נעם רותם מוציא היום את "הכיתה שלנו", שיר חדש מתוך אלבום חדש, שהציםפיות ממנו גבוהות, אחרי שאלבומו הקודם, "עזרה בדרך", בו עסק במחלת הסרטן של אשתו, זכה לשבחי המבקרים.

"הכיתה שלנו" הוא במקור השיר הפולני "נאשה קלאסה" של זמר והיוצר הפולני יאצק קצ'מרסקי, אשר היה אחד מזמרי המחאה הבולטים בפולין ומגיבורי תנועת "סולידריות" של לך ואלנסה, תנועה שפעלה לביטול השלטון הקומוניסטי והסובייטי במדינה.

שיר פוליטי פולני

השיר נכתב כתגובה מאוחרת לגירוש הסמוי, שנכפה על מתנגדי השלטון בפולין הקומוניסטית של שנות השבעים. הגירוש פיזר את כיתתו של קצ'מרסקי וקרע את החברה הפולנית. הוא היטיב אומנם עם מעטים ששמחו לצאת אל המערב החופשי, אולם רבים נותרו בודדים בגלות. בנוסח המחודש לשיר, מיקם נעם רותם את הקונפליקט במציאות הישראלית. 

השיר הוקלט ביוזמת המכון הפולני כחלק מהפעילות המלווה את חגיגות 25 השנה לבחירות החופשיות בפולין ושנת פולין בישראל. רותם עצמו שב בימים אלו ממסע הופעות בפולין שזכה להצלחה גדולה ולכיסוי תקשורתי רחב.

הכיתה שלנו

"משהו שונה עכשיו הפכנו לזרים / הנה הכיתה שלנו, מתבגרת מתגברת / לא כאב לי כשגירדתי את פצעי הנעורים / על מה אני חולם עכשיו כשמעלי נדלק כוכב / לא מזהה את הפנים, רק את הילדים בפנים / על השכם הם טופחים, אבל אף אחד לא צועק אחי / בוא תשחק איתי בסוף יום לימודים".

בימים אלו ממשיך נעם רותם להופיע גם בארץ, מלווה באביחי טוכמן (אוי דוויז'ן) בבס ושיקו סיני (הבילויים) בתופים. הופעתו הקרובה תתקיים ברביעי 30.12 בשעה 20:30 בלבונטין 7, תל אביב.