ערב סטנדרטי בפברואר אשתקד. ארוחת ערב שגרתית על השולחן וסביבו ישובים בנוהל פיג'מות אליאנה תדהר ולי בירן. הם מדברים על היום שהיה ועל הכלב שהם חושבים לגדל במשותף כשבירן אומר שהוא הולך רגע להביא קיסמים מהמטבח. "הוא קם, יצא ואחרי כמה שניות חזר עם טבעת", מספרת תדהר בהבעה שמבהירה שהיא עדיין חיה את הרגע. "הוא כרע ברך ליד השולחן, אמר לי את הדברים הכי יפים בעולם והציע לי להתחתן".

ואמרת -
"ברור שאמרתי כן! אבל כשזה קרה הייתי כזה 'מה, מה קורה פה?'. אמרתי לו, 'תספר לי הכל מיד. מתי החלטת להציע? מתי ואיפה עשית את הטבעת? איך לא הייתי חלק מזה?'. לא הבנתי מתי הוא תכנן כל כך הרבה דברים בלעדיי. אנחנו יודעים הכל אחד על השנייה, מדברים על כל דבר בעולם".

אליאנה תדהר (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
טופ - קייט לפקטורי 54 | בלייזר - דיור לוני וינטג׳ | מכנסיים - קוס | צילום: שי פרנקו,רויטרס

לא בקטע של לסכסך, אבל הצעת נישואים במטבח? לא ציפית למשהו יותר גרנדיוזי?
"מה פתאום, הייתי הורגת אותו אם הוא היה מציע במקום אחר. בבית זה הכי אנחנו, וזה רגע כל כך טהור של אמת ואהבה שהכי הגיוני מבחינתי שזה יהיה רק של שנינו".

היית לחוצת חתונה לפני ההצעה?
"איזה לחוצה. עד שפגשתי אותו בכלל לא חשבתי להתחתן, נישואים לא נראו לי דבר הגיוני, היה לי קשה להאמין ששני אנשים יצליחו גם להתפתח וגם לשמור על קו אחיד לנצח נצחים. מעבר לזה, בשום זוגיות שהייתה לי לפני שהכרתי את לי לא חשבתי שזה ילך לחתונה. אבל איתו זה היה אחרת, ככל כשהכרתי אותו יותר אמרתי לעצמי 'אהה, אוקיי, נראה לי שזה זה'. היה לי ברור שאיתו אני רוצה להתחתן".

כל כך ברור שחודש לאחר ההצעה המרגשת של בירן, תדהר החליטה שלא מספיק לה להגיד "איי דו". היא מספרת שזה התחיל כבדיחה – "מצחיק שלגבר יוצא להציע נישואים, מה הקטע, גם אני רוצה" – ומהר מאוד נהפך להחלטה. "אחרי שראיתי אותו כורע ברך ואומר דברים כל כך טהורים על החיים המשותפים שלנו, רציתי שגם לי ירגיש את ההתרגשות המטורפת הזו שאני הרגשתי. חודש אחרי שהוא הציע ישבנו בבית וראינו טלוויזיה, ואז החלטתי שזהו זה. כרעתי ברך, הוצאתי את הטבעת שקניתי ואמרתי לו 'קח'".

והוא אמר -
"והוא הסכים, אבל עוד קודם עברתי לישיבה מזרחית. ממש כואב לכרוע ברך, זה סופר לא נוח, אני חושבת שצריך לשנות את הפורמט של ההצעה הזו לישיבה".

אליאנה תדהר (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
בלייזר - ג׳קמוס לפקטורי 54 | צילום: שי פרנקו,רויטרס

בניגוד למקובל אצל סלבס, לא תיעדתם ברשתות החברתיות את הצעת הנישואים. כלומר את אף אחת מהן.
"ברור שלא. אני שמחה שאין לנו תיעוד של זה אלא רק זיכרון, כי אנחנו זוכרים רגשות באופן הכי מזוקק שיש, וזה היה הרגש הכי עמוק שחוויתי. זה רגע שאני לא אצליח להסביר במילים, הן רק יקטינו את מה שהרגשתי".

כדי לסיים משהו צריך אומץ, ולא תמיד הייתי אמיצה

בגיל 28, תדהר מחלקת באופן ברור את זמנה על הכדור הזה לשניים: החיים לפניו, החיים איתו. כבר חמש שנים היא עם הזמר-מוזיקאי-שחקן בירן – כמה זה יוצא בשנות סלב? – ולדאבונם של מדורי הרכילות, זו זוגיות שמצטיירת כאידיליה מושלמת. הם מופיעים ביחד, כותבים ביחד, עובדים ביחד וגרים יחד. "יש לנו הרבה מזל שמצאנו אחד את השנייה", היא אומרת. "הוא האדם הכי רגוע שאני מכירה, והוא הופך גם אותי לשלווה יותר. אין, הוא מושלם".

