בר רפאלי EMA (צילום: Ian Gavan, GettyImages IL)
מדהימה מתמיד. בר רפאלי ב EMA | צילום: Ian Gavan, GettyImages IL

יום החג של MTV אירופה שנערך אמש בטקס ה-EMA 09 היה, לרגעים מסוימים, העתק מדויק של אחיו הגדול ה-VMA בארה"ב וכלל את האמנים הגדולים באירופה יחד עם כמה ישראלים מפורסמים לא פחות.

בר מחלקת פרס ל-U2, נינט מודה ליהודה ולאלוהים

להענקת פרס המופע החי הטוב ביותר עלתה בר רפאלי, מדהימה מתמיד, עם אנגלית מתגלגלת והעניקה פרס ללהקת U2. בונו וחבריו הודו לעיר ברלין שהיוותה את הבמה להקלטת השיר האלמותי "One", אותו ביצעה מאוחר יותר בהופעה מרגשת יחד עם השיר "Magnificent" בשער ברנדנבורג, אשר מהווה כיום את אחד מסמליה החשובים ביותר של ברלין.

בסקירה מהירה של הנציגים שזכו בכל מדינה, הוצגה נינט טייב, כנציגת ישראל לטקס, במספר שניות מהקליפ "אם אני אלך". מאוחר יותר ובהפתעה מוחלטת, באחד ממקצבי הפרסומות, הופיעה נינט, ללא קשר לבימת הטקס, בקליפ החידוש לשיר של רובי וויליאמס "Let me entertain you", הודתה על הפרס שקיבלה כנציגת ישראל ולא שכחה להודות לאהובה יודה, ול"God, he is the greatest".

נינט EMA 2009 (צילום: Sean Gallup, GettyImages IL)
"תודה ליודה אהובי ולאלוהים הגדול מכולם". נינט ב-EMA | צילום: Sean Gallup, GettyImages IL

הבחירה בברלין לטקס ה-EMA השנה לא היתה במקרה. מלבד העובדה שהטקס הראשון נערך בגרמניה, היא גם חוגגת החודש 20 שנה לנפילת חומת ברלין בין החלק המזרחי לחלק המערבי, אירוע מהחשובים במאה ה-20', שסימל את נפילת הגוש הקומוניסטי באירופה בדרך לאיחוד שתי הגרמניות.

U2 בונים חומה סימבולית

ואיך אפשר לחגוג את נפילת החומה בלי איזו שערורייה עסיסית. להופעה של U2 ליד החומה הורשו להיכנס רק 10 אלפים איש. השאר נחסמו, כמה סימבולי, על ידי חומה בגובה שלושה מטרים, ואזרחי ברלין למודי החומות שגם מעריצים את U2 ורצו להשתתף בההופעה ההיסטורית, נאלצו להישאר בחוץ ולהביע את מחאתם, כפי שדיווחו הלילה סוכנויות הידיעות.

גרין דיי פתחו את המופע בהופעה מחשמלת מלאת פירוטכניקה וזיקוקים, עם שני שירים ועם בלונד חדש זועק של הסולן בילי ג'ו ארמסטרונג אחרי שעשה את כל תנועות הרוקר הרגילות ונתנו סיפתח שרק גרין דיי יכולים. יחד עם הופעה מצוינת, גרין דיי גרפו את פרס הרוק הטוב ביותר.

קייטי פרי, מנחת הערב, עלתה לבמה בלוק מועדוני הג'אז של שנות ה-50 הכולל ביריות, מחוך ורקדניות בלבוש מינימלי והציגה בשירה את חמשת המועמדים לפרס השיר הטוב ביותר שהלך לביונסה על השיר HALO והיווה את מה שמסתמן בדיעבד, תחילת הערב הגדול של ביונסה.

בפרס האמן האורבני הטוב ביותר, קטגוריה המקבצת את ההיפ-הופ, R&B וראפ זכה Jay-Z אך במהלך הצגת המועמדים, קטעה קייטי פרי באופן מתוכנן מראש כאשר הציגו את קניה ווסט "קניה, אני לא אתן לך לסיים. זוהי ההפרעה הכי טובה שאפשר לעשות" והחזירה לו על ההתפרצות המביכה בטקס ה-VMA עם טיילור סוויפט.

