IL

הפופ והרוק של העשור

נוי אלוש מסכם עשור של להיטי פופ ומיינסטרים, כולל כל הכוכבים והכוכבות שלהטו אצלכם ברדיו, במועדונים ובעצם בכל מקום - ההיפ הופ, הדאנס, הרוק, האלקטרו, הבלדות ועוד. לצורך כך הוא בחר את עשרת הלהיטים הגדולים מכל שנה בעשור האחרון: הלהיטים שעשו את 2009, 2006-2008, 2003-2005, 2000-2002.

דרור נחום, צחי בדרה, מאיה פישר והדר אליקים סיכמו את העשור ברוק ובאלטרנטיב. כל אחד מהם בחר אלבום ושיר מצטיינים מכל שנה בעשור, וכל אחד ואחת מהם שם את הדגש על הבחירות האישיות שלו, לפי טעמו האישי.

בסיכום של דרור נחום מככבים בין היתר דיוויד בואי, בוב דילן, U2, ניל יאנג, רדיוהד, ניין אינץ' ניילז וגאנז נ' רוזס (נשבעים לכם).

אצל צחי בדרה תמצאו את מיוז, מטליקה, ביורק, טום יורק, ברודקאסט, פורטיסהד, פרודיג'י, פינגר אילבן ובבילון סירקוס.

הסיכום של מאיה פישר כולל שמות כמו פרל ג'אם, דפש מוד, ג'ון פרושיאנטה, קולדפליי, קווינז אוף דה סטונאייג', דה נייף, יה יה יה'ס, רדיוהד ואפילו את ג'סטין טימבלייק (לא צוחקים אתכם).

הדר אליקים, ככל הנראה נצר למשפחת המלוכה הבריטית, בחרה את הסטרוקס, דה סטריטס, דיסי ראסקל, הליברטינז, רדיוהד, הקילרז, ארקטיק מאנקיז, איימי וויינהאוס וטי.וי. און דה רדיו, ועוד.

אין תמונה
אני נשארת גם לעשור הבא

מטאל, היפ הופ ודאנס

ומרוק - למטאל, רוק כבד, הארד-קור ופרוגרסיב - בחסות רונן צומר, שמחסל עטלפים מדי בוקר להנאתו, ועוד מגיש על זה חשבונית. סיכום העשור של צומר , שבחר אלבום מצטיין מכל שנה, מתחיל באיירון מיידן וממשיך עם נייטוויש, אופת', דרים ת'יאטר, סיסטם אוף א דון, הדפטונז, טול, קורפיקלאני, וולפמאד'ר ועוד שמות של להקות שלא הייתם רוצים לפגוש בסמטה חשוכה.

אם כבר סמטאות חשוכות - נסו לצאת בחתיכה אחת מסיכום ההיפ הופ של יוספי שלמה ודובי מלבר, שכולל סקס, סמים וביטים מהגטו, עם שמות כמו סופשטישן, פאנקי די אל, קוראפ, גילטי סימפסון, דיברס וקוו בראון.

אחרי שהתחממתם, קבלו את סיכום העשור של עומר מלכה בתחום הדאנס. כחיית מסיבות שפעילה בתנאים של 120 BPM ומעלה, הוא בחר את חמשת הלהיטים הכי הכי מכל שנה, וארז את הכל בשני מקבצים מקפיצים: 2005-2009, 2000-2004. אצלו מרקדים אינפרנל, אסגו, קסקדה, בוב סינקלר, אריק פריץ, הצפרדע המשוגעת, הפרה פה פה פה ועוד רבים.

הזמרות

אחרון חביב, ומיוחד מכולם, הוא דורון גל, המומחה שלנו לזמרות, בעיקר איכותיות. דורון בחר אלבום ושיר שנה מכל שנה בעשור וכן אלבומים מצטטינים נוספים.

בסיכום העשור שלו מככבות פיג'יי הארווי, בת' גיבונס, הופ סנדובל, ליסה ג'רמנו, ג'יל סקוט, אמיליאנה טוריני, ג'ולי הולנד,סוזי סו, לורה מארלינג, רושין מרפי ועוד ועוד.

פרידה ממלך הפופ

אין תמונה
נשאר מלך. מייקל

העשור הזה במוזיקה הסתיים בטרגדיה. לקראת סיומו הרכין ראש עולם המוזיקה כולו ועולם הפופ בפרט, עם לכתו בטרם עת של מלך הפופ, ג'אקו הגדול, מייקל ג'קסון זכר-כוכב-לברכה.

כזכור, על אף שעבר עליו עשור קשה במיוחד מבחינה אישית, הצליח ג'קסון להתגבר על כל המכשולים, לאסוף את עצמו מחדש, לתכנן וכמעט לבצע קאמבק ענק. מסתבר שהיה זה גם הניסיון האחרון שלו לקאמבק.

לצער כולם נכנע לבסוף מייקל הגדול ללחצים - הנפשיים, האישיים, המשפחתיים, המשפטיים, ומת ממנת יתר של כדורים. מי ייתן והקריירה יוצאת הדופן שלו תיזכר בזכות השירים הנפלאים, הקליפים המרהיבים, ההישגים והפרסים, ולא בגלל השערוריות שנלוו אליה דרך קבע.