השבוע הושק פרויקט משותף שלהם וסינגל שני שלה, "אהבה עיוורת", שתדהר כתבה עם בירן ועם המפיק ג'וני גולדשטיין. בירן גם מככב לצד תדהר בקליפ שביימה תום נשר, אבל איפה השיר ואיפה האידיליה: "אהבה עיוורת" מתאר מערכת יחסים רעילה שקשה לצאת ממנה, אנטיתזה לקשר עם בירן.

על מה בעצם נכתב השיר הזה?
"דני סנדרסון אמר פעם שכל שיר נכתב על אחד מהשניים, על עצמך או על מי שהיית רוצה להיות".

אני מניחה שכאן מדובר באופציה הראשונה.
"השיר הזה מדבר על מצב בתוך מערכת יחסים שבו קשה להסתכל על הרע. את עוצמת עיניים, אומרת שהכל יהיה בסדר, ואז זה מתפוצץ. והייתי שם, ברור שהייתי שם, בכמה מערכות יחסים. גם אם בשלב מסוים הבנתי שאני כבר לא בעניין, לקח לי הרבה זמן לסיים את הקשר".

אליאנה תדהר (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
חולצה - פולו ראלף לורן | צילום: שי פרנקו,רויטרס

למה?
"לא רציתי לפגוע בבני הזוג שהיו לי, מה גם שכדי לסיים משהו צריך הרבה אומץ ולא תמיד הייתי מספיק אמיצה. העדפתי להתמקד בדברים הטובים, בנוחות ובשגרה ולא בחוסר ההתאמה. אני לא אוהבת עימותים, לא יודעת לריב. בריבים אני נעלבת ומסתגרת. הכי לא טיפוס אימפולסיבי שצועק בבית ושובר כסאות".

בשיר יש שורה, "יש המון סיבות ללכת, לקום לסגור עליך את הדלת, יודעת שאסור אבל תמיד ממשיכה". זה נכתב על הקושי לעמוד על שלך בזוגיות?
"במהלך העבודה על הקליפ של 'אהבה עיוורת' ישבתי עם הבמאית, תום, וניהלנו המון שיחות על זוגיות - מה מרגישים כשרוצים להיפרד, מה הצד השני מרגיש. זה הגיע מתוך המקום הזה. בסופו של דבר אני מבינה שהדבר הכי חשוב זה לתקשר החוצה את מה שאנחנו מרגישים".

ואת זה למדת מהקשר עם לי?
"לי לימד אותי שאם לא מוצאים מילים, אז לא צריך לדבר באותו רגע. אפשר לדבר על הכל אחרי שחושבים. ואנחנו באמת עושים שיחות על הכל, זה כמו דיון באו"ם. כל אחד אומר את הטיעונים שלו ואנחנו מקשיבים אחד לשני, מדברים על זה ומשלימים".

אליאנה תדהר (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
בלייזר - ג׳קמוס לפקטורי 54 | צילום: שי פרנקו,רויטרס

הרבה זמרות ושחקניות מנסות לפרוץ מעבר לים. חשבת על זה מאז שאת גם וגם?
"זה אולי יישמע לך משונה, אבל לא. אני אוהבת את הדברים הכי פשוטים ואת ההנאות הקטנות של החיים, אני חושבת שזה מה ששומר עליי שפויה. אני אוהבת את זה שאחרי הופעה מטורפת - תמונות, מעריצים, צלמים, בלגן - אני חוזרת הביתה למיטה שלי ולשקט שלי. נראה לי מטורף להיות גל גדות".

יש לך חצי מיליון עוקבים באינסטגרם, אבל את לא משתפת הרבה. מעט מאוד תמונות, סרטונים, סטוריז בכלל לא.
"אין  לי את היצר הזה של לפרסם תמונות. לפעמים אני רואה סטורי של אחרות ואומרת וואלה, איזה באסה שלא תיעדתי, אבל הדבר האחרון שאני חושבת עליו כשאני בסיטואציה זה הפלאפון".

