סיכום העשור בפופ 2000-2008

אין תמונה
הספייס גירל ששרדה. מלאני סי

2000

Melanie C - I Turn To You (Hex Hector Edit
היחידה מהספייס גירלס שבאמת עשתה את זה בגדול הייתה מלאני סי (ספורטי ספייס אם אתם מתעקשים) עם אלבום בכורה שיצא בשלהי העשור הקודם, שכלל שלושה להיטים גדולים ובראשם I turn to you. האמת היא, שגרסת האלבום השקטה לא מלהיבה במיוחד אבל בדיוק בגלל הסיבה הזאת נכנס לתמונה הרמיקסר הקס הקטור, והוכיח בפעם המי יודע כמה מה מיקס דאנס טוב יכול לעשות לשיר בינוני.

Alice Deejay - Back In My Life
חוץ מטייסטו היו לדאנס ההולנדי עוד כמה דברים טובים להציע בעשור הזה. אחד מהם הוא ההרכב alice deejay עם סולנית בשם יהודית (אין קשר אלינו). שלושה להיטים גדולים השאיר אחריו ההרכב ובראשם back in my life, שהגיע עד למקום הרביעי במצעד הבריטי, בנוסף לאלבום אחד עם השם המבריק Who Needs Guitars Anyway?. שאלה טובה.

אין תמונה
פינים מצויינים. Bomfunk Mc's

Bomfunk MC's - Freestyler
צמד bomfunk mc's הוכיח שבפינלנד יודעים לעשות דאנס לא רע בכלל, שגם 9 שנים אחרי נשמע מעולה ועובר בגדול את מבחן הזמן. לא סתם באירופה הוא היה הסינגל הנמכר ביותר באותה שנה למרות שאף אחד לא באמת הבין מה הם ממלמלים שם.

Darude - Sandstorm
אם bomfunk mc's הוכיחו שבפינלנד יודעים לעשות דאנס לא רע בכלל, אז באותה שנה הגיע darude והוכיח שעושים שם גם טראקים שמקדימים את זמנם. ב-sandstorm לקח darude סאונד די פשוט שכבר נעשה בו שימוש בתחילת שנות ה-90 (בטראק Anasthasia של ההרכב T99) וקדח איתו במוח כל הדרך להיות סינגל ה-12 אינץ' הנמכר ביותר בעולם באותה השנה.

Sash! - Adelante
אין ספק שמדובר בעשור פחות מוצלח עבור ההרכב הגרמני סאש!, שהיה אחד הדומיננטיים ביותר בשנות ה-90 עם להיטים כמו Encore Une Fois ו- Ecuador. בשלהי אותו עשור חבר ההרכב לאדריאן רודריגז איתו שיתף פעולה ב-Ecuador ויצרו את Adelante ("קדימה"' בספרדית) שהגיע בשנת 2000 עד למקום השני בבריטניה. זה פחות או יותר הסינגל המשמעותי היחיד של סאש! בעשור הזה, אבל מדובר בוואחד סינגל שנשמע טוב גם היום.

אין תמונה
שרה מקלכלן שרה דאנס. דלריום

2001

Delerium Feat. Sarah Mclachlan - Silence, Tiesto Remix
דוגמא נוספת למיקס דאנס שמעלה בכמה דרגות שיר בינוני. הפעם מדובר בעבודה הטובה ביותר שיצאה אי פעם מהידיים של טייסטו לשיר שכתבה ושרה שרה מקלכלן. "Silence" כבש אז בצדק כל רדיו ומועדון אפשריים והוא ללא ספק להיט הדאנס שעבר את מבחן הזמן בתוצאה הגבוהה ביותר.

Safri Duo - Played A Live (The Bongo Song
השילוב בין כלי הקשה לדאנס מעולם לא נשמע טוב יותר והקרדיט כולו הולך לצמד הדני ספרי דו. חברי ההרכב אומנם העידו בעבר שהם מעדיפים בשעות הפנאי שלהם להאזין למוסיקה קלאסית מאשר לדאנס אבל נסלח להם. תודה מיוחדת להרכב צריכה להגיע משלל תוכניות ספורט בישראל שעד היום תמיד ימצאו איפה לשלב את Played A Live.

