אבטיפוס (צילום: נעם בן דוד)
אבטיפוס 2011 | צילום: נעם בן דוד

שלושה מחברי להקת "אבטיפוס" - אמיר בן-דוד, טל יניב ואייל שכטר - מוציאים את השיר "פלאפל אוסלו",  הנושא לספרו החדש של בן דוד, גיטריסט ההרכב ויוצר חלק נכבד משיריו.

את השיר, שנכתב על ומתוך הספר, יצרו השלושה במשותף, בהפקה מוזיקלית של יהודה עדר. בפתיחת השיר נשמעת הקלטה המבשרת על הירצחו של ג'ון לנון, אירוע שמהווה את הזרז לעלילת הספר.

"פלאפל אוסלו"

"שני דייגים התעלמו ממזג האוויר, הם לא קראו נכון את תנועת העננים בשמיים / חייב לרוץ לפני שהסופה תתחיל,
התנצל חייל, שלא הסתכל בעיניים / בבית הקפה התגודדו כולם סביב מקלט הטלוויזיה, כי עוד כמה דקות, כולם ידברו, בכל העולם, על הילד האהוב, שלא פחד לנסות

פזמון: שלום פלאפל אוסלו, עכשיו הכדורים רותחים, אם מוכנים או עוד לא, יש כל מה שאתם רוצים / שלום פלאפל אוסלו, קולות החיכוך הדהדו בתוך הראש, כמו גלגלי שיניים בשעונו של השטן, הוא תיקתק - טיק טוק טיק טוק טיק טוק

עכשיו הגיע הזמן, אולי הוא הגזים, אולי הוא נסחף - אז מה, הוא לא כמו כולם, הוא לא כמו כל המטורפים שרק מחכים לצ'אנס לשרוף את העולם

פזמון: שלום פלאפל אוסלו, עכשיו הכדורים רותחים, אם מוכנים או עוד לא, יש כל מה שאתם רוצים / סלט חריף וחמוצים, תימרות עשן ופיצוצים, סלט חריף וחמוצים, תימרות עשן ופיצוצים / תגידו מה אתם רוצים"

להקת "אבטיפוס"

להקת "אבטיפוס", שפעלה בין השנים 1990-1997, אחת מלהקות הרוק הבולטות של שנות התשעים בישראל. אלבומה הראשון, "מה החזאי מבין", זכה להצלחה גדולה, שירים מהאלבום כמו "בוקר טוב עולם", "מועקה", "אישה אישה" ו"תשאירי לי מקום לחבק אותך" הפכו ללהיטים ועדיין מושמעים בתחנות הרדיו. האלבום הגיע למעמד של תקליט פלטינה וזיכה את הלהקה בשורה של תארים, ובהם להקת השנה של גלי צה"ל וקול ישראל. הלהקה הוציאה אלבום נוסף, "איך עושים מים", והתפרקה בשנת 1997.

על הספר "פלאפל אוסלו"

"רומן שבוחן מושגי יסוד כגורל וזהות, מודד את הקרבה והמרחק בין טבריה לאוסלו, בין פיוטי המזרח לשירי הביטלס, בין הכמיהה לשלום ואהבה לכוחנות עיוורת ואלימה. גיבור הספר נולד למשפחה של מוכרי פלאפל בטבריה, זמן קצר אחרי שג'ון לנון נרצח בניו יורק. אביו, מעריץ מושבע של הביטלס, מחליט שנשמתו של האמן הנערץ עליו התגלגלה אל בנו וקורא לו לנון. רבנים ובני משפחה מזהירים את האב שהשם הזה ימיט על המשפחה אסון. והנבואה מתגשמת כעבור שנים. באוסלו הרחוקה". הספר יוצא החודש בהוצאת חרגול / עם עובד.