יהודה כץ פרומו גיטרה (צילום: נועם שרון)
יהודה כץ | צילום: נועם שרון

לקראת ראש השנה מארח המוזיקאי והזמר יהודה כץ את שאנן סטריט מלהקת "הדג נחש" בשיר "את אחיי אני מבקש". את השיר הלחין ג'וש לאופר. שאנן סטריט כתב את המילים המודרניות שמצטרפות לפסוק המקראי. את העיבוד יצרו כ"ץ וגלעד ויטל ("שוטי הנבואה") שהפיק מוזיקלית.

הפסוק "אֶת-אָחַי אָנֹכִי מְבַקֵּשׁ" לקוח מספר בראשית ל"ז, ט"ז  משיחה שבין יוסף, שהלך לאיבוד לבין רועה צאן ששאל אותו מה רצונו. השיר לא נכלל באלבום הסולו הראשון של כ"ץ "בלעדייך לא אבוא", שיצא בתחילת השנה. כעת הוא מקבל תנופה אמנותית בחיבור בין כץ לסטריט, דתי וחילוני.

יהודה כ"ץ אומר: "אני משוכנע שלנצח נחיה בחוסר הסכמה, אבל עם 'ביחד' חיובי. ככה זה היה בעבר ב- 12 שבטים עם השקפות רוחניות שונות וככה זה בישראל בשנת 2011. אבל כולנו כאן כדי להישאר, אז עדיף שיהיה לנו מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד".

"את אחי אנכי מבקש"

את אחי אנוכי מבקש, הגידה נא לי, איפה הם רועים

את אחי אנוכי מבקש, כברת דרך עברנו יחד קרח ואש, הציר ארוך וקשה אבל אני לא מתייאש, כי את אחי אנוכי מבקש

שותפים למסע הם כל מה שנחוץ לי, צריך אותם ליד בייחוד כשלחוץ לי, גם מול אופק הרוס בערוץ ארוץ לי, שותפים למסע הם כל מה שנחוץ לי

מן המצר קראתי מי מצטרף, לא אפאתי באתי מי משתתף, שתי ידיים הושטתי מי נותן כתף, מן המצר קראתי YO מי מצטרף

את אחי אנוכי מבקש, הם בשר מבשרי גם אם קשה לנחש, שארי מאותה צלע אנו לא נוטש, את אחי אנוכי מבקש, את אחי אנוכי מבקש"

מי אתה יהודה כ"ץ

שורשיו המוזיקליים של יהודה כ"ץ נטועים בארה"ב של סוף שנות השישים, בהן היה נער מתבגר בתקופת ילדי הפרחים. הוא מכיר אישית את חברי ה"גרייטפול דד" המיתולוגית ונכח ביותר מ-150 הופעות של הלהקה. בשנת  1972 פגש את הרב שלמה קרליבך ("הרבי המרקד"), מפגש שהוליד שנים של עבודה משותפת במרוצתן הפך כ"ץ למנהלו המוזיקלי והפיק את שיריו האחרונים. בנוסף שיתף פעולה עם קובי אוז, אהוד ומאיר בנאי, שלמה גרוניך, רואי לוי (שוטי הנבואה), עלמה זוהר, חמוטל בן זאב והיה סולנה של להקת "רבע לשבע", אחת הלהקות הפופולריות בציבור הדתי עם תכנים יהודיים עטופים ברוק מתקדם של שנות ה-70'.

כ"ץ הוא נקודת החיבור בין בוב דילן לשלמה קרליבך, בין ג'ורג' הריסון למוזיקת עולם עם נגיעות של מוזיקת נשמה ומקצבים שמחים. בין הצלילים וההופעות, כ"ץ הקים את עמותת "נשימה" בה אמנים מגישים סדנאות על זהות יהודית דרך מוזיקה ואמנות, מרצה בפני חיילים וממשיך לחקור את העולם במטרה לגשר ולפתוח לבבות.