אין תמונה
כרגיל, סאונד חדש ופשוט שהשפיע על אחרים. פיית'לס

Faithless-We Come 1
עוד הרכב שיעדיף למחוק את העשור הזה מקורות החיים שלו. We come 1 היה הסינגל המשמעותי היחיד של רולו, סיסטר בליס ומקסי ג'אז בעשור הנוכחי (להוציא את הבלדה "One Step Too Far" עם דיידו), שכמיטב המסורת של פיית'לס הציג סאונד חדש ופשוט שהשפיע על הרבה קטעי דאנס אחרים בהמשך העשור.

Daft Punk-One More Time
מאותם קטעי דאנס שמצליחים להתחבב גם אצל שונאי דאנס מושבעים (אם אתם שואלים אותי, המקביל של king of my castle של Wamdue Project מ-1999) בטענה שמדובר בדאנס מתוחכם יותר. תחכום גדול אני לא מוצא כאן אבל התואר "הקדים את זמנו" בהחלט מתאים.

Iio - Rapture
קשה להאמין, אבל גם ארה"ב תרמה משהו לדאנס בעשור האחרון. התרומה הבולטת ללא ספק שייכת למפיק מארקוס מוסר והזמרת נדיה עלי. השניים אומנם עבדו על הסינגל בניו יורק הרחוקה אבל החשיבה הייתה כל כולה לאירופה, וההצלחה בהתאם עם המקום השני במצעד הבריטי.

אין תמונה
שיר הדאנס של העשור. Lasgo

2002

Lasgo-Something
המפיק הבלגי פטר לאץ ניפק בעשור האחרון לא מעט להיטים תחת הרכבי דאנס שונים בבלגיה, אבל את סינגל הבכורה שיצר להרכב לאסגו בשנת 2002 אפשר להגדיר בפשטות – מושלם. עם סאונד שונה וחדש מהיורודאנס הבלגי המוכר של שנות ה-90, הסולנית אבי גופין עם תרומה ווקאלית מרשימה ופזמון ממכר, זוכה השיר בקלות בתואר שיר הדאנס של העשור.

Amber - Yes
לולא "This is Your Night" ו- "If You Could Read My Mind" שהוציאה בשנות ב-90, אמבר יכלה בקלות להיחשב לזמרת של שיר אחד, שאחריו נעלמה כלא הייתה. נעלמה, אבל השאירה אחריה את אחד מהלהיטים האלמותיים ביותר שעד היום מככב בחתונות בישראל בין פרץ לפרץ.

אין תמונה
הורידו את מדונה. סקוטר

Scooter-Nessaja
הרכב ההארדקור הוותיק, שמעולם לא ניסה להתחבב על המיינסטרים, לא תיאר לעצמו שסינגל המבוסס על שיר מתוכנית ילדים בגרמניה יעניק לו את אחת ההצלחות הגדולות ביותר בבריטניה (מקום 4). הסאונד הסקוטרי עם הצעקות הבלתי נגמרות של הסולן Hp Baxxter הצליחו לכבוש את הבריטים גם 5 שנים אחרי, כשאלבומם ה-13 כבש שם את המקום הראשון במצעד האלבומים והוריד משם את "Hard Candy" של מדונה.

Sylver - Forgiven
המקבילים של לאסגו מבלגיה שפועלים בהצלחה במולדתם עד היום (חפשו את הסינגל הנוכחי שלהם, music, ותבינו למה) אבל בניגוד ללאסגו לא הצליחו לכבוש את השוק הבריטי. כשתרבות המועדונים עוד פרחה כאן בתחילת העשור Forgiven, הסינגל החמישי של ההרכב, היה קטע חובה בכל מסיבה, מאלה שמצליחים למלא את הרחבה בתוך שניות.

Ppk - Ressurection
אמא רוסיה תרמה בעשור הזה את אחד מקטעי הדאנס המיוחדים ביותר. מלבד כל מועדון ורכב עם סאבוופר בישראל הצליחו סרגיי פימנוב, אלכסנדר פוליאקוב ורומן קורזוב (מכאן ראשי התיבות PPK) לכבוש גם את בריטניה, שם הגיעו עד למקום השלישי.

אין תמונה
הכלאה בין קטע ענק ללהיט כושל. Summer Jam

2003

Underdog Project - Summer Jam
קבלו מתכון ללהיט בטוח: לוקחים להיט דאנס ענק משנת 97' ("Fiesta" של Sunclub), מחברים אותו ללהיט כושל משנת 2000 (הגרסה המקורית שהוציאו Underdog Project ל-Summer Jam) ויוצרים את אחד מלהיטי הקיץ הגדולים ביותר של העשור הנוכחי.

