נייט דוג (צילום: Frazer Harrison, GettyImages IL)
נייט דוג | צילום: Frazer Harrison, GettyImages IL

הראפר נייט דוג ("Nate Dogg") מת אמש (שלישי) בגיל 41 מסיבה רפואית שטרם התבררה סופית. הראפר, בן דודו של סנופ דוג, שהיה מועמד לארבעה פרסי "גראמי", עבר שני אירועי שבץ מוחי. בשנת 2007 שיתק אותו השבץ בפלג גופו השמאלי, וב-2008 עבר שבץ שני, שלאחריו שכב בבית החולים כשהוא מחובר למכונות הנשמה, כך מפרסמים הבוקר כלי תקשורת בקליפורניה, ארה"ב.

נייט דוג היה שותף כאמור לארבע מועמדויות ל"גראמי": הלהיט "Regulate" עם וורן ג'י, "The Next Episode" עם ד"ר דרה וסנופ דוג, "Area Codes" עם לודקריס וכמובן "Shake That Ass For Me" עם אמינם.

חשיפתו הגדולה של נייט דוג החלה כשהתארח באלבומו של ד"ר דרה the chronic בשנת 1992 מה שהביא אותו שנה לאחר מכן לחתימה בחברת התקליטים death jam records. הראפר המנוח, שנודע בשילוב בין ראפ לשירה, הוציא 3 אלבומי סולו:  G-Funk Classics, Vol. 1 & 2 (1998), Music and Me (2001),  Nate Dogg (2003)

קריירה שהחלה כחייל מארינס

סנופ דוג וקייטי פרי - טום וג'ניפר (צילום: Christopher Polk, GettyImages IL)
הבן דוד. סנופ דוג עם קייטי פרי | צילום: Christopher Polk, GettyImages IL

נייט דוג נתנאל דווין הל נולד ב-19 באוגוסט 1969 בלונג ביץ', קליפורניה. את קריירת השירה שלו החל בנער מקהלה בכנסייה בקלארקסדייל, מסיסיסיפי שם אביו היה כומר. בגיל 16 נשר מבית הספר בלונג ביץ', עזב את הבית והתגייס למארינס שם שירת 3 שנים.

בשנת 1991 הקים נייט דוג עם בן דודו סנופ דוג ועם חברם המשותף וורן ג'י את הרכב היפ הופ "213" (על שם קידומת הטלפון של לונג ביץ'). הם הוציאו אלבום אחד לפני שהתפרקו ב-2004.

הופעת הבכורה של נייט דוג הייתה כאמור באלבום של ד"ר דרה "דה כרוניק" ב1992 בסגנון ראפ-שירה שהפך לסימן היכר שלו, אשר התקבל היטב על ידי הקהל והמבקרים. שנה לאחר מכן חתם בDeathrow Records שבזמנו הייתה החברה המובילה בהיפ הופ של החוף המערבי.

בקיץ 1994 אירח וורן ג'י את נייט דוג בסינגל שלו "Regulate". השיר הגיע למקום השני במצעד הבילבורד. עד צאת אלבום הבכורה שלו  "G-Funk Classics, Vol. 1: Ghetto Preacher" ב1997 השתתף נייט דוג בשירים רבים של ראפרים מהחוף המזרחי כמו טופאק, מיסטה גרימז ועוד. האלבום לא הצליח יותר מדי מה שגרם לו לעזוב את חברת התקליטיפ Deathrow בטריקת דלת לאחר סכסוכים פנימיים.

בשנת 1998 יצא אלבומו השני "G-Funk Classics, Vol. 1 & 2 " שהוא בעצם אלבום כפול: האלבום הישן שיצא שנה לפני כן והאלבום החדש. בשנת 2000 הוציא מחדש את האלבום הכפול רק תחת השם "The Prodigal Son" רק בגרמניה. בשנת 2001 יצא אלבומו השלישי "Music & Me" בחברת התקליטים 'אלקטרה'. האלבום כלל שיתופי פעולה עם בכירי הראפרים כמו ד"ר דרה, אקזיביט, קורופט, פאבולוס, לודהקריס סנופ דוג, ג'רמיין דופרי ועוד. האלבום זכה לביקורות טובות ונמכר ב-400,000 עותקים.

מונשם עם מכונות משנת 2008

ב2002 השתתף נייט דוג בתוכנית ספיישל ידוענים של "החוליה החלשה" בארצות הברית והודח על ידי אקזיביט ויאנג אם סי. באותה שנה גם הוציא את אלבומו "Essentials" שנכשל במכירות ולא כלל אף להיט גדול. ב2003 יצא אלבומו החמישי תחת השם "Nate Dogg". האלבום היה אמור לצאת ב2004 אך מועד ההוצאה הוקדם. האלבום הופק על ידי טובי המפקידים ביניהם טימבלנד, סקוט סטורץ' ודיג'יי קוויק.

בשנת 2007 לקה נייט דוג בשבץ ראשון, מה שגרם לו לשיתוק כל חלקו השמאלי. שנה לאחר מכן בספטמבר 2008 לקה שוב פעם בשבץ ומאז היה מאושפז בבית חולים ומונשם על ידי מכונות.