את לא מרבה לשתף תמונות חשופות.
"אני לא מרגישה צורך שכולם יראו איך הגוף שלי נראה בבגד ים. החיים שלי הם כל כך לא פרטיים, אז אני לא חושבת שכולם צריכים גם לדעת איך נראה המבנה האנטומי שלי. מעבר לזה, אני מרגישה שיש לי סוג של אחריות על ילדות ברשת".

הייתי ילדה בת 17 ועבדתי כמו חמור

כבר 11 שנים שתדהר היא מכוכבות הילדים האהובות במדינה. היא התחילה בגיל 17 בלהקת הנוער התל אביבית "השכנים של צ'יץ'", ומיד התקדמה אל המסך הקטן ("החולמים", "גאליס", "או בוי") והגדול ("ארבע על ארבע"). אם זה לא מספיק, אז היא גם פרזנטורית של מותג האופנה "דלתא", שחקנית בהצגות תיאטרון ("פשוט לאהוב") ומשתתפת קבועה בפסטיגל; ב-2020, כשסגרה עשור רצוף של הופעות, זכתה בתואר "מלכת הפסטיגל" במצעד של גלגלצ.

אליאנה תדהר (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
טופ - טרופיק אוף סי | מכנסיים - ראג אנד בון לפקטורי 54 | צילום: שי פרנקו,רויטרס

כשקיבלה את התפקיד הראשון שלה על המסך ("דני מ'החולמים'!", היא מחייכת), תדהר עוד הייתה תיכוניסטית ב"גימנסיה הרצליה" עם חלומות גדולים ואמביציה משוגעת. "כל יום נראה לי כמו הרפתקה בצילומים הראשונים שלי, הייתי ילדה בת 17 ועבדתי כמו חמור. קשה לתאר כמה מרגש להיות בעבודה כזאת בגיל כזה. לא הייתי נרדמת בלילות, הייתי יושבת עם אבא שלי כל לילה ועושה חזרות על טקסטים, הייתי הורגת אותו אם הוא לא היה מרוכז. להסעה לצילומים הייתי מגיעה בארבע בבוקר ויושבת ערנית כל הדרך מרוב התרגשות".

והיום?
"גם היום אני יושבת ערנית בהסעה, אבל רק כי אני יודעת שאם אירדם אני אהיה עייפה כל היום. ברור שזו לא אותה רמת התרגשות כמו בסדרה הראשונה בגיל 17, אבל אני עדיין מתרגשת לקום לסט. פשוט עם קצת יותר שקיות מתחת לעיניים".

היו לך 11 שנים של שגעת.
"כל החיים שלי הם סוג של מרוץ, ולצערי לא יוצא לי כמעט לשבת ולחשוב על המקום המטורף הזה שהגעתי אליו. מה שקרה למשל עם הפסטיגל, עשור שלם ילדים בוחרים לראות אותי. אין לי מילים לזה".

את יודעת להסביר איך זה קרה?
"אני חושבת שפשוט הייתי אני לאורך כל השנים. תראי אותי, אני לא יכולה לעבוד עלייך, רואים עליי הכל ואני חושבת שזה יוצא החוצה. תמיד אין לי מה להגיד כששואלים אותי 'אז איפה את משתגעת?', 'מתי את לא באמת חמודה?', כי האמת שאני בן אדם ממש סבבה ואני גם די חמודה. זאת אני, ונראה לי שילדים מתחברים לזה. אולי הם גם מרגישים שאני איזשהו עוגן בשבילם בגלל שאני כל כך הרבה שנים בתעשייה".

אליאנה תדהר (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
טופ - קייט לפקטורי 54 | בלייזר - דיור לוני וינטג׳ | מכנסיים - קוס | צילום: שי פרנקו,רויטרס

המעריצים לא חוסכים ממנה אהבה, והיא מודה שההרגשה לא תמיד הייתה הדדית. "עברתי הרבה תהליכים נפשיים במהלך השנים שאני בעולם הזה. היו שנים שהיה מסביבי טירוף - צילומים, הפקות, מעריצים בכל מקום. התקופה הזו הייתה חד משמעית יותר מדי בשבילי, היו רגעים שהיה לי קשה להתמודד איתם, כל דבר הייתי לוקחת ללב. בתחילת הדרך, אם איזו אמא הייתה תופסת אותי בכוח ומבקשת ממני להצטלם עם הבת שלה, זה היה יכול לגרום לי לבכות. הייתי ילדה בעצמי".

