שלישיית הגמר עונה 10 (תמונת AVI: mako)
הקהל בוחר לא רק לפי הביצוע. שלישיית הגמר | תמונת AVI: mako

השאלה הגורלית, מי יזכה הערב ב"כוכב נולד" ויהיה הזוכה הגדול של עונת העשור (מדהים שהתוכנית רצה כבר עשור שנים ותהיה גם עונה 11), היא שאלה פתוחה. השנה, בניגוד לכמה עונות קודמות, אין מתמודד או מתמודדת אחת שאפשר להגיד עליו שהוא פייבוריט וודאי. למרות שהשמות של אניטה גסין ואיטן גרינברג בלטו כבר באמצע העונה, אור טרגן הוכיח את כוחו והתגבר על הדחה ועל שופטים שלא פרגנו לו כמעט לכל אורך הדרך.

כאשר מגיעים לגמר הערב חשוב לזכור שיש קהל גדול בבית שמצביע לפי השירים שנבחרו והביצועים הספציפיים עצמם, וכאן קשה לצפות מי מהשלושה יצטיין יותר מהאחרים, או מי יפשל ברגע האמת. ולעומת זאת יש קהל גדול של מעריצים, שהולך עם המתמודדים כבר עונה שלמה ויצביע על פי השם, פחות על פי הביצועים. שני הקהלים האלה מאזנים אחד את השני. לכן הזוכה יהיה זה שגם יהיה מעולה ומשכנע הערב וגם היה טוב לאורך כל העונה וצבר מאסה של מעריצים.

אניטה גסין - הסינדרלה

חצי הגמר של עונת העשור (תמונת AVI: mako)
סינדרלה. אניטה גסין | תמונת AVI: mako

ההיגיון הפשוט אומר שאניטה גסין לוקחת את הגמר הזה. אניטה היא מה שאוהבים לכנות "סיפור סינדרלה". בחורה צעירה, רק בת 16 וחצי, שמגיעה מעיר קטנה בפריפריה, מגדל העמק, שרה במתנ"ס, מעולם לא הופיעה, והחברים דחפו אותה ללכת לתוכנית. היא באה בלי ציפיות ובלי הרבה מוטיבציה להצליח, כמעט ולא עברה את מחנה האימונים, עברה משבר, אחר כך עלתה, ושוב ירדה, אבל באופן כללי הראתה השתפרות לאורך כל העונה, עד שבשלבים המאוחרים, כשעברו לשידור חי באולפן, יצאה ממנה מפלצת קטנה וכובשת, שמפילה אותך ברשת ואתה שבוי של היכולות שלה ושל הרגש העצום שהיא מביאה איתה בשירה.

הקהל של כוכב נולד אוהב מאוד סינדרלות מרגשות שבאות קטנות ויוצאות גדולות. נינט טייב, רוני דלומי, דיאנה גולבי וחגית יאסו - בכל אחת מהן היו מאפיינים של סיפורי סינדרלה, שעזרו להן לזכות בעונה בה השתתפו. האם אניטה גסין תהיה הסינדרלה הבאה בשרשרת? אם היא תשיר נכון, חזק ומרגש את השירים שבחרה - ההיגיון אומר שהגמר הזה שלה.

 

איטן גרינברג - האמן-יוצר הרגיש

איטן גרינברג הופעה (צילום: אורטל דהן)
היוצר הרגיש. איטן גרינברג | צילום: אורטל דהן

הלב יוצא אל איטן גרינברג, האמן הצעיר והרגיש, שבשנים האחרונות הביא לתוך המוזיקה היפה שהוא יוצר את הסיפור האישי יוצא הדופן שלו. איטן חשף סוף סוף את סיפור טראומת הילדות שלו, תאונת הדרכים הקטלנית בה כמעט וקיפח את חייו כילד, זו שהביאה אותו לכתוב שירים כמו "אל אותי תקטוף", אותו יבצע הערב בגמר. אבל לא מדובר ברחמים או בהשתתפות בכאבו של ניצול תאונה מחרידה. הלב יוצא אל איטן כיוון שהלב אוהב אמנים עם עומק ויוצרים מרגשים, שיודעים להביע במוזיקה שלהם, ביצירה שלהם, את החוויות הכי כואבות, את הסודות הכי כמוסים, מה שהופך אותם לאמנים אמיתיים.

מאז ישראל בר און בעונה 6 וג'קו אייזנברג בעונה 4, לא זכה בגמר "כוכב נולד" זמר-יוצר שכותב ומלחין את שיריו. איטן גרינברג מוכשר לא פחות משניהם, ואולי יותר. באופן מפתיע, ולמרות היותו ביישן, הוא גם כריזמטי מאוד. הכריזמה שלו התגלתה התגברה ככל שהעונה התקדמה והוא נפתח יותר כלפי עצמו וכלפי הקהל. הכישרון והכריזמה שלו צריכים להיות הערב בשיאם, כדי לסחוף קהל גדול אליו, אל יצירתו, אל הסיפור האישי שלו. אז דרכו אל התהילה תהיה סלולה.

 

אור טרגן - המאמי הלאומי החדש

חצי הגמר של עונת העשור (תמונת AVI: mako)
המאמי. אור טרגן | תמונת AVI: mako

הבטן אומרת שאור טרגן עומד להפתיע את כולם ולזכות בגמר עונת העשור של "כוכב נולד". טרגן הוא מה שמכנים בעולם הספורט "הסוס השחור", כלומר זה שבתחילת המירוץ אף אחד לא מהמר עליו (בטח שלא השופטים, כן?) אבל יש לו סיכוי מסוים להפתיע. טרגן מביא איתו לגמר הזה שילוב תכונות מנצח - הוא זמר טוב, הוא מוזיקלי מאוד, הוא השתפר והתגוון כמבצע לאורך העונה, הוא חתיך הורס ויש לו חיוך מקסים. מישהי מתעשיית המוזיקה כבר לחשה לי אתמול באוזן: "הלוואי והייתי יכולה להחתים אותו על חוזה, הוא הכוכב האמיתי של הגמר הזה".

לאור טרגן יש את הפונציאל להיות סוג של "מאמי לאומי" חדש. היסטוריית הזוכים של כוכב נולד מלאה לא רק בסיפורי סינדרלה וביוצרים עצמאיים, אלא גם, ובעיקר, בכאלה שהצליחו לגרום לכמות גדולה מאוד של קהל להתאהב בהם. נכון שהסיפור שלו מזכיר מאוד את זה של רוני דלומי (כפי שנכתב כאן לראשונה), אבל במבט על מנצחי הגמרים הוא שובה לב כמו שהיה בשעתו בועז מעודה. היכולת להיות "מאמי" חשובה מאוד במעמדים של גמר, כאשר קהל הצופים מתרחב. אנשים פותחים טלוויזיה, רואים בחור מקסים עם חיוך ענק ששר יפה, ומצביעים. אל תתפלאו אם הלילה בסביבות 23:00 הקונפטי ינחת דווקא על הראש של אור טרגן.

>> הצביעו למצעד השנתי של mako ערוץ 24 והתחנות האיזוריות

>> לשירון הגמר