Baracode Brothers - Sms
הרבה לפני שאייל גולן וקובי פרץ התעשרו מהסלולר וה-SMS ה- Baracode Brothersעשו זה בלהיט הגדול ביותר שנכתב אי פעם על התופעה. הטריק פשוט – סאונד קבלת הודעת טקסט פלוס מקצב יורופופ סקנדינבי טיפוסי והרי לכם יורוטראש במיטבו.

אין תמונה
החידוש עלה על המקור. קייט ראיין

Kate Ryan - Desenchantee
מילן פארמר עשתה את זה בהצלחה ב-1991 אבל קייט ריאן הצליחה ב-2002-2003 להיות מיחידי הסגולה שהחידוש שלהם עלה המקור. מאז הסינגל הזה הקריירה של ריאן לא הייתה בשיאה עד שהבינה שהכי טוב בשבילה זה לחדש להיטים בצרפתית, וזה פחות או יותר כל מה שהיא עושה בשנתיים האחרונות.

Benny Benassi - Satisfaction
האחים לבית בנאצזי יצרו בשנת 2003 את אחד מקטעי המועדונים הגדולים ביותר של העשור האחרון עם הסאונד משודרג של we come 1 של פיית'לס. לאורך השנים ינסו עוד עשרות הרכבים לחקות את האחים האיטלקים, שמצידם ימשיכו לנפק להיטים גדולים במשך כל העשור ביחד ולחוד.

In Grid - Tu Es Foutu
האקורדיון מתקאמבק (שוב) בשנה האחרונה בחסות הדאנס הרומני אבל אינגריד כבר עשתה את זה ב-2003. קשה לומר ש-Tu Es Foutu של הזמרת האיטלקייה היה פורץ דרך אבל לפחות הוא החזיר את האקורדיון לאופנה וגם את ההוכחה הניצחת שהכל נשמע טוב בצרפתית.

אין תמונה
כאילו נכתב בדיוק לקהל הישראלי. דנזל

2004

Danzel-Pump It Up
אחת המדינות הדומיננטיות בעשור הנוכחי מבחינת מוזיקת הדאנס היא בלגיה ומשם מגיע דנזל עם להיט שכאילו נכתב בדיוק לקהל הישראלי. כי משפט מחץ קליט וקהל צועק ברקע זה כל מה שאנחנו צריכים.

Afro Dite - Turn It Up
מאותם להיטים שהגיעו לישראל באיחור גדול (יצא כבר ב-2002) ועושה רושם שיישארו כאן לנצח (מי אמר freed from desire של gala?). אגב, מדובר ב-one hit wonder ועד היום לא ידוע לאן נעלמו שלוש בנות ההרכב.

Eric Prydz - Call On Me
5 שבועות במקום הראשון בבריטניה אומרים הכל. Call On Me, המבוסס על ולארי של סטיב ווינווד מ-1982 יזכר אומנם גם בגלל הקליפ הסקסי במיוחד, אבל בעיקר שבזכותו גילינו את אריק פריץ שממשיך לנפק להיטים גדולים עד היום.

Lmc Vs. U2 - Take Me To The Clouds Above
יו-2 ווויטני יוסטון בשיר אחד, מה עוד אפשר לבקש? ההרכב LMC, שלא ידע הצלחות לפני ואחרי הסינגל, הצליח להבריק עם שילוב בין With or Without You של האירים ל- How Will I Know של האמריקאית ולכבוש את המקום הראשון בבריטניה למשך שבועיים.

O-zone - Dragostea Din Tei
יש שיגידו מאוס, אבל זה רק אומר שמדובר בלהיט ענק. ההרכב הרומני ניפק ב-2004 את להיט הקיץ הגדול ביותר של שנות ה-2000 עם היסטריה שלא הייתה באירופה מאז מקרנה. אפילו האמריקאים לא נשארו אדישים להמנון הנומה נומה יה, שם הגיע השיר למקום ה-14 במצעד הדאנס.

עוד סיכומי עשור

סיכום העשור בפופ 2000-2008 - נוי אלוש

סיכום העשור ברוק - דרור נחום

סיכום העשור במטאל וברוק הכבד - רונן צומר

סיכום העשור של דורון גל: זמרות האיכות

סיכום העשור של צחי בדרה - רוק, אלטרנטיב ואלקטרו

סיכום העשור של מאיה פישר

סיכום העשור של הדר אליקים