איך מתמודדים עם סיטואציות כאלה בגיל 17-18?
"כמו היום, רק בקושי יותר גדול. אני סובייטית כפרה, אני אף פעם לא אגיד 'לא' לילד שרוצה להצטלם, גם בתקופות שהיה לי יותר קשה. אבל בשנים האחרונות אני במקום אחר, אני מבינה שמדובר בהורים שעושים הכל בשביל הילדים שלהם. הגיוני שהם לא תמיד יבינו את מי שעומד מולם. וממילא כל רגע שאיזה אבא תופס אותי חזק מדי בפסטיגל מתגמד מול הרגע שאני משמחת ילדים חולי סרטן בבית חולים".

רציתי את הביקורות השליליות

בשנה האחרונה הצטלמה תדהר לסדרה "בעלת החלומות" שתעלה בקרוב ב-HOT ("אני משחקת את הנבל, שזה אובייסלי הכי רחוק ממני במציאות"). היא משתתפת גם בשני סרטים חדש - קומדיה רומנטית שיצרה עם בירן ודרמה בבימוי אבי נשר.

אליאנה תדהר (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
שמלה - GANNI לורנר | צילום: שי פרנקו,רויטרס

אליאנה תדהר (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
וסט - נילי לוטן לפקטורי 54 | מכנסיים - Mamo | צילום: שי פרנקו,רויטרס

אליאנה תדהר, דלתא (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
והיא גם פרזנטורית. תדהר בקמפיין דלתא | צילום: שי פרנקו,רויטרס

טרנספורמציה לעולם המבוגרים?
"אני לא מרגישה שאני עוברת. תמיד עשיתי גם וגם, אבל השנה באמת יש לי יותר פרויקטים למבוגרים. אני בוחרת פרויקט לפי התוכן, לא משנה אם זה לילדים, מבוגרים, כלבים או חייזרים".

השיר החדש שלה לא מיועד אמנם לחייזרים, אבל הוא מראה פן נוסף של תדהר שנחשף רק בשנה האחרונה, מאז השקת "ממכר", הסינגל הראשון שלה. "היה חשש להתחיל לפנות למוזיקה", היא אומרת. "ידעתי שלא כולם יאהבו אותה, אפילו את ביונסה לא כולם אוהבים, אבל במוזיקה זו כבר לא איזו דמות שאני משחקת, אני הכי אליאנה וזה המקום הכי חשוף שלי. זה פחד שהייתי צריכה להתמודד איתו, ורציתי לחוות משהו שלא חוויתי. רציתי את הביקורות השליליות".

ואיך היו התגובות לסינגלים?
"מדהימות".

וואי, בטח התבאסת.
"טוב, האמת שהתגובות הרעות פשוט לא הגיעו אליי. טוקבקים אני לא מרגישה צורך לקרוא, זה נראה לי דפוק ומזוכיסטי".

כותבים שאת סחית.
"אני לא נעלבת, כי אני לא באמת מבינה מה זה. אני מרגישה לך סחית? אם סחי זה מישהו שהוא מסודר ולא קרייזי ברמות, אז כן, אני סחית. אני לא משוגעת, אני מסודרת, אני אוהבת שנעים לי ושהכל ידוע מראש. אבל אני גם אוהבת מסיבות טרנס, שזה בטח לא ממש קשור"._OBJ

את? מסיבות טראנס?
"ברור, אני מאלה שנשארים אחרונים ברחבה. אני יכולה לרקוד 24 שעות רצוף, אני מתה על מסיבות, ככה אני משתחררת, ככה אני עפה. רק תני לי להיות במסיבה כל הלילה עם אנשים שאני לא מכירה ולא מכירים אותי".

ואם יהיו שם מעריצים?
"איזה מעריצים, מי יעריץ אותי במסיבת טראנס, מי ידע מי אני בכלל? בפעם הבאה שאת הולכת אני באה איתך, רק סמסי לי ואני מצטרפת".

אגב מסיבות, את לא אמורה להתחתן?
"עוד מעט, מתחילים לאט לאט את התכנונים. בדיוק השבוע חברה שלי פתחה לי קובץ בגוגל והכריחה אותי למלא רשימה לחופה. היא לא הסכימה שאצא מהבית עד שאסיים".

קשוח.
"אני בעיקר רוצה שהחתונה לא תרגיש לנו כמו משהו כבד שצריך לתכנן. שיהיה לנו כיף גם בתהליך".

צילום: שי פרנקו | סטיילינג: תומר אלמוזנינו | איפור: נועה לוי | שיער: אבישי מסטי | התמונות צולמו במלון אלמינה, רח' שמעון בן שטח 9, תל אביב