ביונסה EMA 2009 (צילום: Dave M. Benett, GettyImages IL)
הערב הגדול של ביונסה עם 3 זכיות | צילום: Dave M. Benett, GettyImages IL

הערב של ביונסה

כאמור זה אכן היה הערב של ביונסה אשר עלתה לבמה בשמלת סטרפלס אדומה לוהטת ולוק מלאכי באחד הביצועים הטובים לשיר "Sweet dreams", הסינגל האחרון והמוצלח שלה.
יחד עם הופעה מחשמלת, גרפה גם את כל הפרסים החשובים בערב, פרס השיר הטוב ביותר על "HALO", פרס הזמרת הטובה ביותר, ופרס הוידאו קליפ הטוב ביותר עבור הקליפ "Single ladies" ואנחנו נחשפנו לאחת השמלות ההזויות של הטקס שהצליחה לעשות את הבלתי יאמן ולהגדיל את נתוניה הטבעיים של ביונסה למימדים בלתי אנושים.

לא ברור עדיין אם במתכוון או כפאשלה היסטרית, הבקסטריט בויז עלו לבמה בליווי השיר של קסקאדה "Evacuate the dance floor" במקום אחד מהשירים שלהם, והציגו את הפרס בקטגורית האמן האירופאי הטוב בו היתה מועמדת נינט טייב שהלך ללהקה הטורקית, מאנגה. כאן, לעומת האירוויזיון, אי אפשר להתלונן על פוליטיקה של הגושים באירופה.

המלך מייקל ג'קסון מתהפך בקברו

בדומה לטקס ה-VMA, גם כאן הוצגה מחווה למלך הפופ, מייקל ג'קסון, על ידי האחים ג'ונאס שכלל צילומי מעריציו ברחבי ברלין מבצעים את להיטיו הגדולים ביותר. בניגוד מוחלט לכבוד שהביא מופע המחווה ב-VMA, אמש המופע היה לא פחות מאשר בושה ועוול לפועלו של המלך.

משום מה, קייטי פרי, מנחת הערב, לבושה בשלל תלבושות, אחת יותר זנותית מהשניה, לא הפסיקה לדבר על סקס בכל פעם שעלתה לבמה. בין הקריצה לאיבר המין הגברי הקיים/לא קיים של ליידי גאגא, דרך החוט הלבן ששימש כחולצה וכיסה רק את הפטמות ועד להשתטחות על פסנתר.

קייטי פרי EMA (צילום: Dave M. Benett, GettyImages IL)
לבוש זנותי מתמיד. קייטי פרי | צילום: Dave M. Benett, GettyImages IL

טוקיו הוטל, האחראים ללהיט Monsoon משנת 2005, הם הצלחה מטאורית באירופה בכלל ובגרמניה, מקום הולדתם, בפרט. הם עלו עם הופעה מצוינת לסינגל חדש וגרפו את פרס הלהקה הטובה ביותר וגברה על להקות ותיקות ממנה ואולי מוכשרות ממנה כמו גרין דיי והבלאק אייד פיז.

ליל קים חוזרת מהאלמוניות שפקדה אותה בשנים האחרונות ועלתה להציג את פרס תגלית השנה שהלך, כמובן, ללידי גאגא שלא הגיעה לטקס ושלחה את ברכתה בצירוף תזכורת לשים קונדום כחלק מפועלה במלחמה באיידס.

בפרס הזמר הטוב ביותר זכה אמינם לאחר שגבר על רובי וויליאמס, מיקה, Jay-Z וקניה ווסט שקיבל שוב קריאות בוז מהקהל.

ההופעות

מלבד ההופעות המוצלחות של ביונסה וגרין דיי, עלו להופיע הפו פייטרס בהופעה משעממת ותלושה מהערב, שאקירה בסינגל חדש ומשעמם שכלל לרוב גניחות חוזרות ונשנות, ליאונה לואיס עם הופעה נשכחת וג'יי זי שעלה לבמה לרקע העיר ניו יורק, עם אותם משקפי שמש וכמעט אותו לבוש כמו ב-VMA ושר על העיר הגדולה בעולם עם השיר"Empire state of mine" ללא אלישה קיז.

להקת U2 סגרה את הטקס בהופעה נוספת בשער ברנדנבורג לשיר "Someday", ובאופן אירוני ממש, גם אנחנו מתפללים שיום אחד הטקס הזה יחזור להיות רלבנטי.

EMA 09: רשימת הזוכים

הזמר הטוב ביותר – אמינם
הזמרת הטובה ביותר – ביונסה
השיר הטובה ביותר – ביונסה "HALO"
וידאו הקליפ הטוב ביותר – ביונסה "Single Ladies"
הלהקה הטובה ביותר – טוקיו הוטל
הרוק הטוב ביותר – גרין דיי
תגלית השנה – ליידי גאגא
פריצת השנה – פיקסי לוט
המופע החי של השנה – U2
האמן האורבני הטוב ביותר – Jay-Z
ההופעה העולמית הטובה ביותר – לינקין פארק
האמן האלטרנטיבי הטוב ביותר – פלאסיבו
האמן האירופאי הטוב ביותר – מאנגה (טורקיה)